| Allicdata Part #: | LTC3632IDD#PBF-ND |
| Manufacturer Part#: |
LTC3632IDD#PBF |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Linear Technology/Analog Devices |
| Short Description: | IC REG BUCK INV ADJ 20MA 8DFNBuck Switching Regula... |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | LTC3632IDD#PBF Datasheet/PDF |
| Quantity: | 2500 |
| Series: | LTC3632 |
| Packaging: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Function: | Step-Down |
| Output Configuration: | Positive or Negative |
| Topology: | Buck |
| Output Type: | Adjustable |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 4.5V |
| Voltage - Input (Max): | 50V |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 0.8V |
| Voltage - Output (Max): | 50V |
| Current - Output: | 20mA |
| Frequency - Switching: | -- |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 8-WFDFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 8-DFN (3x3) |
| Base Part Number: | LTC3632 |
Due to market price fluctuations,if you need to purchase or consult the price.You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
1. DESCRIPTION
The LTC®3632 is a high efficiency, high voltage step-down DC/DC converter with internal high side and synchronous power switches that draws only 12μA typical DC supply current at no load while maintaining output voltage regulation. The LTC3632IDD#PBF can supply up to 20mA load current and features a programmable peak current limit that provides a simple method for optimizing efficiency in lower current applications. The LTC3632IDD#PBF’s combination of Burst Mode® operation, integrated power switches, low quiescent current, and programmable peak current limit provides high efficiency over a broad range of load currents. With its wide 4.5V to 50V input range and internal overvoltage monitor capable of protecting the part through 60V surges, the LTC3632IDD#PBF is a robust converter suited for Regulating a wide variety of power sources. Additionally, the LTC3632IDD#PBF includes a precise run threshold and soft-start feature to guarantee that the power system start-up is well-controlled in any environment. The LTC3632IDD#PBF is available in the thermally enhanced 3mm × 3mm DFN and MS8E packages.
2. FEATURES
1. Wide Input Voltage Range: Operation from 4.5V to 50V
2. Overvoltage Lockout Provides Protection Up to 60V
3. Internal High Side and Low Side Power Switches
4. No Compensation Required
5. 20mA Output Current
6. Low Dropout Operation: 100% Duty Cycle
7. Low Quiescent Current: 12µA
8. Wide Output Voltage Range: 0.8V to VIN
9. 0.8V ±1% Feedback Voltage Reference
10. Adjustable Peak Current Limit
11. Internal and External Soft-Start
12. Precise RUN Pin Threshold with Adjustable Hysteresis
13. Few External Components Required
14. Low Profile (0.75mm) 3mm × 3mm DFN and Thermally Enhanced MS8E Packages
3. APPLICATIONS
1. 4mA to 20mA Current Loops
2. Industrial Control Supplies
3. Distributed Power Systems
4. Portable Instruments
5. Battery-Operated Devices
6. Automotive Power Systems
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| LTC3210EUD#TRPBF | Linear Techn... | 1.48 $ | 1000 | IC LED DRIVER RGLTR 25MA ... |
| LTC3215EDD#TRPBF | Linear Techn... | 1.53 $ | 1000 | IC LED DRIVER RGLTR 700MA... |
| LTC3676HLXE-1#PBF | Linear Techn... | 10.3 $ | 170 | IC CONV I.MX6 48LQFP- Con... |
| LTC3105EMS#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC CONV DC/DC 400MA HIEFF... |
| LTC3725EMSE#PBF | Linear Techn... | 3.64 $ | 650 | IC SECONDARY SIDE CTRLR 1... |
| LTC3864HDE#PBF | Linear Techn... | 4.13 $ | 134 | IC REG CTRLR BUCK 12DFNBu... |
| LTC3777ILXE#PBF | Linear Techn... | 13.85 $ | 245 | 150V VIN AND VOUT SYNCHRO... |
| LTC3615EUF-1#PBF | Linear Techn... | 5.96 $ | 2546 | IC REG BUCK ADJ 3A DL SYN... |
| LTC3534EDHC#PBF | Linear Techn... | 4.76 $ | 1025 | IC REG BUCK BOOST ADJ 0.5... |
| LTC3548AEDD#PBF | Linear Techn... | 3.69 $ | 847 | IC REG BCK BST ADJ DL SYN... |
| LTC3114MPFE-1#PBF | Linear Techn... | 14.16 $ | 152 | IC REG BCK BST ADJ 1A SYN... |
| LTC3649EFE#PBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BUCK ADJ 4A SYNCBu... |
| LTC3406BES5#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC... |
| LTC3621IMS8E-25#TRPBF | Linear Techn... | 2.49 $ | 1000 | IC REG BUCK 5V 1A SYNC 8M... |
| LTC3621HMS8E-3.3#TRPBF | Linear Techn... | 2.7 $ | 1000 | IC REG BUCK 3.3V 1A SYNC ... |
| LTC3624IDD-2#TRPBF | Linear Techn... | 2.86 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 8... |
| LTC3604IMSE#TRPBF | Linear Techn... | 3.17 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 2.5A SYNC... |
| LTC3602EFE#TRPBF | Linear Techn... | 3.59 $ | 1000 | IC REG BCK ADJ 2.5A SYNC ... |
| LTC3769EUF#PBF | Linear Techn... | 4.17 $ | 1000 | IC REG CTRLR BOOST/SEPIC ... |
| LTC3809IDD-1#TRPBF | Linear Techn... | 2.3 $ | 1000 | IC REG CTRLR BUCK 10DFNBu... |
| LTC3737EGN#PBF | Linear Techn... | 3.07 $ | 1000 | IC REG CTRLR BUCK 24SSOPB... |
| LTC3826IUH#PBF | Linear Techn... | 4.8 $ | 1000 | IC REG CTRLR BUCK 32QFNBu... |
| LTC3634EUFD#TRPBF | Linear Techn... | 3.72 $ | 1000 | IC CONV DDR DDR2 DDR3 28Q... |
| LTC3676HLXE | Linear Techn... | 0.0 $ | 1000 | IC POWER MANAGEMENT* Vol... |
| LTC3700EMS#TRPBF | Linear Techn... | 2.0 $ | 1000 | IC REG DL BUCK/LINEAR 10M... |
| LTC3851AIMSE#PBF | Linear Techn... | 2.93 $ | 212 | IC REG CTRLR BUCK 16MSOPB... |
| LTC3868EUFD-1#PBF | Linear Techn... | 4.08 $ | 40 | IC REG CTRLR BUCK 28QFNBu... |
| LTC3863HMSE#PBF | Linear Techn... | 4.13 $ | 186 | IC REG CTRLR BUCK 12MSOPB... |
| LTC3560ES6#TRMPBF | Linear Techn... | -- | 500 | IC REG BUCK ADJ 0.8A SYNC... |
| LTC3124EDHC#PBF | Linear Techn... | 4.92 $ | 1115 | IC REG BOOST ADJ 2.5A SYN... |
| LTC3417AEFE#PBF | Linear Techn... | -- | 836 | IC REG BUCK ADJ DL SYNC 2... |
| LTC3616EUDD#PBF | Linear Techn... | -- | 969 | IC REG BUCK ADJ 6A SYNC 2... |
| LTC3412AIUF#PBF | Linear Techn... | -- | 988 | IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 1... |
| LTC3119EUFD#PBF | Linear Techn... | -- | 1188 | IC REG BCK BST 18V 5A QFN... |
| LTC3371HUHF#PBF | Linear Techn... | 7.28 $ | 125 | IC REG BUCK ADJ 2A QD SYN... |
| LTC3624IMSE-25#PBF | Linear Techn... | 4.9 $ | 37 | IC REG BUCK 5V 2A SYNC 12... |
| LTC3542EDC#TRMPBF | Linear Techn... | 1.37 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC... |
| LTC3622EDE-2#PBF | Linear Techn... | 5.67 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 1A DL SYN... |
| LTC3407AIDD-2#PBF | Linear Techn... | -- | 2 | IC REG BCK BST ADJ 0.8A D... |
| LTC3542IS6#TRPBF | Linear Techn... | 1.74 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC... |
IC REG BUCK 5V 1A 24-SOICBuck Switching ...
IC REG BUCK 1.375V 0.6A SOT23Buck Switch...
IC REG BUCK 12V 1A TO263-7Buck Switching...
IC REG MULTI CONFIG 15V 3A TO220Boost, F...
IC REG BUCK 12V 8A TO-220FLBuck Switchin...
IC REG SWITCHD CAP RATIO SOT23Charge Pum...
LTC3632IDD#PBF Datasheet/PDF