| Allicdata Part #: | P230-ND |
| Manufacturer Part#: |
LC-RA1212P1 |
| Price: | $ 33.59 |
| Product Category: | Battery Products |
| Manufacturer: | Panasonic - BSG |
| Short Description: | BATTERY LEAD ACID 12V 12AH |
| More Detail: | 12V Lead Acid (VRLA) Battery Rechargeable (Seconda... |
| DataSheet: | LC-RA1212P1 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 654 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Not applicable / Not applicable |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| 1 +: | $ 30.53610 |
| 36 +: | $ 27.14460 |
| 72 +: | $ 23.75150 |
| 108 +: | $ 21.71570 |
| 252 +: | $ 20.35840 |
Specifications
| Series: | LC |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Battery Chemistry: | Lead Acid (VRLA) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Battery Cell Size: | -- |
| Voltage - Rated: | 12V |
| Capacity: | 12Ah |
| Size / Dimension: | 6.00" L x 3.92" W x 3.76" H (152.5mm x 99.5mm x 95.5mm) |
| Termination Style: | Spade, .250" (6.3mm) |
| Discharge Rate: | 20Hr |
| Standard Charge Current: | -- |
| Standard Charge Time: | -- |
| Weight: | 3800g |
| Shipping Info: | -- |
Latest Products
BP90-12
BATTERY LEAD ACID 12V 90AH12V Lead Acid ...
HR-4U-1000T
BATTERY NIMH 1.2V 930MAH AAAAAA 1.2V Nic...
KR-1300SCT
BATTERY NICAD 1.2V 1.3AH SCSC 1.2V Nicke...
HR-4U-900T
BATTERY NIMH 1.2V 840MAH AAAAAA 1.2V Nic...
HR-4U-900
BATTERY NIMH 1.2V 840MAH AAAAAA 1.2V Nic...
KR-1300SC
BATTERY NICAD 1.2V 1.3AH SCSC 1.2V Nicke...
LC-RA1212P1 Datasheet/PDF