| Allicdata Part #: | CXA3070-0000-000N00BB50F-ND |
| Manufacturer Part#: |
CXA3070-0000-000N00BB50F |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Optoelectronics |
| Manufacturer: | Cree Inc. |
| Short Description: | LED COB CXA3070 COOL WHT SQUARE |
| More Detail: | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board ... |
| DataSheet: | CXA3070-0000-000N00BB50F Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | 0.00000 |
| Current - Test: | 1.925A |
| Lens Type: | Flat |
| Light Emitting Surface (LES): | 23.00mm Diameter |
| Height: | 1.70mm |
| Size / Dimension: | 27.35mm L x 27.35mm W |
| Features: | -- |
| Viewing Angle: | 115° |
| CRI (Color Rendering Index): | 70 |
| Current - Max: | 2.8A |
| Lumens/Watt @ Current - Test: | 132 lm/W |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 38.5V |
| Temperature - Test: | 85°C |
| Series: | XLamp® CXA3070 |
| Flux @ Current/Temperature - Test: | 9750 lm (9500 lm ~ 10000 lm) |
| Configuration: | Square |
| Wavelength: | -- |
| CCT (K): | 5000K 4-Step MacAdam Ellipse |
| Color: | White, Cool |
| Type: | Chip On Board (COB) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Obsolete |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Tray |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The CXA3070-0000-000N00BB50F is an LED light source, which gets classified into a category of LED lighting applications commonlyknown as COBs (Chips on Board). These LEDs comprise a number of individual LED chips mounted on a board, similar to the way components are mounted on a printed circuit board. The CXA3070-0000-000N00BB50F LED is used in LEDengine (also known as LED module), and LED luminaire applications. LED engine, also called LED modules, refers to a package comprisedof power supply, LED light source, and circuitry to drive the module. LED luminaires, on the other hand, are complete fixtures comprised ofLED engines, reflectors, lenses, heat sinks, and housings.
An LED engine is the necessary component to run a LED luminaire. Without one, a luminaire cannot be operational. The CXA3070-0000-000N00BB50F is designed to run on a 12 Volt input, and is able to output 302 lumens at a temperature of 35 Celsius. It is a very efficient light source with an efficacy of 89 lumens per watt, and has a CRI of 79. These settings make it perfect for applications such as general lighting, task lighting, and accent lighting. It also has a beam angle of 100 degrees, making it excellent for lighting large areas.
LED luminaires require proper cooling solutions to prevent overheating resulting from prolonged usage. With the CXA3070-0000-000N00BB50F LED, the LED chip is mounted on a metal core that serves as a heat spreader and enables efficient cooling of the LED. The metal core helps to dissipate heat away from the LED chip and ensures that the light output remains stable. In addition, the LED is sealed in an epoxy package for additional protection against moisture and dust.
The CXA3070-0000-000N00BB50F LED is a cost effective lighting solution that is designed to work in a variety of applications. It is well suited for both indoor and outdoor lighting, and can be used in a variety of lighting projects ranging from residential to commercial settings. Additionally, it has a lifespan of up to 40,000 hours, making it a reliable and durable choice.
In terms of driving an LED luminaire, the CXA3070-0000-000N00BB50F LED is best used in conjunction with a constant current driver. This driver optimizes the performance of the LED by providing it with a consistent current, which ensures that the LED operates according to its rated specifications. The constant current driver also prevents the LED from overheating, and helps to maintain its long life span. As such, the CXA3070-0000-000N00BB50F is ideal for a range of lighting applications, and it is a cost effective and efficient solution.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| CXA3070-0000-000NT0Z427F | Cree Inc. | 19.52 $ | 1000 | LED COB CXA3070 WARM WHT ... |
| CXA3070-0000-000NTYX427G | Cree Inc. | 20.48 $ | 1000 | LED COB CXA3070 WARM WHT ... |
| CXA3590-0000-000NT0BB35F | Cree Inc. | 23.74 $ | 1000 | LED COB CXA3590 WARM WHT ... |
| CXA3590-0000-000NTHBD50G | Cree Inc. | 24.92 $ | 1000 | LED COB CXA3590 COOL WHT ... |
| CXA3590-0000-000NT0BD35F | Cree Inc. | 27.13 $ | 1000 | LED COB CXA3590 WARM WHT ... |
| CXA3590-0000-000RT0CD65F | Cree Inc. | 27.13 $ | 1000 | LED COB CXA3590 COOL WHT ... |
| CXA3590-0000-000RTHBD50H | Cree Inc. | 27.13 $ | 1000 | LED COB CXA3590 COOL WHT ... |
| CXA3070-0000-000N00BB0E2 | Cree Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CXA3070 COOL WHT ... |
| CXA3070-0000-000N0HAD57F | Cree Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CXA3070 COOL WHT ... |
| CXA3070-0000-000NTYY235H | Cree Inc. | 21.85 $ | 1000 | LED COB CXA3070 WARM WHT ... |
| CXA3590-0000-000NTUAD50F | Cree Inc. | 27.13 $ | 1000 | LED COB CXA3590 COOL WHT ... |
| CXA3590-0000-000RT0BD30G | Cree Inc. | 28.46 $ | 1000 | LED COB CXA3590 WARM WHT ... |
| CXA3590-0000-000RTUAB40G | Cree Inc. | 28.46 $ | 1000 | LED COB CXA3590 NEUT WHT ... |
| CXA3590-0000-000RT0CD50H | Cree Inc. | 30.52 $ | 1000 | LED COB CXA3590 COOL WHT ... |
| CXA3070-0000-000N00Z40E1 | Cree Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CXA3070 COOL WHT ... |
| CXA3590-0000-000R00BD0E1 | Cree Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CXA3590 COOL WHT ... |
| CXA3590-0000-000N0YZ227G | Cree Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CXA3590 2700K WHT... |
| CXA3590-0000-000R0UZ440G | Cree Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CXA3590 4000K WHT... |
| CXA3590-0000-000NT0BD65F | Cree Inc. | 22.87 $ | 1000 | LED COB CXA3590 COOL WHT ... |
| CXA3590-0000-000NTYZ235G | Cree Inc. | 24.92 $ | 1000 | LED COB CXA3590 WARM WHT ... |
| CXA3070-0000-000N00AB0E2 | Cree Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CXA3070 COOL WHT ... |
| CXA3590-0000-000R0HCB50G | Cree Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CXA3590 5000K WHT... |
| CXA3050-0000-000N00X20E1 | Cree Inc. | 9.36 $ | 1000 | LED COB XLAMP CXA3050 650... |
| CXA3050-0000-000N0HW40E1 | Cree Inc. | 9.36 $ | 1000 | LED COB XLAMP CXA3050 650... |
| CXA3070-0000-000NT0Y227F | Cree Inc. | 14.83 $ | 1000 | LED COB CXA3070 WARM WHT ... |
| CXA3070-0000-000NTYX430H | Cree Inc. | 19.52 $ | 1000 | LED COB CXA3070 WARM WHT ... |
| CXA3590-0000-000RT0BD65F | Cree Inc. | 22.87 $ | 1000 | LED COB CXA3590 COOL WHT ... |
| CXA3590-0000-000NTYZ230F | Cree Inc. | 23.74 $ | 1000 | LED COB CXA3590 WARM WHT ... |
| CXA3590-0000-000RT0BB35F | Cree Inc. | 23.74 $ | 1000 | LED COB CXA3590 WARM WHT ... |
| CXA3590-0000-000NTYZ227H | Cree Inc. | 30.52 $ | 1000 | LED COB CXA3590 WARM WHT ... |
| CXA3070-0000-000N00Z230H | Cree Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED ARRAY XLAMP CXA3070 2... |
| CXA3590-0000-000R00BD0E2 | Cree Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CXA3590 COOL WHT ... |
| CXA3590-0000-000N0HBB50G | Cree Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CXA3590 5000K WHT... |
| CXA3050-0000-000N00X430H | Cree Inc. | 13.8 $ | 1000 | LED COB CXA3050 WARM WHT ... |
| CXA3590-0000-000RTYZ430G | Cree Inc. | 28.46 $ | 1000 | LED COB CXA3590 WARM WHT ... |
| CXA3070-0000-000N00AB0E1 | Cree Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CXA3070 COOL WHT ... |
| CXA3070-0000-000N00AD40H | Cree Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CXA3070 NEUTRAL W... |
| CXA3050-0000-000N00X457F | Cree Inc. | 11.25 $ | 1000 | LED COB XLAMP CXA3050 570... |
| CXA3070-0000-000NT0Z227F | Cree Inc. | 17.18 $ | 1000 | LED COB CXA3070 WARM WHT ... |
| CXA3590-0000-000NTYY427F | Cree Inc. | 23.74 $ | 1000 | LED COB CXA3590 WARM WHT ... |
FLEXIBLE WTRPRF LED STRIP WHITELED Light...
FLEXIBLE WTRPRF LED STRIP GREENLED Light...
FLEXIBLE WTRPRF LED STRIP BLUELED Lighti...
FLEXIBLE WTRPRF LED STRIP YELLOWLED Ligh...
FLEXIBLE LED STRIP WHITELED Lighting COB...
FLEXIBLE LED STRIP GREENLED Lighting COB...
CXA3070-0000-000N00BB50F Datasheet/PDF