| Allicdata Part #: | LTC3632EMS8E#TRPBFTR-ND |
| Manufacturer Part#: |
LTC3632EMS8E#TRPBF |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Linear Technology/Analog Devices |
| Short Description: | IC REG BUCK INV ADJ 20MA 8MSOP |
| More Detail: | Buck Switching Regulator IC Positive or Negative A... |
| DataSheet: | LTC3632EMS8E#TRPBF Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 0.8V |
| Base Part Number: | LTC3632 |
| Supplier Device Package: | 8-MSOP-EP |
| Package / Case: | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Frequency - Switching: | -- |
| Current - Output: | 20mA |
| Voltage - Output (Max): | 50V |
| Series: | -- |
| Voltage - Input (Max): | 50V |
| Voltage - Input (Min): | 4.5V |
| Number of Outputs: | 1 |
| Output Type: | Adjustable |
| Topology: | Buck |
| Output Configuration: | Positive or Negative |
| Function: | Step-Down |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
DC-DC switching regulators come in all shapes and sizes, and usually have some distinct features that make them suitable for particular applications. But if we’re talking about flexible, multi-application power solutions, few regulators can beat the LTC3632EMS8E#TRPBF.The LTC3632EMS8E#TRPBF is a step-down switching regulator that combines a wide input voltage range, high efficiency and low quiescent current into a space-saving, 8-lead MSOP package. It is the perfect power solution for a variety of applications ranging from miniature point-of-load DC-DC converters to large, interconnected systems.To understand what makes the LTC3632EMS8E#TRPBF so special, let’s take a closer look at its features and applications.
Features
- Wide input range: 2.25V to 36V
- Output voltage range: 0.75V to 5V
- Integrated 0.54Ω n-channel MOSFET switch
- High efficiency up to 97%
- High peak current capability: 3A switch
- Low quiescent current: ~35μA (no load)
- Programmable frequency range: 100kHz to 1MHz
- Constant frequency or forced PWM/PFM operation options
Working Principle
The LTC3632EMS8E#TRPBF is a non-synchronous buck regulator with a wide input voltage range of 2.25V to 36V and an output voltage range of 0.75V to 5V. It integrates a 0.54Ω n-channel MOSFET switch and an adjustable current limit for improved performance and protection. The regulator includes a programmable frequency range of 100kHz to 1MHz and supports both constant frequency or forced PWM/PFM operation options. The device is capable of a high peak current capability of up to 3A and can also operate in low power mode at light or no load conditions. The integrated protection features include input undervoltage lockout (UVLO), output overvoltage protection (OVP), and overtemperature shutdown (TSD).Conclusion
In conclusion, the LTC3632EMS8E#TRPBF is a universal, multi-application DC-DC switching regulator that can be used in a variety of applications Thanks to its wide input voltage range, high efficiency, and low quiescent current, it is the perfect solution for any power management requirement. It also features excellent protection features, making it an ideal regulator for even the most demanding power solutions.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| LTC3210EUD#TRPBF | Linear Techn... | 1.48 $ | 1000 | IC LED DRIVER RGLTR 25MA ... |
| LTC3215EDD#TRPBF | Linear Techn... | 1.53 $ | 1000 | IC LED DRIVER RGLTR 700MA... |
| LTC3676HLXE-1#PBF | Linear Techn... | 10.3 $ | 170 | IC CONV I.MX6 48LQFP- Con... |
| LTC3105EMS#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC CONV DC/DC 400MA HIEFF... |
| LTC3725EMSE#PBF | Linear Techn... | 3.64 $ | 650 | IC SECONDARY SIDE CTRLR 1... |
| LTC3864HDE#PBF | Linear Techn... | 4.13 $ | 134 | IC REG CTRLR BUCK 12DFNBu... |
| LTC3777ILXE#PBF | Linear Techn... | 13.85 $ | 245 | 150V VIN AND VOUT SYNCHRO... |
| LTC3615EUF-1#PBF | Linear Techn... | 5.96 $ | 2546 | IC REG BUCK ADJ 3A DL SYN... |
| LTC3534EDHC#PBF | Linear Techn... | 4.76 $ | 1025 | IC REG BUCK BOOST ADJ 0.5... |
| LTC3548AEDD#PBF | Linear Techn... | 3.69 $ | 847 | IC REG BCK BST ADJ DL SYN... |
| LTC3114MPFE-1#PBF | Linear Techn... | 14.16 $ | 152 | IC REG BCK BST ADJ 1A SYN... |
| LTC3649EFE#PBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BUCK ADJ 4A SYNCBu... |
| LTC3406BES5#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC... |
| LTC3621IMS8E-25#TRPBF | Linear Techn... | 2.49 $ | 1000 | IC REG BUCK 5V 1A SYNC 8M... |
| LTC3621HMS8E-3.3#TRPBF | Linear Techn... | 2.7 $ | 1000 | IC REG BUCK 3.3V 1A SYNC ... |
| LTC3624IDD-2#TRPBF | Linear Techn... | 2.86 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 8... |
| LTC3604IMSE#TRPBF | Linear Techn... | 3.17 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 2.5A SYNC... |
| LTC3602EFE#TRPBF | Linear Techn... | 3.59 $ | 1000 | IC REG BCK ADJ 2.5A SYNC ... |
| LTC3769EUF#PBF | Linear Techn... | 4.17 $ | 1000 | IC REG CTRLR BOOST/SEPIC ... |
| LTC3809IDD-1#TRPBF | Linear Techn... | 2.3 $ | 1000 | IC REG CTRLR BUCK 10DFNBu... |
| LTC3737EGN#PBF | Linear Techn... | 3.07 $ | 1000 | IC REG CTRLR BUCK 24SSOPB... |
| LTC3826IUH#PBF | Linear Techn... | 4.8 $ | 1000 | IC REG CTRLR BUCK 32QFNBu... |
| LTC3634EUFD#TRPBF | Linear Techn... | 3.72 $ | 1000 | IC CONV DDR DDR2 DDR3 28Q... |
| LTC3676HLXE | Linear Techn... | 0.0 $ | 1000 | IC POWER MANAGEMENT* Vol... |
| LTC3700EMS#TRPBF | Linear Techn... | 2.0 $ | 1000 | IC REG DL BUCK/LINEAR 10M... |
| LTC3851AIMSE#PBF | Linear Techn... | 2.93 $ | 212 | IC REG CTRLR BUCK 16MSOPB... |
| LTC3868EUFD-1#PBF | Linear Techn... | 4.08 $ | 40 | IC REG CTRLR BUCK 28QFNBu... |
| LTC3863HMSE#PBF | Linear Techn... | 4.13 $ | 186 | IC REG CTRLR BUCK 12MSOPB... |
| LTC3560ES6#TRMPBF | Linear Techn... | -- | 500 | IC REG BUCK ADJ 0.8A SYNC... |
| LTC3124EDHC#PBF | Linear Techn... | 4.92 $ | 1115 | IC REG BOOST ADJ 2.5A SYN... |
| LTC3417AEFE#PBF | Linear Techn... | -- | 836 | IC REG BUCK ADJ DL SYNC 2... |
| LTC3616EUDD#PBF | Linear Techn... | -- | 969 | IC REG BUCK ADJ 6A SYNC 2... |
| LTC3412AIUF#PBF | Linear Techn... | -- | 988 | IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 1... |
| LTC3119EUFD#PBF | Linear Techn... | -- | 1188 | IC REG BCK BST 18V 5A QFN... |
| LTC3371HUHF#PBF | Linear Techn... | 7.28 $ | 125 | IC REG BUCK ADJ 2A QD SYN... |
| LTC3624IMSE-25#PBF | Linear Techn... | 4.9 $ | 37 | IC REG BUCK 5V 2A SYNC 12... |
| LTC3542EDC#TRMPBF | Linear Techn... | 1.37 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC... |
| LTC3622EDE-2#PBF | Linear Techn... | 5.67 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 1A DL SYN... |
| LTC3407AIDD-2#PBF | Linear Techn... | -- | 2 | IC REG BCK BST ADJ 0.8A D... |
| LTC3542IS6#TRPBF | Linear Techn... | 1.74 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC... |
IC REG BUCK 5V 1A 24-SOICBuck Switching ...
IC REG BUCK 1.375V 0.6A SOT23Buck Switch...
IC REG BUCK 12V 1A TO263-7Buck Switching...
IC REG MULTI CONFIG 15V 3A TO220Boost, F...
IC REG BUCK 12V 8A TO-220FLBuck Switchin...
IC REG SWITCHD CAP RATIO SOT23Charge Pum...
LTC3632EMS8E#TRPBF Datasheet/PDF