FLE-125-01-GF-DV-A-K-TR Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
FLE-125-01-GF-DV-A-K-TR-ND
Manufacturer Part#:
FLE-125-01-GF-DV-A-K-TR
Product Category:
Connectors, Interconnects
Manufacturer: Samtec Inc.
Short Description: .050 MICRO STRIPS
More Detail: 50 Position Receptacle Connector Surface Mount
DataSheet: FLE-125-01-GF-DV-A-K-TR datasheetFLE-125-01-GF-DV-A-K-TR Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Insulation Color: Black
Contact Finish Thickness - Post: 3.00µin (0.076µm)
Contact Material: Phosphor Bronze
Contact Shape: Square
Insulation Material: Liquid Crystal Polymer (LCP)
Applications: --
Voltage Rating: --
Current Rating: 2A per Contact
Features: Board Guide, Pick and Place
Ingress Protection: --
Mated Stacking Heights: --
Contact Finish - Post: Gold
Material Flammability Rating: --
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Contact Length - Post: --
Insulation Height: 0.172" (4.37mm)
Series: FLE
Contact Finish Thickness - Mating: 3.00µin (0.076µm)
Contact Finish - Mating: Gold
Fastening Type: Push-Pull
Termination: Solder
Mounting Type: Surface Mount
Row Spacing - Mating: 0.050" (1.27mm)
Number of Rows: 2
Pitch - Mating: 0.050" (1.27mm)
Number of Positions Loaded: All
Number of Positions: 50
Style: Board to Board or Cable
Contact Type: Female Socket
Connector Type: Receptacle
Part Status: Active
Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
The FLE-125-01-GF-DV-A-K-TR is also designed with a keyed oval shape which helps to avoid incorrect mating of two components. The keyed oval also provides the user with tactile feedback to ensure the correct connection has been made. The connector is rated for currents up to 9A and can support voltage up to 125V.