| Allicdata Part #: | LTC3632IDD#TRPBF-ND |
| Manufacturer Part#: |
LTC3632IDD#TRPBF |
| Price: | $ 2.49 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Linear Technology/Analog Devices |
| Short Description: | IC REG BUCK INV ADJ 20MA 8DFN |
| More Detail: | Buck Switching Regulator IC Positive or Negative A... |
| DataSheet: | LTC3632IDD#TRPBF Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 2500 +: | $ 2.26196 |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 0.8V |
| Base Part Number: | LTC3632 |
| Supplier Device Package: | 8-DFN (3x3) |
| Package / Case: | 8-WFDFN Exposed Pad |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Frequency - Switching: | -- |
| Current - Output: | 20mA |
| Voltage - Output (Max): | 50V |
| Series: | -- |
| Voltage - Input (Max): | 50V |
| Voltage - Input (Min): | 4.5V |
| Number of Outputs: | 1 |
| Output Type: | Adjustable |
| Topology: | Buck |
| Output Configuration: | Positive or Negative |
| Function: | Step-Down |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The LTC3632IDD#TRPBF is a highly integrated synchronous step-down DC/DC switching regulator system aimed at powering ultra-low-voltage processing systems. It belongs to the family of DC DC switching regulators under the PMIC (Power Management IC) umbrella. It offers solution for devices that do not have access to multiple LDOs, or linear regulator behaviour is not possible due to output current loading or efficiency requirement. As a matter of fact, the LTC3632IDD#TRPBF is designed for devices requiring low power draw and noise, such as tablet computers, mobile handsets and other portable devices.
The LTC3632IDD#TRPBF switching regulator utilizes a 20V internal power switch to generate an output voltage as low as 0.6V - 5.0V. The design includes a high-frequency P-channel MOSFET, allowing for a wide input voltage range of 2.0V - 20V. This makes the device suitable for most mobile applications, requiring portability and wide input voltage range. It has adjustable current limit, as well as programmable switching frequency.
Using an external reference, the device can be configured to generate fixed output voltages from 0.6V - 5.0V. The regulator will remain within 5% accuracy over the entire temperature range of –40°C to 125°C. The LTC3632IDD#TRPBF includes the necessary feedback and gate drive components to form a synchronous direct-to-buck regulator.
The device also features an 8-bit DAC control input and an RT-PGOOD open-drain output to indicate the mission of the regulator which enables it to communicate with other devices seamlessly. So, the device can be employed in applications where tight control over the output voltage and current is necessary. The input voltage can also be monitored using the onboard UVLO (Under Voltage Lockout) system.
The working principle behind the LTC3632IDD#TRPBF is simple. The external reference, connected to the VREF pin, is used to adjust the internal adjusted peak current limit resistor and set the desired output voltage of the switch controller. The peak current limit is then detected by the internal comparator and the drive signal from the regulator’s signal amp is adjusted accordingly. A P-channel MOSFET, driven by the signal amp, then controls the current, by switching on and off at a fixed frequency as set by the external clock or internal oscillator, to regulate the output voltage.
The LTC3632IDD#TRPBF is a cost-effective, highly integrated and efficient synchronous buck switching regulator, particularly suitable for low-voltage, portable applications where tight control over the output voltage and current is necessary. This voltage regulator offers a wide operational input voltage range, adjustable current limit and programmable switching frequency.
The device is ideal for use in mobile handsets, tablets and other portable devices, including ultra low power and noise requirements that demand higher efficiency and tighter control.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| LTC3210EUD#TRPBF | Linear Techn... | 1.48 $ | 1000 | IC LED DRIVER RGLTR 25MA ... |
| LTC3215EDD#TRPBF | Linear Techn... | 1.53 $ | 1000 | IC LED DRIVER RGLTR 700MA... |
| LTC3676HLXE-1#PBF | Linear Techn... | 10.3 $ | 170 | IC CONV I.MX6 48LQFP- Con... |
| LTC3105EMS#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC CONV DC/DC 400MA HIEFF... |
| LTC3725EMSE#PBF | Linear Techn... | 3.64 $ | 650 | IC SECONDARY SIDE CTRLR 1... |
| LTC3864HDE#PBF | Linear Techn... | 4.13 $ | 134 | IC REG CTRLR BUCK 12DFNBu... |
| LTC3777ILXE#PBF | Linear Techn... | 13.85 $ | 245 | 150V VIN AND VOUT SYNCHRO... |
| LTC3615EUF-1#PBF | Linear Techn... | 5.96 $ | 2546 | IC REG BUCK ADJ 3A DL SYN... |
| LTC3534EDHC#PBF | Linear Techn... | 4.76 $ | 1025 | IC REG BUCK BOOST ADJ 0.5... |
| LTC3548AEDD#PBF | Linear Techn... | 3.69 $ | 847 | IC REG BCK BST ADJ DL SYN... |
| LTC3114MPFE-1#PBF | Linear Techn... | 14.16 $ | 152 | IC REG BCK BST ADJ 1A SYN... |
| LTC3649EFE#PBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BUCK ADJ 4A SYNCBu... |
| LTC3406BES5#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC... |
| LTC3621IMS8E-25#TRPBF | Linear Techn... | 2.49 $ | 1000 | IC REG BUCK 5V 1A SYNC 8M... |
| LTC3621HMS8E-3.3#TRPBF | Linear Techn... | 2.7 $ | 1000 | IC REG BUCK 3.3V 1A SYNC ... |
| LTC3624IDD-2#TRPBF | Linear Techn... | 2.86 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 8... |
| LTC3604IMSE#TRPBF | Linear Techn... | 3.17 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 2.5A SYNC... |
| LTC3602EFE#TRPBF | Linear Techn... | 3.59 $ | 1000 | IC REG BCK ADJ 2.5A SYNC ... |
| LTC3769EUF#PBF | Linear Techn... | 4.17 $ | 1000 | IC REG CTRLR BOOST/SEPIC ... |
| LTC3809IDD-1#TRPBF | Linear Techn... | 2.3 $ | 1000 | IC REG CTRLR BUCK 10DFNBu... |
| LTC3737EGN#PBF | Linear Techn... | 3.07 $ | 1000 | IC REG CTRLR BUCK 24SSOPB... |
| LTC3826IUH#PBF | Linear Techn... | 4.8 $ | 1000 | IC REG CTRLR BUCK 32QFNBu... |
| LTC3634EUFD#TRPBF | Linear Techn... | 3.72 $ | 1000 | IC CONV DDR DDR2 DDR3 28Q... |
| LTC3676HLXE | Linear Techn... | 0.0 $ | 1000 | IC POWER MANAGEMENT* Vol... |
| LTC3700EMS#TRPBF | Linear Techn... | 2.0 $ | 1000 | IC REG DL BUCK/LINEAR 10M... |
| LTC3851AIMSE#PBF | Linear Techn... | 2.93 $ | 212 | IC REG CTRLR BUCK 16MSOPB... |
| LTC3868EUFD-1#PBF | Linear Techn... | 4.08 $ | 40 | IC REG CTRLR BUCK 28QFNBu... |
| LTC3863HMSE#PBF | Linear Techn... | 4.13 $ | 186 | IC REG CTRLR BUCK 12MSOPB... |
| LTC3560ES6#TRMPBF | Linear Techn... | -- | 500 | IC REG BUCK ADJ 0.8A SYNC... |
| LTC3124EDHC#PBF | Linear Techn... | 4.92 $ | 1115 | IC REG BOOST ADJ 2.5A SYN... |
| LTC3417AEFE#PBF | Linear Techn... | -- | 836 | IC REG BUCK ADJ DL SYNC 2... |
| LTC3616EUDD#PBF | Linear Techn... | -- | 969 | IC REG BUCK ADJ 6A SYNC 2... |
| LTC3412AIUF#PBF | Linear Techn... | -- | 988 | IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 1... |
| LTC3119EUFD#PBF | Linear Techn... | -- | 1188 | IC REG BCK BST 18V 5A QFN... |
| LTC3371HUHF#PBF | Linear Techn... | 7.28 $ | 125 | IC REG BUCK ADJ 2A QD SYN... |
| LTC3624IMSE-25#PBF | Linear Techn... | 4.9 $ | 37 | IC REG BUCK 5V 2A SYNC 12... |
| LTC3542EDC#TRMPBF | Linear Techn... | 1.37 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC... |
| LTC3622EDE-2#PBF | Linear Techn... | 5.67 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 1A DL SYN... |
| LTC3407AIDD-2#PBF | Linear Techn... | -- | 2 | IC REG BCK BST ADJ 0.8A D... |
| LTC3542IS6#TRPBF | Linear Techn... | 1.74 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC... |
IC REG BUCK 5V 1A 24-SOICBuck Switching ...
IC REG BUCK 1.375V 0.6A SOT23Buck Switch...
IC REG BUCK 12V 1A TO263-7Buck Switching...
IC REG MULTI CONFIG 15V 3A TO220Boost, F...
IC REG BUCK 12V 8A TO-220FLBuck Switchin...
IC REG SWITCHD CAP RATIO SOT23Charge Pum...
LTC3632IDD#TRPBF Datasheet/PDF