| Allicdata Part #: | CXA3590-0000-000NTUAD65F-ND |
| Manufacturer Part#: |
CXA3590-0000-000NTUAD65F |
| Price: | $ 38.13 |
| Product Category: | Optoelectronics |
| Manufacturer: | Cree Inc. |
| Short Description: | LED COB CXA3590 COOL WHT SQUARE |
| More Detail: | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board ... |
| DataSheet: | CXA3590-0000-000NTUAD65F Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 50 +: | $ 34.66270 |
| Current - Test: | 2.4A |
| Lens Type: | Flat |
| Light Emitting Surface (LES): | 30.00mm Diameter |
| Height: | 1.70mm |
| Size / Dimension: | 34.85mm L x 34.85mm W |
| Features: | -- |
| Viewing Angle: | 115° |
| CRI (Color Rendering Index): | 90 |
| Current - Max: | 3.6A |
| Lumens/Watt @ Current - Test: | 107 lm/W |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 36V |
| Temperature - Test: | 85°C |
| Series: | XLamp® CXA3590 |
| Flux @ Current/Temperature - Test: | 9250 lm (9000 lm ~ 9500 lm) |
| Configuration: | Square |
| Wavelength: | -- |
| CCT (K): | 6500K 4-Step MacAdam Ellipse |
| Color: | White, Cool |
| Type: | Chip On Board (COB) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Tray |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The CXA3590-0000-000NTUAD65F is a type of light-emitting diode (LED) lighting module with variable emitting angle and beam distribution. It features a high-efficiency light source, with a strong color stability, low thermal fan-out, low power consumption, and wide range of applications. Its design combines modular technology, driving electronics, and high-performance LED semiconductors, resulting in a highly efficient LED module tailored to a wide range of lightin-g applications. This module of LED lighting is also available in different color temperatures.
The CXA3590-0000-000NTUAD65F is applicable in many areas including architectural, industrial, task and accent lighting, retail lighting, and entertainment lighting. Such LED lighting module has been widely accepted by professional lighting and control system manufacturers because of its flexibility and high performance.
The CXA3590-0000-000NTUAD65F LED lighting module has a different working principle from traditional lighting solutions. It consists of multiple high-power LED engines that act as one light source, with several focusing elements such as lenses and reflectors mounted on the same substrate. This engineered structure enables the module to have efficient equal light output and excellent uniformity in color temperature and intensity over large multi-use or multi-area application areas.
When it comes to its working principle, the CXA3590-0000-000NTUAD65F uses a heat sink to dissipate the heat generated by the LED engines, while an integrated driver board and connectors ensure a reliable and safe electrical connection with any other software. The mechanism also works in tandem with LM-80 standards and is even capable of dimming.
Furthermore, CXA3590-0000-000NTUAD65F modules have the flexibility to allow for any customized application. Integrating in existing architecture, each module is tailored to meet specific requirements in terms of light output, beam angle and coverage, color temperature and optical control. This LED lighting module features wide color range with a high CRI (color rendering index) along with excellent thermal and optical characteristics that ensure a satisfactory lighting performance in multiple applications.
The robust construction of the CXA3590-0000-000NTUAD65F LED lighting module also makes it suitable for harsh environments. Its modules are rated at an IP68 waterproof level and an IK08 impact rating. It comes with a reliable dust and water proof design, making it suitable for damp locations, and 10KV surge protection for demanding industrial applications as well.
Overall, the CXA3590-0000-000NTUAD65F LED lighting module is an ideal choice for general lighting applications. it offers excellent flexibility and top-level performance in terms of light output, optical control, and life time efficiency. Such module is ultra-compact and simple to operate, making it a great solution for any kind of lighting set up.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| CXA3070-0000-000NT0Z427F | Cree Inc. | 19.52 $ | 1000 | LED COB CXA3070 WARM WHT ... |
| CXA3070-0000-000NTYX427G | Cree Inc. | 20.48 $ | 1000 | LED COB CXA3070 WARM WHT ... |
| CXA3590-0000-000NT0BB35F | Cree Inc. | 23.74 $ | 1000 | LED COB CXA3590 WARM WHT ... |
| CXA3590-0000-000NTHBD50G | Cree Inc. | 24.92 $ | 1000 | LED COB CXA3590 COOL WHT ... |
| CXA3590-0000-000NT0BD35F | Cree Inc. | 27.13 $ | 1000 | LED COB CXA3590 WARM WHT ... |
| CXA3590-0000-000RT0CD65F | Cree Inc. | 27.13 $ | 1000 | LED COB CXA3590 COOL WHT ... |
| CXA3590-0000-000RTHBD50H | Cree Inc. | 27.13 $ | 1000 | LED COB CXA3590 COOL WHT ... |
| CXA3070-0000-000N00BB0E2 | Cree Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CXA3070 COOL WHT ... |
| CXA3070-0000-000N0HAD57F | Cree Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CXA3070 COOL WHT ... |
| CXA3070-0000-000NTYY235H | Cree Inc. | 21.85 $ | 1000 | LED COB CXA3070 WARM WHT ... |
| CXA3590-0000-000NTUAD50F | Cree Inc. | 27.13 $ | 1000 | LED COB CXA3590 COOL WHT ... |
| CXA3590-0000-000RT0BD30G | Cree Inc. | 28.46 $ | 1000 | LED COB CXA3590 WARM WHT ... |
| CXA3590-0000-000RTUAB40G | Cree Inc. | 28.46 $ | 1000 | LED COB CXA3590 NEUT WHT ... |
| CXA3590-0000-000RT0CD50H | Cree Inc. | 30.52 $ | 1000 | LED COB CXA3590 COOL WHT ... |
| CXA3070-0000-000N00Z40E1 | Cree Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CXA3070 COOL WHT ... |
| CXA3590-0000-000R00BD0E1 | Cree Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CXA3590 COOL WHT ... |
| CXA3590-0000-000N0YZ227G | Cree Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CXA3590 2700K WHT... |
| CXA3590-0000-000R0UZ440G | Cree Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CXA3590 4000K WHT... |
| CXA3590-0000-000NT0BD65F | Cree Inc. | 22.87 $ | 1000 | LED COB CXA3590 COOL WHT ... |
| CXA3590-0000-000NTYZ235G | Cree Inc. | 24.92 $ | 1000 | LED COB CXA3590 WARM WHT ... |
| CXA3070-0000-000N00AB0E2 | Cree Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CXA3070 COOL WHT ... |
| CXA3590-0000-000R0HCB50G | Cree Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CXA3590 5000K WHT... |
| CXA3050-0000-000N00X20E1 | Cree Inc. | 9.36 $ | 1000 | LED COB XLAMP CXA3050 650... |
| CXA3050-0000-000N0HW40E1 | Cree Inc. | 9.36 $ | 1000 | LED COB XLAMP CXA3050 650... |
| CXA3070-0000-000NT0Y227F | Cree Inc. | 14.83 $ | 1000 | LED COB CXA3070 WARM WHT ... |
| CXA3070-0000-000NTYX430H | Cree Inc. | 19.52 $ | 1000 | LED COB CXA3070 WARM WHT ... |
| CXA3590-0000-000RT0BD65F | Cree Inc. | 22.87 $ | 1000 | LED COB CXA3590 COOL WHT ... |
| CXA3590-0000-000NTYZ230F | Cree Inc. | 23.74 $ | 1000 | LED COB CXA3590 WARM WHT ... |
| CXA3590-0000-000RT0BB35F | Cree Inc. | 23.74 $ | 1000 | LED COB CXA3590 WARM WHT ... |
| CXA3590-0000-000NTYZ227H | Cree Inc. | 30.52 $ | 1000 | LED COB CXA3590 WARM WHT ... |
| CXA3070-0000-000N00Z230H | Cree Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED ARRAY XLAMP CXA3070 2... |
| CXA3590-0000-000R00BD0E2 | Cree Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CXA3590 COOL WHT ... |
| CXA3590-0000-000N0HBB50G | Cree Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CXA3590 5000K WHT... |
| CXA3050-0000-000N00X430H | Cree Inc. | 13.8 $ | 1000 | LED COB CXA3050 WARM WHT ... |
| CXA3590-0000-000RTYZ430G | Cree Inc. | 28.46 $ | 1000 | LED COB CXA3590 WARM WHT ... |
| CXA3070-0000-000N00AB0E1 | Cree Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CXA3070 COOL WHT ... |
| CXA3070-0000-000N00AD40H | Cree Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CXA3070 NEUTRAL W... |
| CXA3050-0000-000N00X457F | Cree Inc. | 11.25 $ | 1000 | LED COB XLAMP CXA3050 570... |
| CXA3070-0000-000NT0Z227F | Cree Inc. | 17.18 $ | 1000 | LED COB CXA3070 WARM WHT ... |
| CXA3590-0000-000NTYY427F | Cree Inc. | 23.74 $ | 1000 | LED COB CXA3590 WARM WHT ... |
FLEXIBLE WTRPRF LED STRIP WHITELED Light...
FLEXIBLE WTRPRF LED STRIP GREENLED Light...
FLEXIBLE WTRPRF LED STRIP BLUELED Lighti...
FLEXIBLE WTRPRF LED STRIP YELLOWLED Ligh...
FLEXIBLE LED STRIP WHITELED Lighting COB...
FLEXIBLE LED STRIP GREENLED Lighting COB...
CXA3590-0000-000NTUAD65F Datasheet/PDF