| Allicdata Part #: | DC1089B-ND |
| Manufacturer Part#: |
DC1089B |
| Price: | $ 71.47 |
| Product Category: | Development Boards, Kits, Programmers |
| Manufacturer: | Linear Technology/Analog Devices |
| Short Description: | BOARD DEMO FOR LT3502AEDC |
| More Detail: | LT3502A - DC/DC, Step Down 1, Non-Isolated Outputs... |
| DataSheet: | DC1089B Datasheet/PDF |
| Quantity: | 3 |
| 1 +: | $ 64.32300 |
| 25 +: | $ 48.43620 |
| 100 +: | $ 47.48660 |
| Series: | -- |
| Part Status: | Active |
| Main Purpose: | DC/DC, Step Down |
| Outputs and Type: | 1, Non-Isolated |
| Voltage - Output: | 5V |
| Current - Output: | 500mA |
| Voltage - Input: | 7 V ~ 40 V |
| Regulator Topology: | Buck |
| Frequency - Switching: | 2.25MHz |
| Board Type: | Fully Populated |
| Supplied Contents: | Board(s) |
| Utilized IC / Part: | LT3502A |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
DC1089B is a multipurpose integrated circuit (IC) demo/evaluation board, designed to enable fast and easy evaluation of the performance of DC1089B ICs. It is suitable for high-voltage and low-voltage applications, with a maximum voltage of 72 V, and its small size and light weight makes it suitable for various applications. The board is also an important tool for teaching and learning.
The main features of the DC1089B IC demo/evaluation board include the ability to evaluate a wide range of DC1089B ICs, a connection interface to other development boards, a range of power control options, and a large, easy-to-read 7-segment display. In addition, the board includes dedicated sockets for testing various power supplies and sensors, as well as a selection of test points to facilitate debugging.
The working principle of the DC1089B demo/evaluation board is to demonstrate the various parameters of the IC that it is designed to evaluate, such as voltage values, voltage regulation, frequency response, etc. In addition, the board interfaces with other development boards, enabling it to be used as a control and development system for more advanced applications. In order to do this, the board includes the necessary connections for other development boards, such as JTAG, I2C, SPI, and USB connections, as well as a selection of indicators.
In addition to being used for demonstration and evaluation purposes, the DC1089B can also be used for prototyping and debugging. It includes a selection of highly configurable integrated circuits, such as the DC1089B, which makes it ideal for prototyping digital circuits, such as microcontrollers and FPGAs. Furthermore, it includes a selection of test points which can be accessed for debugging purposes.
The DC1089B demo/evaluation board is a highly useful tool for evaluation and demonstration purposes. It provides a wide range of features to evaluate the performance of DC1089B ICs, while also offering an easy-to-use platform for prototyping and debugging. Furthermore, its small size and light weight make it ideal for various types of applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| DC1084A-B | Linear Techn... | 46.41 $ | 1 | BOARD DEMO LTM4602HVLTM46... |
| HC1E-H-DC100V-F | Panasonic El... | 0.0 $ | 1000 | RELAY GEN PURP SPDT 100VD... |
| DC1031A-A | Linear Techn... | 178.5 $ | 5 | BOARD EVAL FOR LTC3725/6L... |
| G7L-1A-BUB DC100 | Omron Electr... | 13.08 $ | 1000 | RELAY GEN PURPOSE SPST 30... |
| HC3-HP-DC100V-F | Panasonic El... | 7.39 $ | 1000 | RELAY GEN PURPOSE 3PDT 7A... |
| MY2N-D2-J DC100/110 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | RELAY GEN PURP DPDTRelay ... |
| DC1082A-B | Linear Techn... | 35.7 $ | 3 | BOARD SAR ADC LTC1407ALTC... |
| DC1050-105K | API Delevan ... | 3.18 $ | 1000 | FIXED IND 1MH 2.1A 426 MO... |
| DC100D100C | Sensata-Cryd... | 112.06 $ | 102 | RELAY SSR 100VDC/100A 4-3... |
| MY4N-D2 DC100/110 (S) | Omron Automa... | 15.97 $ | 1000 | RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A... |
| MYQ4ZN DC100/110 | Omron Automa... | 20.01 $ | 5 | RELAY GEN PURPOSE 4PDT 1A... |
| G2A-4L32A DC100 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | RELAY GENERAL PURPOSERela... |
| LY4F DC100/110 | Omron Automa... | 16.88 $ | 1000 | RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10... |
| H3CR-HRL DC100-125 M | Omron Automa... | 84.72 $ | 1000 | TIMER POWER OFF DELAY W/R... |
| DC1053A-G | Linear Techn... | 53.55 $ | 1 | EVAL BOARD BOOST REG LTC3... |
| HC2-HPL-DC100V-F | Panasonic El... | 10.21 $ | 1000 | RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A... |
| DC1008A | Linear Techn... | 174.93 $ | 2 | DEMO BOARD FOR LTC3543EDC... |
| HC2-HTM-DC100V-F | Panasonic El... | 7.62 $ | 1000 | RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A... |
| DC101B2K | US Sensor/Li... | 1.8 $ | 1000 | THERMISTOR NTC 100OHM 294... |
| DC1058A-E | Linear Techn... | 142.8 $ | 2 | BOARD EVAL FOR LTC2207/LT... |
| H3CR-F8 AC100-240/DC100-125 | Omron Automa... | 84.72 $ | 56 | RELAY TIME DELAY 30HR 5A ... |
| MM4XPN DC100/110 | Omron Automa... | 161.0 $ | 1000 | RELAY GEN PURPOSE 4PDT 7A... |
| HL1-HTM-DC100V-F | Panasonic El... | 0.0 $ | 1000 | RELAY GENERAL PURPOSERela... |
| DC1096B | Linear Techn... | 53.55 $ | 5 | BOARD EVAL FOR LTC2641/2L... |
| DC1043A-A | Linear Techn... | 56.06 $ | 1000 | EVAL BOARD FOR LTM4601LTM... |
| HC4-H-DC100V | Panasonic El... | 0.0 $ | 1000 | RELAY GEN PURP 4PDT 100VD... |
| MYA-LB0 DC100/110 | Omron Automa... | 66.05 $ | 1000 | RELAY POWER 110VRelay 11... |
| DC1019A | Linear Techn... | 53.02 $ | 3 | EVAL BOARD FOR LT3497LT34... |
| G7J-2A2B-T DC100 | Omron Automa... | 30.01 $ | 10 | RELAY GEN PURPOSE 4PST 25... |
| G7L-1A-B DC100 | Omron Electr... | 13.7 $ | 1000 | RELAY GEN PURPOSE SPST 30... |
| MY3N-DC100/110 | Omron Automa... | 18.44 $ | 1000 | RELAY GEN PURPOSE 3PDT 5A... |
| SDV-FM4 DC100/110 | Omron Automa... | 360.84 $ | 1000 | SENSOR VOLTAGE .2-12V AC/... |
| DC1092A | Linear Techn... | 107.1 $ | 1 | BOARD EVAL FOR LT1933HDCB... |
| DC1049A | Linear Techn... | 53.55 $ | 2 | EVAL BOARD FOR LTC4264LTC... |
| DC1050R-184K | API Delevan ... | 3.12 $ | 1000 | FIXED IND 180UH 5.1A 72 M... |
| DC1010A-B | Linear Techn... | 35.7 $ | 2 | BOARD DELTA SIGMA ADC LTC... |
| DC1060A | Linear Techn... | 119.12 $ | 3 | BOARD DEMO LT3508EFE/LT35... |
| LY1-DC100/110 | Omron Automa... | 0.0 $ | 1000 | RELAY GEN PURPOSE SPDT 15... |
| DC1010A-C | Linear Techn... | 35.7 $ | 1 | BOARD DELTA SIGMA ADC LTC... |
| HC2E-HP-DC100V-F | Panasonic El... | 0.0 $ | 1000 | RELAY GEN PURP DPDT 100VD... |
EVAL BOARD FOR ISL59532ISL59532 Crosspoi...
EVAL MODULE HEAT SYSTEMSM470R1B1M-HT Hig...
EVAL BOARD FOR V2751 48TQFPXR16V2751 UAR...
EVAL BOARD FOR XR16M654-A 80LQFPXR16M654...
EVAL BOARD FOR M2551-B 48TQFPXR16M2551 U...
EVAL BOARD FOR M2550-B 48TQFPXR16M2550 U...
DC1089B Datasheet/PDF