| Allicdata Part #: | P248-ND |
| Manufacturer Part#: |
CR-2354/VCN |
| Price: | $ 1.40 |
| Product Category: | Battery Products |
| Manufacturer: | Panasonic - BSG |
| Short Description: | BATTERY LITHIUM 3V COIN 23MM |
| More Detail: | Coin, 23.0mm Lithium 3V Battery Non-Rechargeable (... |
| DataSheet: | CR-2354/VCN Datasheet/PDF |
| Quantity: | 27596 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Not applicable / Not applicable |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| 1 +: | $ 1.27260 |
| 10 +: | $ 1.14282 |
| 50 +: | $ 1.01594 |
| 200 +: | $ 0.88893 |
| 400 +: | $ 0.81274 |
| 600 +: | $ 0.76194 |
| 1000 +: | $ 0.67810 |
| 2600 +: | $ 0.63680 |
Specifications
| Series: | CR2354 |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Battery Chemistry: | Lithium |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Battery Cell Size: | Coin, 23.0mm |
| Voltage - Rated: | 3V |
| Capacity: | 560mAh |
| Size / Dimension: | 0.91" Dia x 0.21" H (23.0mm x 5.4mm) |
| Termination Style: | PC Pin (Vertical Mount) |
| Discharge Rate: | 200µA |
| Weight: | 5.8g |
| Shipping Info: | Due to restrictions, only ground shipment is allowed. |
Latest Products
2CR5
BATTERY LITHIUM 6V 2CR52CR5 Lithium 6V B...
CR-P2
BATTERY LITHIUM 6V CR-P2CR-P2 Lithium 6V...
CR123A
BATTERY LITHIUM 3V CR123ACR123A Lithium ...
CR2
BATTERY LITHIUM 3V CR2CR2 Lithium 3V Bat...
2CR-1-3N
BATTERY LITHIUM 6V 2CR-1/3N2CR-1/3N Lith...
CR2430
BATTERY LITHIUM 3V COIN 24.5MMCoin, 24.5...
CR-2354/VCN Datasheet/PDF