| Allicdata Part #: | LTC3251EMSE-1.5#PBF-ND |
| Manufacturer Part#: |
LTC3251EMSE-1.5#PBF |
| Price: | $ 2.77 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Linear Technology/Analog Devices |
| Short Description: | IC REG SWITCHD CAP 1.5V 10MSOP |
| More Detail: | Charge Pump Switching Regulator IC Positive Fixed ... |
| DataSheet: | LTC3251EMSE-1.5#PBF Datasheet/PDF |
| Quantity: | 719 |
| 1 +: | $ 2.52000 |
| 25 +: | $ 1.79273 |
| 100 +: | $ 1.47155 |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 1.5V |
| Base Part Number: | LTC3251 |
| Supplier Device Package: | 10-MSOP |
| Package / Case: | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Frequency - Switching: | 1MHz ~ 1.6MHz |
| Current - Output: | 500mA |
| Voltage - Output (Max): | -- |
| Series: | -- |
| Voltage - Input (Max): | 5.5V |
| Voltage - Input (Min): | 2.7V |
| Number of Outputs: | 1 |
| Output Type: | Fixed |
| Topology: | Charge Pump |
| Output Configuration: | Positive |
| Function: | Step-Down |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tube |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
LTC3251EMSE-1.5#PBF is a highly efficient synchronous step-down switching voltage regulator manufactured by Linear Technology. It is designed to provide up to 1.5 A of continuous output current in a very small package. The LTC3251EMSE-1.5#PBF can be used in applications such as battery-powered handheld devices, wearables, portable electronics, and industrial/medical equipment. It is part of a broad family of voltage regulators, categorized as PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators.
The LTC3251EMSE-1.5#PBF works in a unique way. It strives to maintain a constant voltage output even when the input voltage or load current varies. To do this, the device combines a high-gain, high-side synchronous MOSFET with a low-side synchronous MOSFET. The high and low side MOSFETs together form a synchronous buck converter architecture. The output voltage is set using two resistors and two capacitors, and the MOSFETs are actively switched by a high-frequency switching element that is driven by a pulse-width-modulated (PWM) controller. This PWM controller is the heart of the device, and it controls the output voltage, switch duty cycle, and operating frequency.
The LTC3251EMSE-1.5#PBF features wide input voltage range from 2.25 V to 14 V and the output can be regulated from 0.55 V to 10 V. It also has programmable soft-start, which is adjustable with a resistor, while the other features include high efficiency, low output voltage ripple, current limit protection and short circuit protection. The device also includes orderable power packages such as thermally-enhanced X2SON, TSSOP, 5-pin SOT-23, 5-pin DFN, and more.
The LTC3251EMSE-1.5#PBF is designed to be as efficient as possible. It has a wide operating range of up to 98.9% efficiency and can be set up to only draw the exact amount of current needed at the given time. This helps reduce the total power dissipation, and can even reduce the need for an external heatsink.
Overall, the LTC3251EMSE-1.5#PBF is an efficient and versatile silent switching regulator and is a great choice for mobile and desktop applications. Its high switching frequency and low quiescent current make it an ideal choice for low output voltage applications, while its low output voltage ripple and high efficiency make it an efficient choice for a wide range of other applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| LTC3210EUD#TRPBF | Linear Techn... | 1.48 $ | 1000 | IC LED DRIVER RGLTR 25MA ... |
| LTC3215EDD#TRPBF | Linear Techn... | 1.53 $ | 1000 | IC LED DRIVER RGLTR 700MA... |
| LTC3676HLXE-1#PBF | Linear Techn... | 10.3 $ | 170 | IC CONV I.MX6 48LQFP- Con... |
| LTC3105EMS#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC CONV DC/DC 400MA HIEFF... |
| LTC3725EMSE#PBF | Linear Techn... | 3.64 $ | 650 | IC SECONDARY SIDE CTRLR 1... |
| LTC3864HDE#PBF | Linear Techn... | 4.13 $ | 134 | IC REG CTRLR BUCK 12DFNBu... |
| LTC3777ILXE#PBF | Linear Techn... | 13.85 $ | 245 | 150V VIN AND VOUT SYNCHRO... |
| LTC3615EUF-1#PBF | Linear Techn... | 5.96 $ | 2546 | IC REG BUCK ADJ 3A DL SYN... |
| LTC3534EDHC#PBF | Linear Techn... | 4.76 $ | 1025 | IC REG BUCK BOOST ADJ 0.5... |
| LTC3548AEDD#PBF | Linear Techn... | 3.69 $ | 847 | IC REG BCK BST ADJ DL SYN... |
| LTC3114MPFE-1#PBF | Linear Techn... | 14.16 $ | 152 | IC REG BCK BST ADJ 1A SYN... |
| LTC3649EFE#PBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BUCK ADJ 4A SYNCBu... |
| LTC3406BES5#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC... |
| LTC3621IMS8E-25#TRPBF | Linear Techn... | 2.49 $ | 1000 | IC REG BUCK 5V 1A SYNC 8M... |
| LTC3621HMS8E-3.3#TRPBF | Linear Techn... | 2.7 $ | 1000 | IC REG BUCK 3.3V 1A SYNC ... |
| LTC3624IDD-2#TRPBF | Linear Techn... | 2.86 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 8... |
| LTC3604IMSE#TRPBF | Linear Techn... | 3.17 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 2.5A SYNC... |
| LTC3602EFE#TRPBF | Linear Techn... | 3.59 $ | 1000 | IC REG BCK ADJ 2.5A SYNC ... |
| LTC3769EUF#PBF | Linear Techn... | 4.17 $ | 1000 | IC REG CTRLR BOOST/SEPIC ... |
| LTC3809IDD-1#TRPBF | Linear Techn... | 2.3 $ | 1000 | IC REG CTRLR BUCK 10DFNBu... |
| LTC3737EGN#PBF | Linear Techn... | 3.07 $ | 1000 | IC REG CTRLR BUCK 24SSOPB... |
| LTC3826IUH#PBF | Linear Techn... | 4.8 $ | 1000 | IC REG CTRLR BUCK 32QFNBu... |
| LTC3634EUFD#TRPBF | Linear Techn... | 3.72 $ | 1000 | IC CONV DDR DDR2 DDR3 28Q... |
| LTC3676HLXE | Linear Techn... | 0.0 $ | 1000 | IC POWER MANAGEMENT* Vol... |
| LTC3700EMS#TRPBF | Linear Techn... | 2.0 $ | 1000 | IC REG DL BUCK/LINEAR 10M... |
| LTC3851AIMSE#PBF | Linear Techn... | 2.93 $ | 212 | IC REG CTRLR BUCK 16MSOPB... |
| LTC3868EUFD-1#PBF | Linear Techn... | 4.08 $ | 40 | IC REG CTRLR BUCK 28QFNBu... |
| LTC3863HMSE#PBF | Linear Techn... | 4.13 $ | 186 | IC REG CTRLR BUCK 12MSOPB... |
| LTC3560ES6#TRMPBF | Linear Techn... | -- | 500 | IC REG BUCK ADJ 0.8A SYNC... |
| LTC3124EDHC#PBF | Linear Techn... | 4.92 $ | 1115 | IC REG BOOST ADJ 2.5A SYN... |
| LTC3417AEFE#PBF | Linear Techn... | -- | 836 | IC REG BUCK ADJ DL SYNC 2... |
| LTC3616EUDD#PBF | Linear Techn... | -- | 969 | IC REG BUCK ADJ 6A SYNC 2... |
| LTC3412AIUF#PBF | Linear Techn... | -- | 988 | IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 1... |
| LTC3119EUFD#PBF | Linear Techn... | -- | 1188 | IC REG BCK BST 18V 5A QFN... |
| LTC3371HUHF#PBF | Linear Techn... | 7.28 $ | 125 | IC REG BUCK ADJ 2A QD SYN... |
| LTC3624IMSE-25#PBF | Linear Techn... | 4.9 $ | 37 | IC REG BUCK 5V 2A SYNC 12... |
| LTC3542EDC#TRMPBF | Linear Techn... | 1.37 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC... |
| LTC3622EDE-2#PBF | Linear Techn... | 5.67 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 1A DL SYN... |
| LTC3407AIDD-2#PBF | Linear Techn... | -- | 2 | IC REG BCK BST ADJ 0.8A D... |
| LTC3542IS6#TRPBF | Linear Techn... | 1.74 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC... |
IC REG BUCK 5V 1A 24-SOICBuck Switching ...
IC REG BUCK 1.375V 0.6A SOT23Buck Switch...
IC REG BUCK 12V 1A TO263-7Buck Switching...
IC REG MULTI CONFIG 15V 3A TO220Boost, F...
IC REG BUCK 12V 8A TO-220FLBuck Switchin...
IC REG SWITCHD CAP RATIO SOT23Charge Pum...
LTC3251EMSE-1.5#PBF Datasheet/PDF