CLP-127-02-G-D-BE-A Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
CLP-127-02-G-D-BE-A-ND
Manufacturer Part#:
CLP-127-02-G-D-BE-A
Product Category:
Connectors, Interconnects
Manufacturer: Samtec Inc.
Short Description: .050" X .050
More Detail: 54 Position Receptacle, Bottom Entry Connector Su...
DataSheet: CLP-127-02-G-D-BE-A datasheetCLP-127-02-G-D-BE-A Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Insulation Color: Black
Contact Finish Thickness - Post: 3.00µin (0.076µm)
Contact Material: Phosphor Bronze
Contact Shape: Square
Insulation Material: Liquid Crystal Polymer (LCP)
Applications: --
Voltage Rating: 240VAC, 330VDC
Current Rating: 3.3A per Contact
Features: Board Guide
Ingress Protection: --
Mated Stacking Heights: --
Contact Finish - Post: Gold
Material Flammability Rating: UL94 V-0
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Contact Length - Post: --
Insulation Height: 0.084" (2.14mm)
Series: CLP
Contact Finish Thickness - Mating: 10.0µin (0.25µm)
Contact Finish - Mating: Gold
Fastening Type: Push-Pull
Termination: Solder
Mounting Type: Surface Mount
Row Spacing - Mating: 0.050" (1.27mm)
Number of Rows: 2
Pitch - Mating: 0.050" (1.27mm)