EA DOGS102B-6 Optoelectronics |
|
| Allicdata Part #: | 1481-1092-ND |
| Manufacturer Part#: |
EA DOGS102B-6 |
| Price: | $ 12.24 |
| Product Category: | Optoelectronics |
| Manufacturer: | |
| Short Description: | LCD MOD GRAPH 102X64 BLUE |
| More Detail: | Graphic LCD Display Module Transmissive White STN ... |
| DataSheet: | EA DOGS102B-6 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 54 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| 1 +: | $ 11.11950 |
| 10 +: | $ 10.64380 |
| 25 +: | $ 8.27848 |
| 100 +: | $ 7.09583 |
| 250 +: | $ 6.74100 |
| 500 +: | $ 6.38625 |
| 1000 +: | $ 6.03145 |
| Series: | EA DOGS |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Display Type: | STN - Super-Twisted Nematic |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Display Mode: | Transmissive |
| Touchscreen: | -- |
| Diagonal Screen Size: | -- |
| Viewing Area: | 36.00mm W x 25.00mm H |
| Backlight: | Without Backlight |
| Dot Pixels: | 102 x 64 |
| Interface: | SPI |
| Graphics Color: | White |
| Background Color: | Blue |
| Dot Size: | 0.32mm W x 0.34mm H |
| Dot Pitch: | 0.33mm W x 0.35mm H |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The EA DOGS102B-6 display module is a versatile LCD display that is effective, reliable and cost-efficient. This is an LCD module suitable for a variety of applications, such as advertising, gaming, and medical equipment. A combination of character, graphical and animation display capabilities makes it ideal for these applications.
The EA DOGS102B-6 is a display module for character, graphical and animation displays with a STN LCD liquid crystal display. It has a 96 x 64 dot pixel format and a reflective LCD display. The module can also be wired for use in four levels of gray. These features provide users with a greater degree of flexibility over their display needs.
The EA DOGS102B-6 display module is designed to be robust and long-lasting, with a life expectancy of up to 10 years for typical use. It is also designed to be energy-efficient, as it only needs around 0.12 W to display images, allowing it to be used in a wide variety of applications. It uses a single-layer display system, meaning that there are no backlights or color filters, and it uses a simple integrated serial interface, making it easy to use and program.
In terms of how the EA DOGS102B-6 display module works, there are two main parts: the controller and the display. The controller is the part that sends signals to the display, while the display consists of the LCD panel and other components. The controller sends signals to the LCD panel, which contains an array of transistors. The transistors in the LCD panel are then activated, causing the liquid crystals to line up in the desired way, thus producing an image.
The EA DOGS102B-6 display module is a versatile and reliable display option for a variety of applications. It is capable of displaying a range of characters, graphics and animations, and is designed to be energy efficient and long-lasting. It also has a simple interface and wiring scheme, making it easy to use. All these features make it a great choice for your display needs.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| EADSS020RA2 | Everlight El... | 0.85 $ | 1000 | 7SEG DISPLAY 1DIGIT RED 0... |
| EADSS056GA1 | Everlight El... | 0.54 $ | 1000 | 7SEG DISPLAY 1DIGIT Y/G 0... |
| EADCS224GA2 | Everlight El... | 2.24 $ | 1000 | THRU-HOLE 7-SEGMENT GRNCh... |
| MLX90809LXG-EAD-003-RE | Melexis Tech... | 5.21 $ | 1000 | IC PRESSURE SENSORPressur... |
| EADCD056GA6 | Everlight El... | 0.54 $ | 1000 | THRU-HOLE 7-SEGMENT GRNCh... |
| 10080591-EAD0035LF | Amphenol FCI | 47.87 $ | 1000 | CONN RCPTPosition Cable A... |
| EAD00223 | Embedded Art... | 139.17 $ | 4 | DISPLAY MODULE 4.3" RTP L... |
| EADCS030GA1 | Everlight El... | 0.33 $ | 1000 | THRU-HOLE 7-SEGMENT GRNCh... |
| 10080591-EAD0051LF | Amphenol FCI | 47.87 $ | 1000 | CONN RCPTPosition Cable A... |
| EADCS030OA1 | Everlight El... | 0.34 $ | 1000 | THRU-HOLE 7-SEGMENT ORGCh... |
| EADCS030BA2 | Everlight El... | 0.83 $ | 1000 | THRU-HOLE 7-SEGMENT BLUCh... |
| EADCT056BA2 | Everlight El... | 0.94 $ | 1000 | THRU-HOLE 7-SEGMENT BLUCh... |
| EADCD040GA2 | Everlight El... | 0.57 $ | 1000 | THRU-HOLE 7-SEGMENT GRNCh... |
| EADSD040RA1 | Everlight El... | 1.33 $ | 1000 | 7SEG DISPLAY 2DIGIT RED 0... |
| MLX90809LXG-EAD-003-SP | Melexis Tech... | 9.29 $ | 12 | IC PRESSURE SENSOR 16SOIC... |
| EADCF040RA4 | Everlight El... | 1.18 $ | 1000 | THRU-HOLE 7-SEGMENT REDCh... |
| EADSD056GA1 | Everlight El... | 1.29 $ | 1000 | 7SEG DISPLAY 2DIGIT Y/G 0... |
| EADCD040YA2 | Everlight El... | 0.6 $ | 1000 | THRU-HOLE 7-SEGMENT AMBCh... |
| EADCD054OA0 | Everlight El... | 1.11 $ | 1000 | THRU-HOLE 16-SEGMENT ORGC... |
| EADCF056GA1 | Everlight El... | 1.23 $ | 1000 | THRU-HOLE 7-SEGMENT GRNCh... |
| EADST040RA1 | Everlight El... | 1.65 $ | 1000 | 7SEG DISPLAY 3DIGIT RED 0... |
| EADCF056GA2 | Everlight El... | 1.13 $ | 1000 | THRU-HOLE 7-SEGMENT GRNCh... |
| EADSS020RA1 | Everlight El... | 0.88 $ | 1000 | 7SEG DISPLAY 1DIGIT RED 0... |
| EADLBA10OA1 | Everlight El... | 0.53 $ | 1000 | BAR GRAPH 10-SEGMENT ORGL... |
| MLX90809LXG-EAD-000-RE | Melexis Tech... | 5.21 $ | 1000 | IC PRESSURE SENSORPressur... |
| EADSS056RA1 | Everlight El... | 0.43 $ | 1000 | 7SEG DISPLAY 1DIGIT RED 0... |
| EADSS056RA2 | Everlight El... | 1.02 $ | 1000 | 7SEG DISPLAY 1DIGIT RED 0... |
| EADCF040RA2 | Everlight El... | 1.04 $ | 1000 | THRU-HOLE 7-SEGMENT REDCh... |
| EADCS036GA1 | Everlight El... | 0.27 $ | 1000 | THRU-HOLE 7-SEGMENT GRNCh... |
| EADCD040OA1 | Everlight El... | 0.64 $ | 1000 | THRU-HOLE 7-SEGMENT ORGCh... |
| EADSD040RA2 | Everlight El... | 0.75 $ | 1000 | 7SEG DISPLAY 2DIGIT RED 0... |
| EADSD040GA2 | Everlight El... | 0.92 $ | 1000 | 7SEG DISPLAY 2DIGIT Y/G 0... |
| EAD00234 | Embedded Art... | 174.2 $ | 2 | DISPLAY MODULE 4.3" CTP L... |
| EADCT036GA2 | Everlight El... | 0.58 $ | 1000 | THRU-HOLE 7-SEGMENT GRNCh... |
| EADST056GA1 | Everlight El... | 1.98 $ | 1000 | 7SEG DISPLAY 3DIGIT Y/G 0... |
| EADCF040GA2 | Everlight El... | 1.04 $ | 1000 | THRU-HOLE 7-SEGMENT GRNCh... |
| MLX90809LXG-EAD-100-SP | Melexis Tech... | 7.01 $ | 1000 | IC PRESSURE SENSOR 16SOIC... |
| EADCD054GA1 | Everlight El... | 0.96 $ | 1000 | THRU-HOLE 16-SEGMENT GRNC... |
| EADST056RA2 | Everlight El... | 2.01 $ | 1000 | 7SEG DISPLAY 3DIGIT RED 0... |
RASPBERRY PI HDMI LCD (7 INCH)Capacitive...
RASPBERRY PI HDMI LCD (5 INCH)Resistive ...
KIT LCD 7 TOUCH FOR UDOO NEOGraphic LCD ...
I2C LCD W CONV GROVE CABLEGraphic LCD Di...
I2C_LCDGraphic LCD Display Module IC ...
320X240 GRAPHIC LCD W/ TOUCHGraphic LCD ...
EA DOGS102B-6 Datasheet/PDF