| Allicdata Part #: | TE2276-ND |
| Manufacturer Part#: |
CT-1020 |
| Price: | $ 4.86 |
| Product Category: | Transformers |
| Manufacturer: | Amgis, LLC |
| Short Description: | CURR SENSE XFMR 20A T/H |
| More Detail: | 20A Current Sense Transformer 50/60Hz 41.8 Ohm T... |
| DataSheet: | CT-1020 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 3063 |
| 1 +: | $ 4.41630 |
| 10 +: | $ 3.35790 |
| 25 +: | $ 3.26920 |
| 50 +: | $ 3.00422 |
| 100 +: | $ 2.82744 |
| 250 +: | $ 2.73909 |
| 500 +: | $ 2.65073 |
| 1000 +: | $ 2.56236 |
Specifications
| Series: | CT |
| Packaging: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Frequency Range: | 50/60Hz |
| Type: | Non-Invasive (Solid Core) |
| Current Rating: | 20A |
| Energy Time (E.T.): | -- |
| Turns Ratio - Primary:Secondary: | -- |
| Current Ratio: | 1000:1 |
| DC Resistance (DCR): | 41.8 Ohm |
| Ratings: | -- |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Size / Dimension: | 0.937" L x 0.438" W (23.80mm x 11.12mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.937" (23.80mm) |
| Termination Style: | PC Pin |
| Weight: | 0.037 lb (16.78g) |
Latest Products
CR5ASFT-751
CURR SENSE XFMR 750A CHAS MNT750A Curre...
AS-320
XFRMR CURR 15A 1:50 VRTCurrent Sense Tra...
AS-405
XFRMR CURR 50A 1:500 VRTCurrent Sense Tr...
101990063
CURR SENSE XFMR 50A CHAS MNT50A Current...
HM33-H10030LFTR
CURR SENSE XFMR 1:30 SMD1:30 Current Sen...
HM33-H10040LFTR
CURR SENSE XFMR 1:40 SMD1:40 Current Sen...
CT-1020 Datasheet/PDF