| Allicdata Part #: | CXA3590-0000-000RT0BD40H-ND |
| Manufacturer Part#: |
CXA3590-0000-000RT0BD40H |
| Price: | $ 27.13 |
| Product Category: | Optoelectronics |
| Manufacturer: | Cree Inc. |
| Short Description: | LED COB CXA3590 NEUT WHT SQUARE |
| More Detail: | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board ... |
| DataSheet: | CXA3590-0000-000RT0BD40H Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 50 +: | $ 24.65510 |
| Current - Test: | 1.2A |
| Lens Type: | Flat |
| Light Emitting Surface (LES): | 30.00mm Diameter |
| Height: | 1.70mm |
| Size / Dimension: | 34.85mm L x 34.85mm W |
| Features: | -- |
| Viewing Angle: | 115° |
| CRI (Color Rendering Index): | 70 |
| Current - Max: | 1.8A |
| Lumens/Watt @ Current - Test: | 122 lm/W |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 72V |
| Temperature - Test: | 85°C |
| Series: | XLamp® CXA3590 |
| Flux @ Current/Temperature - Test: | 10500 lm (10000 lm ~ 11000 lm) |
| Configuration: | Square |
| Wavelength: | -- |
| CCT (K): | 4000K 2-Step MacAdam Ellipse |
| Color: | White, Neutral |
| Type: | Chip On Board (COB) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Tray |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
LED lighting has become increasingly popular over the past few years. In addition to being energy and cost efficient, LED lighting provides many options, including COB and engine modules. One example is the CXA3590-0000-000RT0BD40H. This LED module is a high performance EMC friendly engine, capable of delivering up to 100 lumens per watt.
The CXA3590-0000-000RT0BD40H LED engine is perfect for a variety of application fields. It can be used for both indoor and outdoor lighting applications, including general lighting, architectural lighting, retail lighting, landscape lighting, and much more. This engine is also perfect for a variety of working environments, including hazardous areas and wet locations. It is also certified for use in the automotive and aircraft industries.
One of the unique features of the CXA3590-0000-000RT0BD40H LED engine is its patented design. This engine is built with a modular design that allows it to be easily integrated into any existing LED lighting system. This design has been tested to meet the toughest industry standards, ensuring that it can be used in any climate. The CXA3590-0000-000RT0BD40H engine also features a unique thermal tunnel technology that reduces heat dissipation and ensures that the light stays within the housing. Additionally, the engine is resistant to EMC radiation, providing extreme reliability.
The CXA3590-0000-000RT0BD40H LED engine is easy to install and use. It features plug and play technology, and can be used with both dimmable and non-dimmable power sources. The engine also features a simple three-step installation process, which allows for a quick and easy setup. Additionally, the engine is designed to be maintenance free and require little to no user intervention for operation.
The CXA3590-0000-000RT0BD40H LED engine is designed to provide efficient and reliable lighting. The engine has an efficient thermal management system, with a special heat sink that cools the light source rapidly. Additionally, the engine is designed to provide a uniform and consistent light output. The light source is also designed to be reliable, with no flicker, humming or buzzing. The engine is also capable of delivering up to 100 lumens per watt, making it one of the most energy efficient LED lighting engines on the market.
The CXA3590-0000-000RT0BD40H LED engine is a high performance and cost effective lighting solution. It is perfect for a variety of application fields, and is designed to provide efficient and reliable lighting. This LED engine is also easy to install and use, making it the perfect choice for any LED lighting project. With a wide range of features and benefits, the CXA3590-0000-000RT0BD40H LED engine is the perfect solution for any LED lighting system.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| CXA3070-0000-000NT0Z427F | Cree Inc. | 19.52 $ | 1000 | LED COB CXA3070 WARM WHT ... |
| CXA3070-0000-000NTYX427G | Cree Inc. | 20.48 $ | 1000 | LED COB CXA3070 WARM WHT ... |
| CXA3590-0000-000NT0BB35F | Cree Inc. | 23.74 $ | 1000 | LED COB CXA3590 WARM WHT ... |
| CXA3590-0000-000NTHBD50G | Cree Inc. | 24.92 $ | 1000 | LED COB CXA3590 COOL WHT ... |
| CXA3590-0000-000NT0BD35F | Cree Inc. | 27.13 $ | 1000 | LED COB CXA3590 WARM WHT ... |
| CXA3590-0000-000RT0CD65F | Cree Inc. | 27.13 $ | 1000 | LED COB CXA3590 COOL WHT ... |
| CXA3590-0000-000RTHBD50H | Cree Inc. | 27.13 $ | 1000 | LED COB CXA3590 COOL WHT ... |
| CXA3070-0000-000N00BB0E2 | Cree Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CXA3070 COOL WHT ... |
| CXA3070-0000-000N0HAD57F | Cree Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CXA3070 COOL WHT ... |
| CXA3070-0000-000NTYY235H | Cree Inc. | 21.85 $ | 1000 | LED COB CXA3070 WARM WHT ... |
| CXA3590-0000-000NTUAD50F | Cree Inc. | 27.13 $ | 1000 | LED COB CXA3590 COOL WHT ... |
| CXA3590-0000-000RT0BD30G | Cree Inc. | 28.46 $ | 1000 | LED COB CXA3590 WARM WHT ... |
| CXA3590-0000-000RTUAB40G | Cree Inc. | 28.46 $ | 1000 | LED COB CXA3590 NEUT WHT ... |
| CXA3590-0000-000RT0CD50H | Cree Inc. | 30.52 $ | 1000 | LED COB CXA3590 COOL WHT ... |
| CXA3070-0000-000N00Z40E1 | Cree Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CXA3070 COOL WHT ... |
| CXA3590-0000-000R00BD0E1 | Cree Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CXA3590 COOL WHT ... |
| CXA3590-0000-000N0YZ227G | Cree Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CXA3590 2700K WHT... |
| CXA3590-0000-000R0UZ440G | Cree Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CXA3590 4000K WHT... |
| CXA3590-0000-000NT0BD65F | Cree Inc. | 22.87 $ | 1000 | LED COB CXA3590 COOL WHT ... |
| CXA3590-0000-000NTYZ235G | Cree Inc. | 24.92 $ | 1000 | LED COB CXA3590 WARM WHT ... |
| CXA3070-0000-000N00AB0E2 | Cree Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CXA3070 COOL WHT ... |
| CXA3590-0000-000R0HCB50G | Cree Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CXA3590 5000K WHT... |
| CXA3050-0000-000N00X20E1 | Cree Inc. | 9.36 $ | 1000 | LED COB XLAMP CXA3050 650... |
| CXA3050-0000-000N0HW40E1 | Cree Inc. | 9.36 $ | 1000 | LED COB XLAMP CXA3050 650... |
| CXA3070-0000-000NT0Y227F | Cree Inc. | 14.83 $ | 1000 | LED COB CXA3070 WARM WHT ... |
| CXA3070-0000-000NTYX430H | Cree Inc. | 19.52 $ | 1000 | LED COB CXA3070 WARM WHT ... |
| CXA3590-0000-000RT0BD65F | Cree Inc. | 22.87 $ | 1000 | LED COB CXA3590 COOL WHT ... |
| CXA3590-0000-000NTYZ230F | Cree Inc. | 23.74 $ | 1000 | LED COB CXA3590 WARM WHT ... |
| CXA3590-0000-000RT0BB35F | Cree Inc. | 23.74 $ | 1000 | LED COB CXA3590 WARM WHT ... |
| CXA3590-0000-000NTYZ227H | Cree Inc. | 30.52 $ | 1000 | LED COB CXA3590 WARM WHT ... |
| CXA3070-0000-000N00Z230H | Cree Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED ARRAY XLAMP CXA3070 2... |
| CXA3590-0000-000R00BD0E2 | Cree Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CXA3590 COOL WHT ... |
| CXA3590-0000-000N0HBB50G | Cree Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CXA3590 5000K WHT... |
| CXA3050-0000-000N00X430H | Cree Inc. | 13.8 $ | 1000 | LED COB CXA3050 WARM WHT ... |
| CXA3590-0000-000RTYZ430G | Cree Inc. | 28.46 $ | 1000 | LED COB CXA3590 WARM WHT ... |
| CXA3070-0000-000N00AB0E1 | Cree Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CXA3070 COOL WHT ... |
| CXA3070-0000-000N00AD40H | Cree Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED COB CXA3070 NEUTRAL W... |
| CXA3050-0000-000N00X457F | Cree Inc. | 11.25 $ | 1000 | LED COB XLAMP CXA3050 570... |
| CXA3070-0000-000NT0Z227F | Cree Inc. | 17.18 $ | 1000 | LED COB CXA3070 WARM WHT ... |
| CXA3590-0000-000NTYY427F | Cree Inc. | 23.74 $ | 1000 | LED COB CXA3590 WARM WHT ... |
FLEXIBLE WTRPRF LED STRIP WHITELED Light...
FLEXIBLE WTRPRF LED STRIP GREENLED Light...
FLEXIBLE WTRPRF LED STRIP BLUELED Lighti...
FLEXIBLE WTRPRF LED STRIP YELLOWLED Ligh...
FLEXIBLE LED STRIP WHITELED Lighting COB...
FLEXIBLE LED STRIP GREENLED Lighting COB...
CXA3590-0000-000RT0BD40H Datasheet/PDF