| Allicdata Part #: | 271-2682-ND |
| Manufacturer Part#: |
CENB1010A1203B01 |
| Price: | $ 10.54 |
| Product Category: | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) |
| Manufacturer: | SL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands |
| Short Description: | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W |
| More Detail: | 12V 12W AC/DC External Wall Mount Adapter Fixed Bl... |
| DataSheet: | CENB1010A1203B01 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 5 |
| 1 +: | $ 9.57600 |
| 5 +: | $ 9.31644 |
| Polarization: | Positive Center |
| Weight: | 0.243 lb (110.22g) |
| Cord Length: | 59" (1.50m) |
| Input Connector: | NEMA 1-15P, Multi-Blade (Sold Separately) |
| Approvals: | CE, cULus |
| Size / Dimension: | 3.27" L x 1.85" W x 1.50" H (83.0mm x 47.0mm x 38.0mm) |
| Output Connector: | Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 40°C |
| Efficiency: | Level V |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Series: | CENB1010 |
| No Load Power Consumption: | 300mW (Max) |
| Power (Watts): | 12W |
| Current - Output (Max): | 1A |
| Voltage - Output: | 12V |
| Voltage - Input: | 100 ~ 240 VAC |
| Input Type: | Fixed Blade, Multi-Blade (Sold Separately) |
| Form: | Wall Mount |
| Region Utilized: | North America |
| Part Status: | Obsolete |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
AC/DC desktop wall adapters are common electronic power supplies used to convert alternating current (AC) into direct current (DC). In most cases, an adapter plugs into a standard wall outlet and converts the AC power to a DC voltage.
The CENB1010A1203B01 adapter is a popular wall adapter used for charging and powering a variety of everyday consumer electronics from small, handheld devices to larger electronics and home appliances.
Application Field
CENB1010A1203B01 adapters are designed to replace obsolete wall adaptors as well as provide charging current to a wide variety of electronic devices, such as MP3 players, iPod docking stations, cameras, smart phones, tablets, and other electronic devices. They can also be used to power home appliances such as fans, microwaves, and other kitchen appliances.
Many adapters are “universal” and do not require connectors, instead they are compatible with most electrical outlets, and provide a wide range of outputs from 3V to 18V.
Working Principle
When plugged into an alternating current outlet, the CENB1010A1203B01 adapter first converts AC power to a DC voltage using a transformer. This process occurs through the winding of copper wires around an iron core where a strong magnetic field is created as current passes through the wire. This in turn creates a high voltage, low current AC power that is then converted to a low voltage, high current DC power by a full-wave rectifier circuit. Finally, voltage is regulated to the desired level by a filter circuit.
The CENB1010A1203B01 is capable of providing a safe, continuous, and regulated output current for powering and charging electronic devices. Its maximum output current is 10A, and maximum output power is 120W. Furthermore, it is CE approved, and is designed for the safety of households and portable electronic appliances.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| CENB1030A2445C01 | SL Power Ele... | 0.0 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| CENB1060A1203Q01 | SL Power Ele... | 0.0 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V... |
| CENB1010A2403B01 | SL Power Ele... | 11.35 $ | 6 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| CENB1010A0544N01 | SL Power Ele... | 0.0 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V ... |
| CENB1030A1851F01 | SL Power Ele... | 0.0 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V... |
| CENB1030A1845N01 | SL Power Ele... | 0.0 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V... |
| CENB1010A0541B01 | SL Power Ele... | 0.0 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| CENB1020A0549Q01 | SL Power Ele... | 0.0 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V ... |
| CENB1020A0945B01 | SL Power Ele... | 0.0 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| CENB1020A2449Q01 | SL Power Ele... | 0.0 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V... |
| CENB1030A1249Q01 | SL Power Ele... | 0.0 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V... |
| CENB1010A0540B01 | SL Power Ele... | 0.0 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| CENB1030A2403Q01 | SL Power Ele... | 0.0 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V... |
| CENB1060A4802F01 | SL Power Ele... | 0.0 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V... |
| CENB1020A0503B01 | SL Power Ele... | 0.0 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| CENB1020A0703B01 | SL Power Ele... | 0.0 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADPTR 7.... |
| CENB1030A1802F01 | SL Power Ele... | 0.0 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V... |
| CENB1030A1840Q01 | SL Power Ele... | 0.0 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V... |
| CENB1030A2441F01 | SL Power Ele... | 0.0 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V... |
| CENB1060A4849F01 | SL Power Ele... | 0.0 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V... |
| CENB1010A1603B01 | SL Power Ele... | 0.0 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| CENB1020A1403F01 | SL Power Ele... | 0.0 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 14V... |
| CENB1010A1245F01 | SL Power Ele... | 0.0 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V... |
| CENB1020A1240B01 | SL Power Ele... | 0.0 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| CENB1060A4812F01 | SL Power Ele... | 0.0 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V... |
| CENB1040A1203F01 | SL Power Ele... | 0.0 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V... |
| CENB1010A0540N01 | SL Power Ele... | 0.0 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V ... |
| CENB1020A0951N01 | SL Power Ele... | 0.0 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V ... |
| CENB1030A4841C01 | SL Power Ele... | 0.0 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| CENB1060A1265Q01 | SL Power Ele... | 0.0 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V... |
| CENB1060A4865F01 | SL Power Ele... | 0.0 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V... |
| CENB1060A4802Q01 | SL Power Ele... | 0.0 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V... |
| CENB1090A2445F01 | SL Power Ele... | 0.0 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V... |
| CENB1030A1551Q01 | SL Power Ele... | 0.0 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V... |
| CENB1030A1865C01 | SL Power Ele... | 0.0 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
| CENB1010A0503Q01 | SL Power Ele... | 0.0 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V ... |
| CENB1010A1244N01 | SL Power Ele... | 0.0 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V... |
| CENB1060A2440Q01 | SL Power Ele... | 0.0 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V... |
| CENB1060A4844F01 | SL Power Ele... | 0.0 $ | 1000 | AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V... |
| CENB1030A2403B01 | SL Power Ele... | 0.0 $ | 1000 | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER ... |
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 90W24V 90W AC/...
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 30W48V 32W AC/...
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 30W18V 30W ...
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 20W15V 18W AC/...
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 20W12V 18W AC/...
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 10W5V 10W AC/DC...
CENB1010A1203B01 Datasheet/PDF