| Allicdata Part #: | LTC3632EMS8E#PBF-ND |
| Manufacturer Part#: |
LTC3632EMS8E#PBF |
| Price: | $ 3.69 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Linear Technology/Analog Devices |
| Short Description: | IC REG BUCK INV ADJ 20MA 8MSOP |
| More Detail: | Buck Switching Regulator IC Positive or Negative A... |
| DataSheet: | LTC3632EMS8E#PBF Datasheet/PDF |
| Quantity: | 82 |
| 1 +: | $ 3.35790 |
| 25 +: | $ 2.24910 |
| 100 +: | $ 1.91495 |
Specifications
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 0.8V |
| Base Part Number: | LTC3632 |
| Supplier Device Package: | 8-MSOP-EP |
| Package / Case: | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Frequency - Switching: | -- |
| Current - Output: | 20mA |
| Voltage - Output (Max): | 50V |
| Series: | -- |
| Voltage - Input (Max): | 50V |
| Voltage - Input (Min): | 4.5V |
| Number of Outputs: | 1 |
| Output Type: | Adjustable |
| Topology: | Buck |
| Output Configuration: | Positive or Negative |
| Function: | Step-Down |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tube |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The LTC3632EMS8E#PBF is a high performance adjustable switching regulator that belongs to the “PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators” category. The device can be used for a variety of application from fixed 5V output to microprocessor supervisory circuit. It can accept an input voltage range from 2.7V to 40V and provides output voltage programming with an internal resistor divider.The device features an adjustable switching frequency up to 1MHz and an adjustable soft-start time. It has an output current limit which is programmable. The device also features an enable input and a power good output signal which can be used to monitor the voltage level of the output. The operating temperature range is from -40°C to 85°C and it can be used in many harsh environments.The LTC3632EMS8E’s working principle is based on the basic architecture of a switch-mode power supply. It integrates a high efficiency, synchronous step-down converter, a voltage error amplifier to provide output voltage feed-back, an oscillator for setting the switching frequency, and an enable logic, current limit and power good signal outputs.The LTC3632EMS8E uses the control switching method to regulate the output voltage and has a high efficiency up to 95%. The device uses a voltage mode architecture which helps it maintain good line and load regulation with minimal output voltage ripple. This makes it ideal for applications that require minimal output voltage ripple. The device can also be used for applications such as automotive, point-of-load and battery charging systems, industrial control, power management and other power supply systems. It is a very useful and versatile device that can be used in a wide variety of applications.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "LTC3" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| LTC3210EUD#TRPBF | Linear Techn... | 1.48 $ | 1000 | IC LED DRIVER RGLTR 25MA ... |
| LTC3215EDD#TRPBF | Linear Techn... | 1.53 $ | 1000 | IC LED DRIVER RGLTR 700MA... |
| LTC3676HLXE-1#PBF | Linear Techn... | 10.3 $ | 170 | IC CONV I.MX6 48LQFP- Con... |
| LTC3105EMS#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC CONV DC/DC 400MA HIEFF... |
| LTC3725EMSE#PBF | Linear Techn... | 3.64 $ | 650 | IC SECONDARY SIDE CTRLR 1... |
| LTC3864HDE#PBF | Linear Techn... | 4.13 $ | 134 | IC REG CTRLR BUCK 12DFNBu... |
| LTC3777ILXE#PBF | Linear Techn... | 13.85 $ | 245 | 150V VIN AND VOUT SYNCHRO... |
| LTC3615EUF-1#PBF | Linear Techn... | 5.96 $ | 2546 | IC REG BUCK ADJ 3A DL SYN... |
| LTC3534EDHC#PBF | Linear Techn... | 4.76 $ | 1025 | IC REG BUCK BOOST ADJ 0.5... |
| LTC3548AEDD#PBF | Linear Techn... | 3.69 $ | 847 | IC REG BCK BST ADJ DL SYN... |
| LTC3114MPFE-1#PBF | Linear Techn... | 14.16 $ | 152 | IC REG BCK BST ADJ 1A SYN... |
| LTC3649EFE#PBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BUCK ADJ 4A SYNCBu... |
| LTC3406BES5#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC... |
| LTC3621IMS8E-25#TRPBF | Linear Techn... | 2.49 $ | 1000 | IC REG BUCK 5V 1A SYNC 8M... |
| LTC3621HMS8E-3.3#TRPBF | Linear Techn... | 2.7 $ | 1000 | IC REG BUCK 3.3V 1A SYNC ... |
| LTC3624IDD-2#TRPBF | Linear Techn... | 2.86 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 8... |
| LTC3604IMSE#TRPBF | Linear Techn... | 3.17 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 2.5A SYNC... |
| LTC3602EFE#TRPBF | Linear Techn... | 3.59 $ | 1000 | IC REG BCK ADJ 2.5A SYNC ... |
| LTC3769EUF#PBF | Linear Techn... | 4.17 $ | 1000 | IC REG CTRLR BOOST/SEPIC ... |
| LTC3809IDD-1#TRPBF | Linear Techn... | 2.3 $ | 1000 | IC REG CTRLR BUCK 10DFNBu... |
| LTC3737EGN#PBF | Linear Techn... | 3.07 $ | 1000 | IC REG CTRLR BUCK 24SSOPB... |
| LTC3826IUH#PBF | Linear Techn... | 4.8 $ | 1000 | IC REG CTRLR BUCK 32QFNBu... |
| LTC3634EUFD#TRPBF | Linear Techn... | 3.72 $ | 1000 | IC CONV DDR DDR2 DDR3 28Q... |
| LTC3676HLXE | Linear Techn... | 0.0 $ | 1000 | IC POWER MANAGEMENT* Vol... |
| LTC3700EMS#TRPBF | Linear Techn... | 2.0 $ | 1000 | IC REG DL BUCK/LINEAR 10M... |
| LTC3851AIMSE#PBF | Linear Techn... | 2.93 $ | 212 | IC REG CTRLR BUCK 16MSOPB... |
| LTC3868EUFD-1#PBF | Linear Techn... | 4.08 $ | 40 | IC REG CTRLR BUCK 28QFNBu... |
| LTC3863HMSE#PBF | Linear Techn... | 4.13 $ | 186 | IC REG CTRLR BUCK 12MSOPB... |
| LTC3560ES6#TRMPBF | Linear Techn... | -- | 500 | IC REG BUCK ADJ 0.8A SYNC... |
| LTC3124EDHC#PBF | Linear Techn... | 4.92 $ | 1115 | IC REG BOOST ADJ 2.5A SYN... |
| LTC3417AEFE#PBF | Linear Techn... | -- | 836 | IC REG BUCK ADJ DL SYNC 2... |
| LTC3616EUDD#PBF | Linear Techn... | -- | 969 | IC REG BUCK ADJ 6A SYNC 2... |
| LTC3412AIUF#PBF | Linear Techn... | -- | 988 | IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 1... |
| LTC3119EUFD#PBF | Linear Techn... | -- | 1188 | IC REG BCK BST 18V 5A QFN... |
| LTC3371HUHF#PBF | Linear Techn... | 7.28 $ | 125 | IC REG BUCK ADJ 2A QD SYN... |
| LTC3624IMSE-25#PBF | Linear Techn... | 4.9 $ | 37 | IC REG BUCK 5V 2A SYNC 12... |
| LTC3542EDC#TRMPBF | Linear Techn... | 1.37 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC... |
| LTC3622EDE-2#PBF | Linear Techn... | 5.67 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 1A DL SYN... |
| LTC3407AIDD-2#PBF | Linear Techn... | -- | 2 | IC REG BCK BST ADJ 0.8A D... |
| LTC3542IS6#TRPBF | Linear Techn... | 1.74 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC... |
Latest Products
LM2575HVMX-5.0
IC REG BUCK 5V 1A 24-SOICBuck Switching ...
LM3671MFX-1.375
IC REG BUCK 1.375V 0.6A SOT23Buck Switch...
LM2598S-12
IC REG BUCK 12V 1A TO263-7Buck Switching...
LM2577T-15
IC REG MULTI CONFIG 15V 3A TO220Boost, F...
TN8D51A-HB11-E
IC REG BUCK 12V 8A TO-220FLBuck Switchin...
LM2681M6
IC REG SWITCHD CAP RATIO SOT23Charge Pum...
LTC3632EMS8E#PBF Datasheet/PDF