| Allicdata Part #: | CXA3050-0000-000N00W230F-ND |
| Manufacturer Part#: |
CXA3050-0000-000N00W230F |
| Price: | $ 14.73 |
| Product Category: | Optoelectronics |
| Manufacturer: | Cree Inc. |
| Short Description: | CREE XLAMP CXA3050 23MM WHITE |
| More Detail: | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board ... |
| DataSheet: | CXA3050-0000-000N00W230F Datasheet/PDF |
| Quantity: | 77 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | $ 13.38750 |
| Temperature - Test: | 85°C |
| Base Part Number: | CXA3050 |
| Lens Type: | Flat |
| Light Emitting Surface (LES): | 23.00mm Diameter |
| Height: | 1.70mm |
| Size / Dimension: | 27.35mm L x 27.35mm W |
| Features: | -- |
| Viewing Angle: | 115° |
| CRI (Color Rendering Index): | 80 |
| Current - Max: | 2.5A |
| Lumens/Watt @ Current - Test: | 97 lm/W |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 37V |
| Series: | XLamp® CXA3050 |
| Current - Test: | 1.4A |
| Flux @ Current/Temperature - Test: | 5043 lm (4860 lm ~ 5225 lm) |
| Configuration: | Square |
| Wavelength: | -- |
| CCT (K): | 3000K 4-Step MacAdam Ellipse |
| Color: | White, Warm |
| Type: | Chip On Board (COB) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Tray |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
CXA3050-0000-000N00W230F is a highly efficient, economical, and environmentally friendly LED lighting product. It is a part of the COB (chip on board) technology, a breakthrough in LED Lighting. It is composed of a integral heat sink, light source, and a thermal interface material, with a number of other components.
Applications
CXA3050-0000-000N00W230F is used mainly in outdoor lighting applications. It provides efficient lighting for stadiums, outdoor gardens, outdoor walking paths, outdoor recreational parks and other outdoor apps. It is also used for interior lighting applications, providing efficient lighting in restaurants, stores, offices and other indoor places.
Working Principle
The CXA3050-0000-000N00W230F works in two stages. Firstly, the light-emitting chip is adhered directly to an aluminum or copper plate. This plate serves as a heat sink and is designed to remove most of the heat generated by the LED during operation. Secondly, an additional thermal interface material is applied to the heat sink which helps the LED to dissipate heat more efficiently. The heat sink is then connected to an external power source and the LED is operated at its optimal temperature.
CXA3050-0000-000N00W230F delivers a high energy efficiency, with state of the art electro-optical performance. Its performance is further enhanced by its compact design, thanks to its small form factor and light weight. With its excellent heat dissipation and durability, CXA3050-0000-000N00W230F can be expected to have a long operational life.
Conclusion
In conclusion, CXA3050-0000-000N00W230F is a highly efficient LED lighting product that is widely used in both outdoor and indoor applications. It features excellent heat dissipation, efficient light output, and a compact form factor with light weight. With its low power consumption, it is an economical and environmentally friendly choice for a wide range of lighting applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| CXA3070-0000-000NT0Z427F | Cree Inc. | 19.52 $ | 1000 | LED COB CXA3070 WARM WHT ... |
| CXA3070-0000-000NTYX427G | Cree Inc. | 20.48 $ | 1000 | LED COB CXA3070 WARM WHT ... |
| CXA3590-0000-000NT0BB35F | Cree Inc. | 23.74 $ | 1000 | LED COB CXA3590 WARM WHT ... |
| CXA3590-0000-000NTHBD50G | Cree Inc. | 24.92 $ | 1000 | LED COB CXA3590 COOL WHT ... |
| CXA3590-0000-000NT0BD35F | Cree Inc. | 27.13 $ | 1000 | LED COB CXA3590 WARM WHT ... |
| CXA3590-0000-000RT0CD65F | Cree Inc. | 27.13 $ | 1000 | LED COB CXA3590 COOL WHT ... |
| CXA3590-0000-000RTHBD50H | Cree Inc. | 27.13 $ | 1000 | LED COB CXA3590 COOL WHT ... |
| CXA3070-0000-000N00BB0E2 | Cree Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CXA3070 COOL WHT ... |
| CXA3070-0000-000N0HAD57F | Cree Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CXA3070 COOL WHT ... |
| CXA3070-0000-000NTYY235H | Cree Inc. | 21.85 $ | 1000 | LED COB CXA3070 WARM WHT ... |
| CXA3590-0000-000NTUAD50F | Cree Inc. | 27.13 $ | 1000 | LED COB CXA3590 COOL WHT ... |
| CXA3590-0000-000RT0BD30G | Cree Inc. | 28.46 $ | 1000 | LED COB CXA3590 WARM WHT ... |
| CXA3590-0000-000RTUAB40G | Cree Inc. | 28.46 $ | 1000 | LED COB CXA3590 NEUT WHT ... |
| CXA3590-0000-000RT0CD50H | Cree Inc. | 30.52 $ | 1000 | LED COB CXA3590 COOL WHT ... |
| CXA3070-0000-000N00Z40E1 | Cree Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CXA3070 COOL WHT ... |
| CXA3590-0000-000R00BD0E1 | Cree Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CXA3590 COOL WHT ... |
| CXA3590-0000-000N0YZ227G | Cree Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CXA3590 2700K WHT... |
| CXA3590-0000-000R0UZ440G | Cree Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CXA3590 4000K WHT... |
| CXA3590-0000-000NT0BD65F | Cree Inc. | 22.87 $ | 1000 | LED COB CXA3590 COOL WHT ... |
| CXA3590-0000-000NTYZ235G | Cree Inc. | 24.92 $ | 1000 | LED COB CXA3590 WARM WHT ... |
| CXA3070-0000-000N00AB0E2 | Cree Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CXA3070 COOL WHT ... |
| CXA3590-0000-000R0HCB50G | Cree Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CXA3590 5000K WHT... |
| CXA3050-0000-000N00X20E1 | Cree Inc. | 9.36 $ | 1000 | LED COB XLAMP CXA3050 650... |
| CXA3050-0000-000N0HW40E1 | Cree Inc. | 9.36 $ | 1000 | LED COB XLAMP CXA3050 650... |
| CXA3070-0000-000NT0Y227F | Cree Inc. | 14.83 $ | 1000 | LED COB CXA3070 WARM WHT ... |
| CXA3070-0000-000NTYX430H | Cree Inc. | 19.52 $ | 1000 | LED COB CXA3070 WARM WHT ... |
| CXA3590-0000-000RT0BD65F | Cree Inc. | 22.87 $ | 1000 | LED COB CXA3590 COOL WHT ... |
| CXA3590-0000-000NTYZ230F | Cree Inc. | 23.74 $ | 1000 | LED COB CXA3590 WARM WHT ... |
| CXA3590-0000-000RT0BB35F | Cree Inc. | 23.74 $ | 1000 | LED COB CXA3590 WARM WHT ... |
| CXA3590-0000-000NTYZ227H | Cree Inc. | 30.52 $ | 1000 | LED COB CXA3590 WARM WHT ... |
| CXA3070-0000-000N00Z230H | Cree Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED ARRAY XLAMP CXA3070 2... |
| CXA3590-0000-000R00BD0E2 | Cree Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CXA3590 COOL WHT ... |
| CXA3590-0000-000N0HBB50G | Cree Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CXA3590 5000K WHT... |
| CXA3050-0000-000N00X430H | Cree Inc. | 13.8 $ | 1000 | LED COB CXA3050 WARM WHT ... |
| CXA3590-0000-000RTYZ430G | Cree Inc. | 28.46 $ | 1000 | LED COB CXA3590 WARM WHT ... |
| CXA3070-0000-000N00AB0E1 | Cree Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CXA3070 COOL WHT ... |
| CXA3070-0000-000N00AD40H | Cree Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CXA3070 NEUTRAL W... |
| CXA3050-0000-000N00X457F | Cree Inc. | 11.25 $ | 1000 | LED COB XLAMP CXA3050 570... |
| CXA3070-0000-000NT0Z227F | Cree Inc. | 17.18 $ | 1000 | LED COB CXA3070 WARM WHT ... |
| CXA3590-0000-000NTYY427F | Cree Inc. | 23.74 $ | 1000 | LED COB CXA3590 WARM WHT ... |
FLEXIBLE WTRPRF LED STRIP WHITELED Light...
FLEXIBLE WTRPRF LED STRIP GREENLED Light...
FLEXIBLE WTRPRF LED STRIP BLUELED Lighti...
FLEXIBLE WTRPRF LED STRIP YELLOWLED Ligh...
FLEXIBLE LED STRIP WHITELED Lighting COB...
FLEXIBLE LED STRIP GREENLED Lighting COB...
CXA3050-0000-000N00W230F Datasheet/PDF