| Allicdata Part #: | LTC3632EDD#PBF-ND |
| Manufacturer Part#: |
LTC3632EDD#PBF |
| Price: | $ 3.69 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Linear Technology/Analog Devices |
| Short Description: | IC REG BUCK INV ADJ 20MA 8DFN |
| More Detail: | Buck Switching Regulator IC Positive or Negative A... |
| DataSheet: | LTC3632EDD#PBF Datasheet/PDF |
| Quantity: | 278 |
| 1 +: | $ 3.35790 |
| 25 +: | $ 2.24910 |
| 100 +: | $ 1.91495 |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 0.8V |
| Base Part Number: | LTC3632 |
| Supplier Device Package: | 8-DFN (3x3) |
| Package / Case: | 8-WFDFN Exposed Pad |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Frequency - Switching: | -- |
| Current - Output: | 20mA |
| Voltage - Output (Max): | 50V |
| Series: | -- |
| Voltage - Input (Max): | 50V |
| Voltage - Input (Min): | 4.5V |
| Number of Outputs: | 1 |
| Output Type: | Adjustable |
| Topology: | Buck |
| Output Configuration: | Positive or Negative |
| Function: | Step-Down |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tube |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
,The LTC3632EDD#PBF is part of Linear Technologies’ LTpowerCAD design tool, a software component that helps to provide designs of power-supply solutions. The component is part of the PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators category and is a highly efficient cyclic buck-boost DC/DC controller. This component can be used to provide multiple regulated output voltages from low-voltage battery sources and is designed to operate from input voltages ranging from 2.7V up to 24V.The LTC3632EDD#PBF features a precision 2.5V reference and rail-to-rail voltage feedback that can be used to set the switching frequency up to 3MHz. In addition, it features three highly efficient synchronous switch modes that provide up to 95% power efficiency. It also features a low-noise drive signal, which helps to reduce noise in sensitive systems. The component also features flip-pin and power component design flexibility that allow for easy modifications of the component when needed.The component has a wide array of application fields, such as input voltage conversion and voltage regulation on low DC voltage battery sources and distributed power systems. It can be used to provide step-up and step-down operations and will maintain output voltage regulation over the full input voltage range. It can also be used in battery-operated systems where output voltage regulation is important. Another application field of this component is in automotive applications, where it can be used to regulateor power accessories that need to be supplied with a steady voltage.The basic working principle of the LTC3632EDD#PBF is that it uses a precision reference to regulate the output voltage. The component starts with a high-side switches and low-side switches that are operated in a synchronous mode. When the voltage increases, the high-side switch is used to draw current from the battery. When the voltage falls, the low-side switch is used to draw current from the battery. The component controls the high-side and low-side switches to ensure that the output voltage stays within its regulated range.The component is designed to be reliable and efficient in any application, and is suitable for long-term use. Its wide array of features and its high efficiency make it a good choice for designers looking for reliable power-supply solutions. The LTC3632EDD#PBF is a useful application for low-voltage battery sources and distributed power systems, in addition to its use in automotive applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| LTC3210EUD#TRPBF | Linear Techn... | 1.48 $ | 1000 | IC LED DRIVER RGLTR 25MA ... |
| LTC3215EDD#TRPBF | Linear Techn... | 1.53 $ | 1000 | IC LED DRIVER RGLTR 700MA... |
| LTC3676HLXE-1#PBF | Linear Techn... | 10.3 $ | 170 | IC CONV I.MX6 48LQFP- Con... |
| LTC3105EMS#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC CONV DC/DC 400MA HIEFF... |
| LTC3725EMSE#PBF | Linear Techn... | 3.64 $ | 650 | IC SECONDARY SIDE CTRLR 1... |
| LTC3864HDE#PBF | Linear Techn... | 4.13 $ | 134 | IC REG CTRLR BUCK 12DFNBu... |
| LTC3777ILXE#PBF | Linear Techn... | 13.85 $ | 245 | 150V VIN AND VOUT SYNCHRO... |
| LTC3615EUF-1#PBF | Linear Techn... | 5.96 $ | 2546 | IC REG BUCK ADJ 3A DL SYN... |
| LTC3534EDHC#PBF | Linear Techn... | 4.76 $ | 1025 | IC REG BUCK BOOST ADJ 0.5... |
| LTC3548AEDD#PBF | Linear Techn... | 3.69 $ | 847 | IC REG BCK BST ADJ DL SYN... |
| LTC3114MPFE-1#PBF | Linear Techn... | 14.16 $ | 152 | IC REG BCK BST ADJ 1A SYN... |
| LTC3649EFE#PBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BUCK ADJ 4A SYNCBu... |
| LTC3406BES5#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC... |
| LTC3621IMS8E-25#TRPBF | Linear Techn... | 2.49 $ | 1000 | IC REG BUCK 5V 1A SYNC 8M... |
| LTC3621HMS8E-3.3#TRPBF | Linear Techn... | 2.7 $ | 1000 | IC REG BUCK 3.3V 1A SYNC ... |
| LTC3624IDD-2#TRPBF | Linear Techn... | 2.86 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 8... |
| LTC3604IMSE#TRPBF | Linear Techn... | 3.17 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 2.5A SYNC... |
| LTC3602EFE#TRPBF | Linear Techn... | 3.59 $ | 1000 | IC REG BCK ADJ 2.5A SYNC ... |
| LTC3769EUF#PBF | Linear Techn... | 4.17 $ | 1000 | IC REG CTRLR BOOST/SEPIC ... |
| LTC3809IDD-1#TRPBF | Linear Techn... | 2.3 $ | 1000 | IC REG CTRLR BUCK 10DFNBu... |
| LTC3737EGN#PBF | Linear Techn... | 3.07 $ | 1000 | IC REG CTRLR BUCK 24SSOPB... |
| LTC3826IUH#PBF | Linear Techn... | 4.8 $ | 1000 | IC REG CTRLR BUCK 32QFNBu... |
| LTC3634EUFD#TRPBF | Linear Techn... | 3.72 $ | 1000 | IC CONV DDR DDR2 DDR3 28Q... |
| LTC3676HLXE | Linear Techn... | 0.0 $ | 1000 | IC POWER MANAGEMENT* Vol... |
| LTC3700EMS#TRPBF | Linear Techn... | 2.0 $ | 1000 | IC REG DL BUCK/LINEAR 10M... |
| LTC3851AIMSE#PBF | Linear Techn... | 2.93 $ | 212 | IC REG CTRLR BUCK 16MSOPB... |
| LTC3868EUFD-1#PBF | Linear Techn... | 4.08 $ | 40 | IC REG CTRLR BUCK 28QFNBu... |
| LTC3863HMSE#PBF | Linear Techn... | 4.13 $ | 186 | IC REG CTRLR BUCK 12MSOPB... |
| LTC3560ES6#TRMPBF | Linear Techn... | -- | 500 | IC REG BUCK ADJ 0.8A SYNC... |
| LTC3124EDHC#PBF | Linear Techn... | 4.92 $ | 1115 | IC REG BOOST ADJ 2.5A SYN... |
| LTC3417AEFE#PBF | Linear Techn... | -- | 836 | IC REG BUCK ADJ DL SYNC 2... |
| LTC3616EUDD#PBF | Linear Techn... | -- | 969 | IC REG BUCK ADJ 6A SYNC 2... |
| LTC3412AIUF#PBF | Linear Techn... | -- | 988 | IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 1... |
| LTC3119EUFD#PBF | Linear Techn... | -- | 1188 | IC REG BCK BST 18V 5A QFN... |
| LTC3371HUHF#PBF | Linear Techn... | 7.28 $ | 125 | IC REG BUCK ADJ 2A QD SYN... |
| LTC3624IMSE-25#PBF | Linear Techn... | 4.9 $ | 37 | IC REG BUCK 5V 2A SYNC 12... |
| LTC3542EDC#TRMPBF | Linear Techn... | 1.37 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC... |
| LTC3622EDE-2#PBF | Linear Techn... | 5.67 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 1A DL SYN... |
| LTC3407AIDD-2#PBF | Linear Techn... | -- | 2 | IC REG BCK BST ADJ 0.8A D... |
| LTC3542IS6#TRPBF | Linear Techn... | 1.74 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC... |
IC REG BUCK 5V 1A 24-SOICBuck Switching ...
IC REG BUCK 1.375V 0.6A SOT23Buck Switch...
IC REG BUCK 12V 1A TO263-7Buck Switching...
IC REG MULTI CONFIG 15V 3A TO220Boost, F...
IC REG BUCK 12V 8A TO-220FLBuck Switchin...
IC REG SWITCHD CAP RATIO SOT23Charge Pum...
LTC3632EDD#PBF Datasheet/PDF