| Allicdata Part #: | CXA1850-0000-000N0YU227F-ND |
| Manufacturer Part#: |
CXA1850-0000-000N0YU227F |
| Price: | $ 24.64 |
| Product Category: | Optoelectronics |
| Manufacturer: | Cree Inc. |
| Short Description: | LED COB CXA1850 WARM WHT SQUARE |
| More Detail: | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board ... |
| DataSheet: | CXA1850-0000-000N0YU227F Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 100 +: | $ 22.39790 |
| Current - Test: | 1.4A |
| Lens Type: | Flat |
| Light Emitting Surface (LES): | 12.00mm Diameter |
| Height: | 1.55mm |
| Size / Dimension: | 17.85mm L x 17.85mm W |
| Features: | -- |
| Viewing Angle: | 115° |
| CRI (Color Rendering Index): | 93 |
| Current - Max: | 2.1A |
| Lumens/Watt @ Current - Test: | 78 lm/W |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 35V |
| Temperature - Test: | 85°C |
| Series: | XLamp® CXA1850 |
| Flux @ Current/Temperature - Test: | 3818 lm (3680 lm ~ 3955 lm) |
| Configuration: | Square |
| Wavelength: | -- |
| CCT (K): | 2700K 4-Step MacAdam Ellipse |
| Color: | White, Warm |
| Type: | Chip On Board (COB) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Tray |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The CXA1850 LED LED Lighting module is a powerful and incredibly efficient lighting solution. It is suitable for both indoor and outdoor applications, and is available for use in a wide range of lighting applications. The CXA1850 is an excellent choice for applications that require a high level of brightness and color uniformity. It is also ideal for applications where energy efficiency as well as a long lifetime is paramount.
This LED module is composed of a custom silicon-based ceramic substrate and contains a high intensity LED brain with a 15-inch active area. This guarantees excellent light uniformity and unmatched efficiency when combined with the right external optics. The one-shot or one-shot plus mode can be used for lighting projects that need a dynamic color and brightness control.
The CXA1850 can be powered by either a 12V or an AC power source. It features a PWM dimming control, which makes it easy to adjust the level of brightness to the optimal lighting effect. It also features a standby power mode and comes with a variety of color temperature options.
The CXA1850 uses its LED light engine to deliver a high level of illumination in multiple lighting scenarios including directional, ambient and spot lighting. The LED light engine stands apart from traditional light engines in the range of possible colors, thanks to its high CRI rating of 95 or greater. This advanced engine provides excellent light efficiency, making it the ideal choice for commercial applications.
The working principle of the CXA1850 is based on the combination of an LED driver and a lens system. The LED driver converts the AC or DC power into a sequence of high intensity pulses. This means that, unlike conventional lighting, the LED module produces no ultraviolet or infrared radiation.
The LED lens system then directs the LED light onto the desired surface. By varying the distance between the LEDs and the lens, various effects such as spot lighting and general lighting can be achieved. The flexibility of the drivers and lenses makes the CXA1850 an ideal solution for a variety of lighting needs including theater, stage and architectural lighting.
The CXA1850 is suitable for a wide range of applications. It can be used for supermarket lighting, commercial lighting, outdoor lighting and stage lighting. Its high CRI rating and fast turn-on makes it ideal for architectural and retail lighting, in addition to its use in museums, galleries and exhibitions.
The CXA1850 is a reliable and efficient LED lighting solution. With its advanced LED driver and optics, it is perfect for a wide range of indoor and outdoor applications. It is designed to produce excellent light quality and is easy to control and adjust depending on the project\'s requirements.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| CXA1310-0000-000F0UH240H | Cree Inc. | 8.05 $ | 1000 | LED COB CXA1310 NEUTRAL W... |
| CXA1520-0000-000N00P40E3 | Cree Inc. | 8.23 $ | 1000 | LED ARRAY XLAMP CXA1520 W... |
| CXA1520-0000-000N00P235F | Cree Inc. | 9.86 $ | 1000 | LED ARRAY XLAMP CXA1520 W... |
| CXA1850-0000-000N00X20E5 | Cree Inc. | 18.37 $ | 1000 | LED COB CXA1850 NEUTRAL W... |
| CXA1850-0000-000N0YT230H | Cree Inc. | 18.37 $ | 1000 | LED COB CXA1850 3000K WHI... |
| CXA1850-0000-000N00W235G | Cree Inc. | 21.22 $ | 1000 | LED COB CXA1850 3500K WHI... |
| CXA1510-0000-000F0UF230H | Cree Inc. | 1.72 $ | 1000 | LED COB CX1510 3000K WHIT... |
| CXA1512-0000-000F0HM250H | Cree Inc. | 1.86 $ | 1000 | LED COB CXA1512 COOL WHT ... |
| CXA1512-0000-000N00K427H | Cree Inc. | 1.98 $ | 1000 | LED CXA1512 8.9MM WHTLED ... |
| CXA1512-0000-000F00M230F | Cree Inc. | 2.31 $ | 1000 | LED COB CXA1512 WARM WHT ... |
| CXA1310-0000-000F0HJ40E2 | Cree Inc. | 3.65 $ | 1000 | LED COB CXA1310 COOL WHT ... |
| CXA1830-0000-000N0HT240F | Cree Inc. | 3.68 $ | 1000 | LED COB CXA1830 NEUTRAL W... |
| CXA1512-0000-000N0UK450F | Cree Inc. | 3.95 $ | 1000 | LED COB CXA1512 COOL WHT ... |
| CXA1507-0000-000N0HE457F | Cree Inc. | 4.04 $ | 1000 | LED ARRAY XLAMP CXA1507 W... |
| CXA1310-0000-000F00K240H | Cree Inc. | 6.17 $ | 33 | LED COB CXA1310 NEUTRAL W... |
| CXA1304-0000-000N0HC240H | Cree Inc. | 0.91 $ | 1000 | LED COB CXA1304 NEUTRAL W... |
| CXA1304-0000-000F0Y8430F | Cree Inc. | 1.11 $ | 1000 | LED COB CXA1304 WARM WHT ... |
| CXA1304-0000-000F0Y9435H | Cree Inc. | 1.2 $ | 1000 | LED COB CXA1304 WARM WHT ... |
| CXA1510-0000-000N00J40E5 | Cree Inc. | 1.22 $ | 1000 | LED COB CX1510 4000K WHIT... |
| CXA1510-0000-000N0HH440H | Cree Inc. | 1.22 $ | 1000 | LED COB CX1510 4000K WHIT... |
| CXA1510-0000-000N0HH440F | Cree Inc. | 1.32 $ | 1000 | LED COB CX1510 4000K WHIT... |
| CXA1304-0000-000F0HC20E1 | Cree Inc. | 0.5 $ | 1000 | LED COB CXA1304 COOL WHT ... |
| CXA1304-0000-000F00B40E5 | Cree Inc. | 0.51 $ | 1000 | LED COB CXA1304 NEUTRAL W... |
| CXA1850-0000-000N00W230F | Cree Inc. | 24.64 $ | 1000 | LED COB CXA1850 WARM WHT ... |
| CXA1850-0000-000N0YU430F | Cree Inc. | 24.64 $ | 1000 | LED COB CXA1850 WARM WHT ... |
| CXA1510-0000-000F0YF235G | Cree Inc. | 1.65 $ | 1000 | LED COB CX1510 3500K WHIT... |
| CXA1507-0000-000F0UE440F | Cree Inc. | 2.21 $ | 1000 | LED COB CXA1507 NEUTRAL W... |
| CXA1512-0000-000F00K20E8 | Cree Inc. | 2.24 $ | 1000 | LED COB CXA1512 WARM WHT ... |
| CXA1816-0000-000N00P430H | Cree Inc. | 2.32 $ | 1000 | LED COB CXA1816 WARM WHT ... |
| CXA1512-0000-000F0YH227H | Cree Inc. | 2.45 $ | 1000 | LED COB CXA1512 WARM WHT ... |
| CXA1510-0000-000N0UG20E6 | Cree Inc. | 2.7 $ | 1000 | LED COB CX1510 3500K WHIT... |
| CXA1830-0000-000N0HS440H | Cree Inc. | 3.68 $ | 1000 | LED COB CXA1830 NEUTRAL W... |
| CXA1830-0000-000N0HU250H | Cree Inc. | 4.71 $ | 1000 | LED COB CXA1830 COOL WHT ... |
| CXA1310-0000-000N0HK240G | Cree Inc. | 4.8 $ | 1000 | LED COB CXA1310 4000K WHI... |
| CXA1510-0000-000N0UH240G | Cree Inc. | 2.0 $ | 1000 | LED COB CX1510 4000K WHIT... |
| CXA1304-0000-000N00B40E6 | Cree Inc. | 0.88 $ | 1000 | LED COB CXA1304 WARM WHT ... |
| CXA1507-0000-000F0HG450H | Cree Inc. | 1.03 $ | 1000 | LED COB CXA1507 COOL WHT ... |
| CXA1304-0000-000C0Y8430H | Cree Inc. | 1.18 $ | 1000 | LED ARRAY XLAMP CXA1304 W... |
| CXA1304-0000-000C0Y9427G | Cree Inc. | 1.18 $ | 1000 | LED COB CXA1304 2700K WHI... |
| CXA1512-0000-000F0HK20E3 | Cree Inc. | 1.36 $ | 1000 | LED COB CXA1512 COOL WHT ... |
FLEXIBLE WTRPRF LED STRIP WHITELED Light...
FLEXIBLE WTRPRF LED STRIP GREENLED Light...
FLEXIBLE WTRPRF LED STRIP BLUELED Lighti...
FLEXIBLE WTRPRF LED STRIP YELLOWLED Ligh...
FLEXIBLE LED STRIP WHITELED Lighting COB...
FLEXIBLE LED STRIP GREENLED Lighting COB...
CXA1850-0000-000N0YU227F Datasheet/PDF