EA DOGM132S-5 Optoelectronics |
|
| Allicdata Part #: | 1481-1072-ND |
| Manufacturer Part#: |
EA DOGM132S-5 |
| Price: | $ 12.28 |
| Product Category: | Optoelectronics |
| Manufacturer: | |
| Short Description: | LCD MOD GRAPH 132X32 BLK/W |
| More Detail: | Graphic LCD Display Module Transmissive White FSTN... |
| DataSheet: | EA DOGM132S-5 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1477 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| 1 +: | $ 11.16360 |
| 10 +: | $ 10.68800 |
| 25 +: | $ 8.31299 |
| 100 +: | $ 7.12530 |
| 250 +: | $ 6.76903 |
| 500 +: | $ 6.41277 |
| 1000 +: | $ 6.05651 |
| Series: | EA DOGM |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Display Type: | FSTN - Film Super-Twisted Nematic |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Display Mode: | Transmissive |
| Touchscreen: | -- |
| Diagonal Screen Size: | -- |
| Viewing Area: | 51.00mm W x 15.00mm H |
| Backlight: | Without Backlight |
| Dot Pixels: | 132 x 32 |
| Interface: | SPI |
| Graphics Color: | White |
| Background Color: | Black |
| Dot Size: | 0.35mm W x 0.40mm H |
| Dot Pitch: | 0.37mm W x 0.42mm H |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Display Modules are essential components for our industrial application and daily life. One popular display module is the EA DOGM132S-5. This article will discuss the application field and working principle of the EA DOGM132S-5.
The EA DOGM132S-5 is an embedded LCD display solution with a 132x32 pixel matrix. It is powered by Epson S1D15G10 LCD controller IC, providing high resolution and efficiency. The EA DOGM132S-5 includes a 5V main power supply, interface port, and the display itself. The interface port consists of four pins: Vcc, GND, RS and RW.
The EA DOGM132S-5 module has a wide range of applications. It is most commonly used in consumer and industrial control applications, such as process control, device monitoring, and automation. With its high resolution and efficiency, the EA DOGM132S-5 is also found in vending machines, medical devices, and test equipment. It can be used as an industrial grade display solution that offers excellent readability and reliability.
The EA DOGM132S-5 works by using the Epson S1D15G10 IC. This IC uses the 4-wire serial SPI interface to read the LCD display data and control its contents. The IC also controls the backlight and the contrast of the display. The data on the display is stored in a RAM that can be updated with the new data. The backlight is powered by a separate power supply.
The EA DOGM132S-5 module is an excellent display solution for industrial and consumer applications. Its high resolution and efficient display make it a superior choice for applications where accuracy and uptime are vital. Its simple 4-wire serial SPI interface makes it easy to integrate into any system and its high reliability provides users with an effective solution for their display requirements.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| EADSS020RA2 | Everlight El... | 0.85 $ | 1000 | 7SEG DISPLAY 1DIGIT RED 0... |
| EADSS056GA1 | Everlight El... | 0.54 $ | 1000 | 7SEG DISPLAY 1DIGIT Y/G 0... |
| EADCS224GA2 | Everlight El... | 2.24 $ | 1000 | THRU-HOLE 7-SEGMENT GRNCh... |
| MLX90809LXG-EAD-003-RE | Melexis Tech... | 5.21 $ | 1000 | IC PRESSURE SENSORPressur... |
| EADCD056GA6 | Everlight El... | 0.54 $ | 1000 | THRU-HOLE 7-SEGMENT GRNCh... |
| 10080591-EAD0035LF | Amphenol FCI | 47.87 $ | 1000 | CONN RCPTPosition Cable A... |
| EAD00223 | Embedded Art... | 139.17 $ | 4 | DISPLAY MODULE 4.3" RTP L... |
| EADCS030GA1 | Everlight El... | 0.33 $ | 1000 | THRU-HOLE 7-SEGMENT GRNCh... |
| 10080591-EAD0051LF | Amphenol FCI | 47.87 $ | 1000 | CONN RCPTPosition Cable A... |
| EADCS030OA1 | Everlight El... | 0.34 $ | 1000 | THRU-HOLE 7-SEGMENT ORGCh... |
| EADCS030BA2 | Everlight El... | 0.83 $ | 1000 | THRU-HOLE 7-SEGMENT BLUCh... |
| EADCT056BA2 | Everlight El... | 0.94 $ | 1000 | THRU-HOLE 7-SEGMENT BLUCh... |
| EADCD040GA2 | Everlight El... | 0.57 $ | 1000 | THRU-HOLE 7-SEGMENT GRNCh... |
| EADSD040RA1 | Everlight El... | 1.33 $ | 1000 | 7SEG DISPLAY 2DIGIT RED 0... |
| MLX90809LXG-EAD-003-SP | Melexis Tech... | 9.29 $ | 12 | IC PRESSURE SENSOR 16SOIC... |
| EADCF040RA4 | Everlight El... | 1.18 $ | 1000 | THRU-HOLE 7-SEGMENT REDCh... |
| EADSD056GA1 | Everlight El... | 1.29 $ | 1000 | 7SEG DISPLAY 2DIGIT Y/G 0... |
| EADCD040YA2 | Everlight El... | 0.6 $ | 1000 | THRU-HOLE 7-SEGMENT AMBCh... |
| EADCD054OA0 | Everlight El... | 1.11 $ | 1000 | THRU-HOLE 16-SEGMENT ORGC... |
| EADCF056GA1 | Everlight El... | 1.23 $ | 1000 | THRU-HOLE 7-SEGMENT GRNCh... |
| EADST040RA1 | Everlight El... | 1.65 $ | 1000 | 7SEG DISPLAY 3DIGIT RED 0... |
| EADCF056GA2 | Everlight El... | 1.13 $ | 1000 | THRU-HOLE 7-SEGMENT GRNCh... |
| EADSS020RA1 | Everlight El... | 0.88 $ | 1000 | 7SEG DISPLAY 1DIGIT RED 0... |
| EADLBA10OA1 | Everlight El... | 0.53 $ | 1000 | BAR GRAPH 10-SEGMENT ORGL... |
| MLX90809LXG-EAD-000-RE | Melexis Tech... | 5.21 $ | 1000 | IC PRESSURE SENSORPressur... |
| EADSS056RA1 | Everlight El... | 0.43 $ | 1000 | 7SEG DISPLAY 1DIGIT RED 0... |
| EADSS056RA2 | Everlight El... | 1.02 $ | 1000 | 7SEG DISPLAY 1DIGIT RED 0... |
| EADCF040RA2 | Everlight El... | 1.04 $ | 1000 | THRU-HOLE 7-SEGMENT REDCh... |
| EADCS036GA1 | Everlight El... | 0.27 $ | 1000 | THRU-HOLE 7-SEGMENT GRNCh... |
| EADCD040OA1 | Everlight El... | 0.64 $ | 1000 | THRU-HOLE 7-SEGMENT ORGCh... |
| EADSD040RA2 | Everlight El... | 0.75 $ | 1000 | 7SEG DISPLAY 2DIGIT RED 0... |
| EADSD040GA2 | Everlight El... | 0.92 $ | 1000 | 7SEG DISPLAY 2DIGIT Y/G 0... |
| EAD00234 | Embedded Art... | 174.2 $ | 2 | DISPLAY MODULE 4.3" CTP L... |
| EADCT036GA2 | Everlight El... | 0.58 $ | 1000 | THRU-HOLE 7-SEGMENT GRNCh... |
| EADST056GA1 | Everlight El... | 1.98 $ | 1000 | 7SEG DISPLAY 3DIGIT Y/G 0... |
| EADCF040GA2 | Everlight El... | 1.04 $ | 1000 | THRU-HOLE 7-SEGMENT GRNCh... |
| MLX90809LXG-EAD-100-SP | Melexis Tech... | 7.01 $ | 1000 | IC PRESSURE SENSOR 16SOIC... |
| EADCD054GA1 | Everlight El... | 0.96 $ | 1000 | THRU-HOLE 16-SEGMENT GRNC... |
| EADST056RA2 | Everlight El... | 2.01 $ | 1000 | 7SEG DISPLAY 3DIGIT RED 0... |
RASPBERRY PI HDMI LCD (7 INCH)Capacitive...
RASPBERRY PI HDMI LCD (5 INCH)Resistive ...
KIT LCD 7 TOUCH FOR UDOO NEOGraphic LCD ...
I2C LCD W CONV GROVE CABLEGraphic LCD Di...
I2C_LCDGraphic LCD Display Module IC ...
320X240 GRAPHIC LCD W/ TOUCHGraphic LCD ...
EA DOGM132S-5 Datasheet/PDF