| Allicdata Part #: | CXA1816-0000-000N0YK427H-ND |
| Manufacturer Part#: |
CXA1816-0000-000N0YK427H |
| Price: | $ 2.57 |
| Product Category: | Optoelectronics |
| Manufacturer: | Cree Inc. |
| Short Description: | LED ARRAY XLAMP CXA1816 WHITE |
| More Detail: | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board ... |
| DataSheet: | CXA1816-0000-000N0YK427H Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 100 +: | $ 2.33648 |
| Current - Test: | 450mA |
| Lens Type: | Flat |
| Light Emitting Surface (LES): | 12.00mm Diameter |
| Height: | 1.70mm |
| Size / Dimension: | 17.85mm L x 17.85mm W |
| Features: | -- |
| Viewing Angle: | 115° |
| CRI (Color Rendering Index): | 93 |
| Current - Max: | 900mA |
| Lumens/Watt @ Current - Test: | 80 lm/W |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 37V |
| Temperature - Test: | 85°C |
| Series: | XLamp® CXA1816 |
| Flux @ Current/Temperature - Test: | 1335 lm (1290 lm ~ 1380 lm) |
| Configuration: | Square |
| Wavelength: | -- |
| CCT (K): | 2700K 2-Step MacAdam Ellipse |
| Color: | White, Warm |
| Type: | Chip On Board (COB) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Tray |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
The CXA1816-0000-000N0YK427H IC is a high performance LED lighting driver IC, which is suitable for a wide range of different LED lighting applications. It has a high power efficiency, low switching loss, excellent dimming performance, and high compatibility with most existing LED lighting systems.
Application Field:The CXA1816-0000-000N0YK427H IC can be used for a variety of different LED lighting systems, including ceiling lighting, street lighting, flood lighting, spot lighting and more. It is also suitable for a wide range of power supplies, ranging from DC to AC, as well as AC/DC converters. It is also compatible with a wide range of dimming systems, including phase-cut or pulse-width modulated dimming systems.
Working Principle:The CXA1816-0000-000N0YK427H IC is based on a Buck converter topology and uses an integrated high-power LED driver. It supports variable-frequency PWM dimming, which allows it to achieve an efficiency of up to 95%. It also has a wide dimming range and low switching loss, making it ideal for LED lighting applications. The device can be used to drive up to 7 LEDs with a total output of up to 750mA. The CXA1816-0000-000N0YK427H also has built-in overvoltage protection and an integrated temperature monitor. It can detect when the device is running over-temperature and can take preventative measures to protect itself and the LED. It also has an anti-ringing circuit which helps to reduce EMI noise. The device also has an adjustable current regulation which allows the user to control the brightness of the LED. This is done through the pulse-width modulation (PWM) input. This allows the user to control the LED brightness and also reduces power dissipation.The CXA1816-0000-000N0YK427H is suitable for a wide range of applications, such as backlighting, indoor, outdoor, and car lighting. It is also suitable for automotive, commercial and industrial lighting applications. The device is also RoHS compliant and is suitable for use in a variety of operating environments and conditions.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| CXA1310-0000-000F0UH240H | Cree Inc. | 8.05 $ | 1000 | LED COB CXA1310 NEUTRAL W... |
| CXA1520-0000-000N00P40E3 | Cree Inc. | 8.23 $ | 1000 | LED ARRAY XLAMP CXA1520 W... |
| CXA1520-0000-000N00P235F | Cree Inc. | 9.86 $ | 1000 | LED ARRAY XLAMP CXA1520 W... |
| CXA1850-0000-000N00X20E5 | Cree Inc. | 18.37 $ | 1000 | LED COB CXA1850 NEUTRAL W... |
| CXA1850-0000-000N0YT230H | Cree Inc. | 18.37 $ | 1000 | LED COB CXA1850 3000K WHI... |
| CXA1850-0000-000N00W235G | Cree Inc. | 21.22 $ | 1000 | LED COB CXA1850 3500K WHI... |
| CXA1510-0000-000F0UF230H | Cree Inc. | 1.72 $ | 1000 | LED COB CX1510 3000K WHIT... |
| CXA1512-0000-000F0HM250H | Cree Inc. | 1.86 $ | 1000 | LED COB CXA1512 COOL WHT ... |
| CXA1512-0000-000N00K427H | Cree Inc. | 1.98 $ | 1000 | LED CXA1512 8.9MM WHTLED ... |
| CXA1512-0000-000F00M230F | Cree Inc. | 2.31 $ | 1000 | LED COB CXA1512 WARM WHT ... |
| CXA1310-0000-000F0HJ40E2 | Cree Inc. | 3.65 $ | 1000 | LED COB CXA1310 COOL WHT ... |
| CXA1830-0000-000N0HT240F | Cree Inc. | 3.68 $ | 1000 | LED COB CXA1830 NEUTRAL W... |
| CXA1512-0000-000N0UK450F | Cree Inc. | 3.95 $ | 1000 | LED COB CXA1512 COOL WHT ... |
| CXA1507-0000-000N0HE457F | Cree Inc. | 4.04 $ | 1000 | LED ARRAY XLAMP CXA1507 W... |
| CXA1310-0000-000F00K240H | Cree Inc. | 6.17 $ | 33 | LED COB CXA1310 NEUTRAL W... |
| CXA1304-0000-000N0HC240H | Cree Inc. | 0.91 $ | 1000 | LED COB CXA1304 NEUTRAL W... |
| CXA1304-0000-000F0Y8430F | Cree Inc. | 1.11 $ | 1000 | LED COB CXA1304 WARM WHT ... |
| CXA1304-0000-000F0Y9435H | Cree Inc. | 1.2 $ | 1000 | LED COB CXA1304 WARM WHT ... |
| CXA1510-0000-000N00J40E5 | Cree Inc. | 1.22 $ | 1000 | LED COB CX1510 4000K WHIT... |
| CXA1510-0000-000N0HH440H | Cree Inc. | 1.22 $ | 1000 | LED COB CX1510 4000K WHIT... |
| CXA1510-0000-000N0HH440F | Cree Inc. | 1.32 $ | 1000 | LED COB CX1510 4000K WHIT... |
| CXA1304-0000-000F0HC20E1 | Cree Inc. | 0.5 $ | 1000 | LED COB CXA1304 COOL WHT ... |
| CXA1304-0000-000F00B40E5 | Cree Inc. | 0.51 $ | 1000 | LED COB CXA1304 NEUTRAL W... |
| CXA1850-0000-000N00W230F | Cree Inc. | 24.64 $ | 1000 | LED COB CXA1850 WARM WHT ... |
| CXA1850-0000-000N0YU430F | Cree Inc. | 24.64 $ | 1000 | LED COB CXA1850 WARM WHT ... |
| CXA1510-0000-000F0YF235G | Cree Inc. | 1.65 $ | 1000 | LED COB CX1510 3500K WHIT... |
| CXA1507-0000-000F0UE440F | Cree Inc. | 2.21 $ | 1000 | LED COB CXA1507 NEUTRAL W... |
| CXA1512-0000-000F00K20E8 | Cree Inc. | 2.24 $ | 1000 | LED COB CXA1512 WARM WHT ... |
| CXA1816-0000-000N00P430H | Cree Inc. | 2.32 $ | 1000 | LED COB CXA1816 WARM WHT ... |
| CXA1512-0000-000F0YH227H | Cree Inc. | 2.45 $ | 1000 | LED COB CXA1512 WARM WHT ... |
| CXA1510-0000-000N0UG20E6 | Cree Inc. | 2.7 $ | 1000 | LED COB CX1510 3500K WHIT... |
| CXA1830-0000-000N0HS440H | Cree Inc. | 3.68 $ | 1000 | LED COB CXA1830 NEUTRAL W... |
| CXA1830-0000-000N0HU250H | Cree Inc. | 4.71 $ | 1000 | LED COB CXA1830 COOL WHT ... |
| CXA1310-0000-000N0HK240G | Cree Inc. | 4.8 $ | 1000 | LED COB CXA1310 4000K WHI... |
| CXA1510-0000-000N0UH240G | Cree Inc. | 2.0 $ | 1000 | LED COB CX1510 4000K WHIT... |
| CXA1304-0000-000N00B40E6 | Cree Inc. | 0.88 $ | 1000 | LED COB CXA1304 WARM WHT ... |
| CXA1507-0000-000F0HG450H | Cree Inc. | 1.03 $ | 1000 | LED COB CXA1507 COOL WHT ... |
| CXA1304-0000-000C0Y8430H | Cree Inc. | 1.18 $ | 1000 | LED ARRAY XLAMP CXA1304 W... |
| CXA1304-0000-000C0Y9427G | Cree Inc. | 1.18 $ | 1000 | LED COB CXA1304 2700K WHI... |
| CXA1512-0000-000F0HK20E3 | Cree Inc. | 1.36 $ | 1000 | LED COB CXA1512 COOL WHT ... |
FLEXIBLE WTRPRF LED STRIP WHITELED Light...
FLEXIBLE WTRPRF LED STRIP GREENLED Light...
FLEXIBLE WTRPRF LED STRIP BLUELED Lighti...
FLEXIBLE WTRPRF LED STRIP YELLOWLED Ligh...
FLEXIBLE LED STRIP WHITELED Lighting COB...
FLEXIBLE LED STRIP GREENLED Lighting COB...
CXA1816-0000-000N0YK427H Datasheet/PDF