ESQT-120-02-GF-D-448 Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
ESQT-120-02-GF-D-448-ND
Manufacturer Part#:
ESQT-120-02-GF-D-448
Product Category:
Connectors, Interconnects
Manufacturer: Samtec Inc.
Short Description: ELEVATED 2MM SOCKETS
More Detail: 40 Position Elevated Socket Connector Through Hol...
DataSheet: ESQT-120-02-GF-D-448 datasheetESQT-120-02-GF-D-448 Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Insulation Color: Black
Contact Finish Thickness - Post: 3.00µin (0.076µm)
Contact Material: Phosphor Bronze
Contact Shape: Square
Insulation Material: Liquid Crystal Polymer (LCP)
Applications: --
Voltage Rating: --
Current Rating: 4.5A per Contact
Features: --
Ingress Protection: --
Mated Stacking Heights: --
Contact Finish - Post: Gold
Material Flammability Rating: UL94 V-0
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Contact Length - Post: 0.402" (10.21mm)
Insulation Height: 0.448" (11.38mm)
Series: ESQT
Contact Finish Thickness - Mating: 20.0µin (0.51µm)
Contact Finish - Mating: Gold
Fastening Type: Push-Pull
Termination: Solder
Mounting Type: Through Hole
Row Spacing - Mating: 0.079" (2.00mm)
Number of Rows: 2
Pitch - Mating: 0.079" (2.00mm)