EA DOGM132E-5 Optoelectronics |
|
| Allicdata Part #: | 1481-1070-ND |
| Manufacturer Part#: |
EA DOGM132E-5 |
| Price: | $ 12.40 |
| Product Category: | Optoelectronics |
| Manufacturer: | |
| Short Description: | LCD MOD GRAPH 132X32 Y/G |
| More Detail: | Graphic LCD Display Module Transmissive Green (Yel... |
| DataSheet: | EA DOGM132E-5 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 351 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| 1 +: | $ 11.27070 |
| 10 +: | $ 10.79060 |
| 25 +: | $ 8.39286 |
| 100 +: | $ 7.19383 |
| 250 +: | $ 6.83411 |
| 500 +: | $ 6.47445 |
| 1000 +: | $ 6.11474 |
| Series: | EA DOGM |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Display Type: | STN - Super-Twisted Nematic |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Display Mode: | Transmissive |
| Touchscreen: | -- |
| Diagonal Screen Size: | -- |
| Viewing Area: | 51.00mm W x 15.00mm H |
| Backlight: | Without Backlight |
| Dot Pixels: | 132 x 32 |
| Interface: | SPI |
| Graphics Color: | Green (Yellow-Green - Inverted) |
| Background Color: | Yellow-Green (Green - Inverted) |
| Dot Size: | 0.35mm W x 0.40mm H |
| Dot Pitch: | 0.37mm W x 0.42mm H |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The EA DOGM132E-5 application field and its working principle can provide insight into the various types of display modules that are used for different applications. It is a type of Graphic LCD display module, which is widely used for display solutions in various applications. The module contains a 132x32 pixel matrix, which is driven by a controller capable of displaying up to 256 different characters and symbols.
The EA DOGM132E-5 module has a display range of 5 x 8 dot matrix. It has a STN gray-level display and the display color of the module is blue black. The module has an inverse-white display and the contrast can be adjusted. It operates on an input power supply of 3 VDC and has an operating temperature range between -20 and +70 degrees Celsius. The module also has an integrated charge pump voltage converter to drive the display panel.
The EA DOGM132E-5 module has a LCD mode of Working Voltage Range (VCC) of 4.7V to 7.0 VDC, which is regulated by on-board power supply IC. In standby mode, it has an operating current of less than 3µA or microamp. It also has a command 16-bit data bus input and an 8-bit address bus port. The module’s input control port complies with TTL and CMOS levels.
The working principle of the EA DOGM132E-5 module is based upon the LCD elements for data transfer. The module contains LCD pixels, which are divided into segments of rows and columns. Each row of pixels consists of five columns of pixels, with each column being composed of four segments. For example, each pixel can display up to 4 symbols or combinations of symbols.
The LCD elements are driven by a charge pump type driver ICs. Each segment is toggled on and off by the appropriate commands that are written to the LCD driver IC. A voltage is provided to the segment to turn on the corresponding pixel. The control lines are used to control the amount of current being sent to the pixels. The display is updated by writing a new display data to the LCD driver, which then turns on the corresponding elements.
The EA DOGM132E-5 module is a widely used display module for a range of display solutions. It is particularly useful for applications that require a high contrast and long life display. It has a good power-saving efficiency and is both economical and reliable. Its LCD elements, command and address bus port, and on-board power supply IC makes the module a suitable choice for various display applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| EADSS020RA2 | Everlight El... | 0.85 $ | 1000 | 7SEG DISPLAY 1DIGIT RED 0... |
| EADSS056GA1 | Everlight El... | 0.54 $ | 1000 | 7SEG DISPLAY 1DIGIT Y/G 0... |
| EADCS224GA2 | Everlight El... | 2.24 $ | 1000 | THRU-HOLE 7-SEGMENT GRNCh... |
| MLX90809LXG-EAD-003-RE | Melexis Tech... | 5.21 $ | 1000 | IC PRESSURE SENSORPressur... |
| EADCD056GA6 | Everlight El... | 0.54 $ | 1000 | THRU-HOLE 7-SEGMENT GRNCh... |
| 10080591-EAD0035LF | Amphenol FCI | 47.87 $ | 1000 | CONN RCPTPosition Cable A... |
| EAD00223 | Embedded Art... | 139.17 $ | 4 | DISPLAY MODULE 4.3" RTP L... |
| EADCS030GA1 | Everlight El... | 0.33 $ | 1000 | THRU-HOLE 7-SEGMENT GRNCh... |
| 10080591-EAD0051LF | Amphenol FCI | 47.87 $ | 1000 | CONN RCPTPosition Cable A... |
| EADCS030OA1 | Everlight El... | 0.34 $ | 1000 | THRU-HOLE 7-SEGMENT ORGCh... |
| EADCS030BA2 | Everlight El... | 0.83 $ | 1000 | THRU-HOLE 7-SEGMENT BLUCh... |
| EADCT056BA2 | Everlight El... | 0.94 $ | 1000 | THRU-HOLE 7-SEGMENT BLUCh... |
| EADCD040GA2 | Everlight El... | 0.57 $ | 1000 | THRU-HOLE 7-SEGMENT GRNCh... |
| EADSD040RA1 | Everlight El... | 1.33 $ | 1000 | 7SEG DISPLAY 2DIGIT RED 0... |
| MLX90809LXG-EAD-003-SP | Melexis Tech... | 9.29 $ | 12 | IC PRESSURE SENSOR 16SOIC... |
| EADCF040RA4 | Everlight El... | 1.18 $ | 1000 | THRU-HOLE 7-SEGMENT REDCh... |
| EADSD056GA1 | Everlight El... | 1.29 $ | 1000 | 7SEG DISPLAY 2DIGIT Y/G 0... |
| EADCD040YA2 | Everlight El... | 0.6 $ | 1000 | THRU-HOLE 7-SEGMENT AMBCh... |
| EADCD054OA0 | Everlight El... | 1.11 $ | 1000 | THRU-HOLE 16-SEGMENT ORGC... |
| EADCF056GA1 | Everlight El... | 1.23 $ | 1000 | THRU-HOLE 7-SEGMENT GRNCh... |
| EADST040RA1 | Everlight El... | 1.65 $ | 1000 | 7SEG DISPLAY 3DIGIT RED 0... |
| EADCF056GA2 | Everlight El... | 1.13 $ | 1000 | THRU-HOLE 7-SEGMENT GRNCh... |
| EADSS020RA1 | Everlight El... | 0.88 $ | 1000 | 7SEG DISPLAY 1DIGIT RED 0... |
| EADLBA10OA1 | Everlight El... | 0.53 $ | 1000 | BAR GRAPH 10-SEGMENT ORGL... |
| MLX90809LXG-EAD-000-RE | Melexis Tech... | 5.21 $ | 1000 | IC PRESSURE SENSORPressur... |
| EADSS056RA1 | Everlight El... | 0.43 $ | 1000 | 7SEG DISPLAY 1DIGIT RED 0... |
| EADSS056RA2 | Everlight El... | 1.02 $ | 1000 | 7SEG DISPLAY 1DIGIT RED 0... |
| EADCF040RA2 | Everlight El... | 1.04 $ | 1000 | THRU-HOLE 7-SEGMENT REDCh... |
| EADCS036GA1 | Everlight El... | 0.27 $ | 1000 | THRU-HOLE 7-SEGMENT GRNCh... |
| EADCD040OA1 | Everlight El... | 0.64 $ | 1000 | THRU-HOLE 7-SEGMENT ORGCh... |
| EADSD040RA2 | Everlight El... | 0.75 $ | 1000 | 7SEG DISPLAY 2DIGIT RED 0... |
| EADSD040GA2 | Everlight El... | 0.92 $ | 1000 | 7SEG DISPLAY 2DIGIT Y/G 0... |
| EAD00234 | Embedded Art... | 174.2 $ | 2 | DISPLAY MODULE 4.3" CTP L... |
| EADCT036GA2 | Everlight El... | 0.58 $ | 1000 | THRU-HOLE 7-SEGMENT GRNCh... |
| EADST056GA1 | Everlight El... | 1.98 $ | 1000 | 7SEG DISPLAY 3DIGIT Y/G 0... |
| EADCF040GA2 | Everlight El... | 1.04 $ | 1000 | THRU-HOLE 7-SEGMENT GRNCh... |
| MLX90809LXG-EAD-100-SP | Melexis Tech... | 7.01 $ | 1000 | IC PRESSURE SENSOR 16SOIC... |
| EADCD054GA1 | Everlight El... | 0.96 $ | 1000 | THRU-HOLE 16-SEGMENT GRNC... |
| EADST056RA2 | Everlight El... | 2.01 $ | 1000 | 7SEG DISPLAY 3DIGIT RED 0... |
RASPBERRY PI HDMI LCD (7 INCH)Capacitive...
RASPBERRY PI HDMI LCD (5 INCH)Resistive ...
KIT LCD 7 TOUCH FOR UDOO NEOGraphic LCD ...
I2C LCD W CONV GROVE CABLEGraphic LCD Di...
I2C_LCDGraphic LCD Display Module IC ...
320X240 GRAPHIC LCD W/ TOUCHGraphic LCD ...
EA DOGM132E-5 Datasheet/PDF