| Allicdata Part #: | LB15WKG01/UC-5D24-JD-ND |
| Manufacturer Part#: |
LB15WKG01/UC-5D24-JD |
| Price: | $ 17.16 |
| Product Category: | Switches |
| Manufacturer: | NKK Switches |
| Short Description: | SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V |
| More Detail: | Pushbutton Switch SPDT Standard, Illuminated Panel... |
| DataSheet: | LB15WKG01/UC-5D24-JD Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | $ 15.59880 |
| Color - Actuator/Cap: | Clear (Amber Filter/Diffuser) |
| Electrical Life: | 100,000 Cycles |
| Mechanical Life: | 1,000,000 Cycles |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 50°C |
| Panel Cutout Dimensions: | Circular - 22.00mm Dia |
| Features: | -- |
| Ingress Protection: | IP65 - Dust Tight, Water Resistant |
| Termination Style: | Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm) |
| Mounting Type: | Panel Mount, Front |
| Illumination Voltage (Nominal): | 24 VDC |
| Illumination Type, Color: | LED, Amber |
| Series: | LB |
| Actuator Type: | Round, Button |
| Voltage Rating - DC: | 28V |
| Voltage Rating - AC: | 28V |
| Current Rating: | 0.4VA (AC/DC) |
| Switch Function: | On-Mom |
| Circuit: | SPDT |
| Type: | Standard, Illuminated |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Introduction
The LB15WKG01/UC-5D24-JD pushbutton switch is commonly used in various applications to activate and deactivate electrical devices. A pushbutton switch has two main elements to it, the actuator and the contacts. The actuator is a button that is pressed by the user to activate the contacts and make the circuit, while the contacts are the metal parts of the switch which connect the flow of electricity when the switch is activated.
Applications
The LB15WKG01/UC-5D24-JD pushbutton switch has a wide range of applications and can be used in a variety of places. The most common place where pushbutton switches are found is in home or commercial appliances. These switches are used to turn on and off appliances such as dishwashers, washing machines, and other things that require user interaction. Pushbutton switches are also often used in industrial applications to control large machinery, either directly or via a control panel. Additionally, pushbutton switches are frequently used in motor control, either to start up a motor or to control the speed at which it operates.
Construction and Working Principle
The LB15WKG01/UC-5D24-JD pushbutton switch is constructed primarily of metal, rubber, and plastic components. The switch consists of a metal actuator that is surrounded by rubber or plastic housing to protect the rest of the switch components. The contacts of the switch are made of metal, and when the actuator is pressed, the contacts come into contact with each other, allowing the electrical current to flow, and thus activating the device.
The working principle of the LB15WKG01/UC-5D24-JD pushbutton switch is simple. When the button is pressed, the contacts come into contact with each other, and in doing so, allows the device to be activated. When the button is released, the contacts open again, and the device is deactivated.
Conclusion
The LB15WKG01/UC-5D24-JD pushbutton switch is a versatile and reliable electrical switch. With its simple construction and easy operation, the pushbutton switch can be used in a variety of applications ranging from home appliances to industrial machinery. The switch\'s working principle is also simple, and it is activated when the contacts come into contact with each other when the button is pressed.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| LB15WKW01 | NKK Switches | 7.81 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A... |
| LB15SKG01 | NKK Switches | 7.36 $ | 1000 | SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28... |
| LB15CKW01-B | NKK Switches | 7.4 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A... |
| LB15WGW01-5F05-JB | NKK Switches | 16.42 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A... |
| LB15WKW01-5F-JB | NKK Switches | 10.93 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A... |
| LB15SGW01-F | NKK Switches | 7.4 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A... |
| LB15WKW01-JE | NKK Switches | 9.35 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A... |
| LB15WKW01-5F05-JF | NKK Switches | 16.42 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A... |
| LB15WGG01-5C-JC | NKK Switches | 11.73 $ | 1000 | SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28... |
| LB15SKW01-JF | NKK Switches | 7.62 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A... |
| LB15SKW01-1F-B | NKK Switches | 8.89 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A... |
| LB15WKW01-05-JB | NKK Switches | 10.91 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A... |
| LB15SKW01-5C12-JC | NKK Switches | 14.27 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A... |
| LB15SKG01-1F-F | NKK Switches | 9.23 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.... |
| LB15WKG01-05-FJ | NKK Switches | 11.7 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.... |
| LB15CGW01-H | NKK Switches | 6.72 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A... |
| LB15CKW01-1C-C | NKK Switches | 8.89 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A... |
| LB15SKG01-5C-JC | NKK Switches | 9.46 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.... |
| LB15WGG01-CJ | NKK Switches | 10.4 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.... |
| LB15WKW01-05-JF | NKK Switches | 10.91 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A... |
| LB15RKW01-B | NKK Switches | 7.4 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A... |
| LB15WKW01-28-JF | NKK Switches | 10.98 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A... |
| LB15WGG01-5F-JF | NKK Switches | 11.73 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.... |
| LB15SKG01-5C05-JC | NKK Switches | 15.02 $ | 1000 | SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28... |
| LB15RKW01-05-EJ | NKK Switches | 8.62 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A... |
| LB15CKW01-6G-JB | NKK Switches | 12.76 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A... |
| LB15SKG01-5C12-JB | NKK Switches | 15.02 $ | 2 | SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28... |
| LB15CKW01-5D-JD | NKK Switches | 8.67 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A... |
| LB15CGW01-5C12-JC | NKK Switches | 14.27 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A... |
| LB15RKG01-05-EJ | NKK Switches | 9.42 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.... |
| LB15CKW01-5F05-JB | NKK Switches | 14.27 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A... |
| LB15WGW01/U | NKK Switches | 8.59 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A... |
| LB15WKG01-5F24-JB | NKK Switches | 17.16 $ | 1000 | SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28... |
| LB15WKW01-6B-JB | NKK Switches | 13.57 $ | 50 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A... |
| LB15RKW01-5F-JF | NKK Switches | 8.29 $ | 17 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A... |
| LB15WKW01-05-EJ | NKK Switches | 10.91 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A... |
| LB15CKW01-G | NKK Switches | 7.4 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A... |
| LB15SGW01-E | NKK Switches | 7.4 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A... |
| LB15SKW01-CJ | NKK Switches | 7.62 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A... |
| LB15CKW01-12-GJ | NKK Switches | 8.62 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A... |
PUSHBUTTON 30MMPushbutton Switch
PUSHBUTTON 30MMPushbutton Switch
30MM ESTP PULL 240V TR 2NO GRNPushbutton...
30MM PB IL FS MNT 120V 2NC REDPushbutton...
40MM MUSH MNT 240V TR 2NO YELPushbutton ...
40MM MUSH MNT 240V TR 2NO REDPushbutton ...
LB15WKG01/UC-5D24-JD Datasheet/PDF