| Allicdata Part #: | LTC3204BEDC-3.3#TRMPBFTR-ND |
| Manufacturer Part#: |
LTC3204BEDC-3.3#TRMPBF |
| Price: | $ 1.20 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Linear Technology/Analog Devices |
| Short Description: | IC REG SWTCHD CAP 3.3V 50MA 6DFN |
| More Detail: | Charge Pump Switching Regulator IC Positive Fixed ... |
| DataSheet: | LTC3204BEDC-3.3#TRMPBF Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 500 +: | $ 1.09885 |
Specifications
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 3.3V |
| Base Part Number: | LTC3204 |
| Supplier Device Package: | 6-DFN (2x2) |
| Package / Case: | 6-WFDFN Exposed Pad |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Frequency - Switching: | 1.2MHz |
| Current - Output: | 50mA |
| Voltage - Output (Max): | -- |
| Series: | -- |
| Voltage - Input (Max): | 4.5V |
| Voltage - Input (Min): | 1.8V |
| Number of Outputs: | 1 |
| Output Type: | Fixed |
| Topology: | Charge Pump |
| Output Configuration: | Positive |
| Function: | Step-Up |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
The LTC3204BEDC-3.3#TRMPBF is a DCDC switching regulator integrated circuit (IC). It includes a lightweight high efficiency DC-DC switching regulator and a low voltage cut-off protection circuit, providing both switching regulator and low voltage protection. This makes it a cost-effective solution in many applications, as it can replace a number of components that would normally be required to achieve the same purpose. This IC is manufactured by Linear Technology. It is based on the company’s patented high frequency switching regulator "SwitchCharge" technology. It has a step-down (buck) DC-DC converter with a wide input voltage range from 2.5V to 36V, and an output voltage that is adjustable from 0.6V to 3.3V. The output current can reach up to 5A and has protection from reverse current, overvoltage and overcurrent. It also supports a wide variety of programming and control methods as well as low EMI emissions.The LTC3204BEDC-3.3#TRMPBF has various features that make it a distinguished switching regulator IC. It has a wide input voltage range between 2.5V to 36V, allowing it to be used with a number of power sources. It includes an integrated low voltage protection, which allows the IC to disconnect itself from the power source in the event of an over-voltage event or a low voltage event. This low voltage protection also helps to protect the device from damage due to an over-current or short circuit.The LTC3204BEDC-3.3#TRMPBF also has a wide range of programming and control options, giving the user the ability to adjust the power to the exact needs of the application. It can be programmed for constant current or constant voltage, and the output voltage can be adjusted from 0.6V to 3.3V. Additionally, the IC also supports programmable switching frequency as well as low EMI emissions.The LTC3204BEDC-3.3#TRMPBF is an ideal IC for a wide array of applications. Its wide input voltage range makes it suitable for use with a variety of power sources. Its low voltage protection and programmable features enable the user to adjust the power to the exact needs of the application. It is able to supply up to 5A of output current and has low EMI emissions. This IC can be used in battery powered applications, as well as in automotive, medical, industrial, and consumer applications where low voltage protection, adjustable current/voltage output and low EMI emissions are important.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "LTC3" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| LTC3210EUD#TRPBF | Linear Techn... | 1.48 $ | 1000 | IC LED DRIVER RGLTR 25MA ... |
| LTC3215EDD#TRPBF | Linear Techn... | 1.53 $ | 1000 | IC LED DRIVER RGLTR 700MA... |
| LTC3676HLXE-1#PBF | Linear Techn... | 10.3 $ | 170 | IC CONV I.MX6 48LQFP- Con... |
| LTC3105EMS#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC CONV DC/DC 400MA HIEFF... |
| LTC3725EMSE#PBF | Linear Techn... | 3.64 $ | 650 | IC SECONDARY SIDE CTRLR 1... |
| LTC3864HDE#PBF | Linear Techn... | 4.13 $ | 134 | IC REG CTRLR BUCK 12DFNBu... |
| LTC3777ILXE#PBF | Linear Techn... | 13.85 $ | 245 | 150V VIN AND VOUT SYNCHRO... |
| LTC3615EUF-1#PBF | Linear Techn... | 5.96 $ | 2546 | IC REG BUCK ADJ 3A DL SYN... |
| LTC3534EDHC#PBF | Linear Techn... | 4.76 $ | 1025 | IC REG BUCK BOOST ADJ 0.5... |
| LTC3548AEDD#PBF | Linear Techn... | 3.69 $ | 847 | IC REG BCK BST ADJ DL SYN... |
| LTC3114MPFE-1#PBF | Linear Techn... | 14.16 $ | 152 | IC REG BCK BST ADJ 1A SYN... |
| LTC3649EFE#PBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BUCK ADJ 4A SYNCBu... |
| LTC3406BES5#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC... |
| LTC3621IMS8E-25#TRPBF | Linear Techn... | 2.49 $ | 1000 | IC REG BUCK 5V 1A SYNC 8M... |
| LTC3621HMS8E-3.3#TRPBF | Linear Techn... | 2.7 $ | 1000 | IC REG BUCK 3.3V 1A SYNC ... |
| LTC3624IDD-2#TRPBF | Linear Techn... | 2.86 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 8... |
| LTC3604IMSE#TRPBF | Linear Techn... | 3.17 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 2.5A SYNC... |
| LTC3602EFE#TRPBF | Linear Techn... | 3.59 $ | 1000 | IC REG BCK ADJ 2.5A SYNC ... |
| LTC3769EUF#PBF | Linear Techn... | 4.17 $ | 1000 | IC REG CTRLR BOOST/SEPIC ... |
| LTC3809IDD-1#TRPBF | Linear Techn... | 2.3 $ | 1000 | IC REG CTRLR BUCK 10DFNBu... |
| LTC3737EGN#PBF | Linear Techn... | 3.07 $ | 1000 | IC REG CTRLR BUCK 24SSOPB... |
| LTC3826IUH#PBF | Linear Techn... | 4.8 $ | 1000 | IC REG CTRLR BUCK 32QFNBu... |
| LTC3634EUFD#TRPBF | Linear Techn... | 3.72 $ | 1000 | IC CONV DDR DDR2 DDR3 28Q... |
| LTC3676HLXE | Linear Techn... | 0.0 $ | 1000 | IC POWER MANAGEMENT* Vol... |
| LTC3700EMS#TRPBF | Linear Techn... | 2.0 $ | 1000 | IC REG DL BUCK/LINEAR 10M... |
| LTC3851AIMSE#PBF | Linear Techn... | 2.93 $ | 212 | IC REG CTRLR BUCK 16MSOPB... |
| LTC3868EUFD-1#PBF | Linear Techn... | 4.08 $ | 40 | IC REG CTRLR BUCK 28QFNBu... |
| LTC3863HMSE#PBF | Linear Techn... | 4.13 $ | 186 | IC REG CTRLR BUCK 12MSOPB... |
| LTC3560ES6#TRMPBF | Linear Techn... | -- | 500 | IC REG BUCK ADJ 0.8A SYNC... |
| LTC3124EDHC#PBF | Linear Techn... | 4.92 $ | 1115 | IC REG BOOST ADJ 2.5A SYN... |
| LTC3417AEFE#PBF | Linear Techn... | -- | 836 | IC REG BUCK ADJ DL SYNC 2... |
| LTC3616EUDD#PBF | Linear Techn... | -- | 969 | IC REG BUCK ADJ 6A SYNC 2... |
| LTC3412AIUF#PBF | Linear Techn... | -- | 988 | IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 1... |
| LTC3119EUFD#PBF | Linear Techn... | -- | 1188 | IC REG BCK BST 18V 5A QFN... |
| LTC3371HUHF#PBF | Linear Techn... | 7.28 $ | 125 | IC REG BUCK ADJ 2A QD SYN... |
| LTC3624IMSE-25#PBF | Linear Techn... | 4.9 $ | 37 | IC REG BUCK 5V 2A SYNC 12... |
| LTC3542EDC#TRMPBF | Linear Techn... | 1.37 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC... |
| LTC3622EDE-2#PBF | Linear Techn... | 5.67 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 1A DL SYN... |
| LTC3407AIDD-2#PBF | Linear Techn... | -- | 2 | IC REG BCK BST ADJ 0.8A D... |
| LTC3542IS6#TRPBF | Linear Techn... | 1.74 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC... |
Latest Products
LM2575HVMX-5.0
IC REG BUCK 5V 1A 24-SOICBuck Switching ...
LM3671MFX-1.375
IC REG BUCK 1.375V 0.6A SOT23Buck Switch...
LM2598S-12
IC REG BUCK 12V 1A TO263-7Buck Switching...
LM2577T-15
IC REG MULTI CONFIG 15V 3A TO220Boost, F...
TN8D51A-HB11-E
IC REG BUCK 12V 8A TO-220FLBuck Switchin...
LM2681M6
IC REG SWITCHD CAP RATIO SOT23Charge Pum...
LTC3204BEDC-3.3#TRMPBF Datasheet/PDF