| Allicdata Part #: | LTC3632IMS8E#PBF-ND |
| Manufacturer Part#: |
LTC3632IMS8E#PBF |
| Price: | $ 4.24 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Linear Technology/Analog Devices |
| Short Description: | IC REG BUCK INV ADJ 20MA 8MSOP |
| More Detail: | Buck Switching Regulator IC Positive or Negative A... |
| DataSheet: | LTC3632IMS8E#PBF Datasheet/PDF |
| Quantity: | 815 |
| 1 +: | $ 3.85560 |
| 25 +: | $ 2.58980 |
| 100 +: | $ 2.19769 |
Specifications
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 0.8V |
| Base Part Number: | LTC3632 |
| Supplier Device Package: | 8-MSOP-EP |
| Package / Case: | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Frequency - Switching: | -- |
| Current - Output: | 20mA |
| Voltage - Output (Max): | 50V |
| Series: | -- |
| Voltage - Input (Max): | 50V |
| Voltage - Input (Min): | 4.5V |
| Number of Outputs: | 1 |
| Output Type: | Adjustable |
| Topology: | Buck |
| Output Configuration: | Positive or Negative |
| Function: | Step-Down |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tube |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Introduction
The LTC3632IMS8E#PBF is a type of DC-DC switching regulator from Analog Devices. It has gained popularity due in part to its small inductor size, low power requirements, and flexible configuration options. This write-up aims to explain its various application fields, and how its internal components work to produce its desired output voltages.Application Fields
The LTC3632IMS8E#PBF is designed for general-purpose power sourcing applications. This makes it ideal for use in automotive systems, LCD displays, and other consumer electronic products. It is also perfectly suited for battery-powered products, as its low quiescent current (<200uA) helps in the preservation of battery life.Working Principle
In order to understand its working principle, let us consider the 4 main components that make up the LTC3632IMS8E#PBF; these are a high-side switch, a low-side switch, an inductor, and an output capacitor. The circuit takes in DC voltages from a variety of input voltage sources, including automotive batteries and wall outlets.Once an input voltage is supplied to the circuit, the high-side and low-side switches are enabled in sequence. This controls the current passing through the inductor. The stored energy in the inductor then causes a voltage rise at the output capacitor. The output voltage is regulated according to the duty cycle of the switches, which is controlled by the input voltage.Conclusion
The LTC3632IMS8E#PBF DC-DC switching regulator is an ideal choice for a wide range of applications. Its small size, flexible configuration options and low power requirements make it an attractive choice for power sourcing applications, such as automotive systems, LCD displays, and battery-powered products. Furthermore, its working principle can be understood by analyzing the 4 main components that make up its circuit; these are a high-side switch, a low-side switch, an inductor, and an output capacitor.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "LTC3" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| LTC3210EUD#TRPBF | Linear Techn... | 1.48 $ | 1000 | IC LED DRIVER RGLTR 25MA ... |
| LTC3215EDD#TRPBF | Linear Techn... | 1.53 $ | 1000 | IC LED DRIVER RGLTR 700MA... |
| LTC3676HLXE-1#PBF | Linear Techn... | 10.3 $ | 170 | IC CONV I.MX6 48LQFP- Con... |
| LTC3105EMS#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC CONV DC/DC 400MA HIEFF... |
| LTC3725EMSE#PBF | Linear Techn... | 3.64 $ | 650 | IC SECONDARY SIDE CTRLR 1... |
| LTC3864HDE#PBF | Linear Techn... | 4.13 $ | 134 | IC REG CTRLR BUCK 12DFNBu... |
| LTC3777ILXE#PBF | Linear Techn... | 13.85 $ | 245 | 150V VIN AND VOUT SYNCHRO... |
| LTC3615EUF-1#PBF | Linear Techn... | 5.96 $ | 2546 | IC REG BUCK ADJ 3A DL SYN... |
| LTC3534EDHC#PBF | Linear Techn... | 4.76 $ | 1025 | IC REG BUCK BOOST ADJ 0.5... |
| LTC3548AEDD#PBF | Linear Techn... | 3.69 $ | 847 | IC REG BCK BST ADJ DL SYN... |
| LTC3114MPFE-1#PBF | Linear Techn... | 14.16 $ | 152 | IC REG BCK BST ADJ 1A SYN... |
| LTC3649EFE#PBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BUCK ADJ 4A SYNCBu... |
| LTC3406BES5#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC... |
| LTC3621IMS8E-25#TRPBF | Linear Techn... | 2.49 $ | 1000 | IC REG BUCK 5V 1A SYNC 8M... |
| LTC3621HMS8E-3.3#TRPBF | Linear Techn... | 2.7 $ | 1000 | IC REG BUCK 3.3V 1A SYNC ... |
| LTC3624IDD-2#TRPBF | Linear Techn... | 2.86 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 8... |
| LTC3604IMSE#TRPBF | Linear Techn... | 3.17 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 2.5A SYNC... |
| LTC3602EFE#TRPBF | Linear Techn... | 3.59 $ | 1000 | IC REG BCK ADJ 2.5A SYNC ... |
| LTC3769EUF#PBF | Linear Techn... | 4.17 $ | 1000 | IC REG CTRLR BOOST/SEPIC ... |
| LTC3809IDD-1#TRPBF | Linear Techn... | 2.3 $ | 1000 | IC REG CTRLR BUCK 10DFNBu... |
| LTC3737EGN#PBF | Linear Techn... | 3.07 $ | 1000 | IC REG CTRLR BUCK 24SSOPB... |
| LTC3826IUH#PBF | Linear Techn... | 4.8 $ | 1000 | IC REG CTRLR BUCK 32QFNBu... |
| LTC3634EUFD#TRPBF | Linear Techn... | 3.72 $ | 1000 | IC CONV DDR DDR2 DDR3 28Q... |
| LTC3676HLXE | Linear Techn... | 0.0 $ | 1000 | IC POWER MANAGEMENT* Vol... |
| LTC3700EMS#TRPBF | Linear Techn... | 2.0 $ | 1000 | IC REG DL BUCK/LINEAR 10M... |
| LTC3851AIMSE#PBF | Linear Techn... | 2.93 $ | 212 | IC REG CTRLR BUCK 16MSOPB... |
| LTC3868EUFD-1#PBF | Linear Techn... | 4.08 $ | 40 | IC REG CTRLR BUCK 28QFNBu... |
| LTC3863HMSE#PBF | Linear Techn... | 4.13 $ | 186 | IC REG CTRLR BUCK 12MSOPB... |
| LTC3560ES6#TRMPBF | Linear Techn... | -- | 500 | IC REG BUCK ADJ 0.8A SYNC... |
| LTC3124EDHC#PBF | Linear Techn... | 4.92 $ | 1115 | IC REG BOOST ADJ 2.5A SYN... |
| LTC3417AEFE#PBF | Linear Techn... | -- | 836 | IC REG BUCK ADJ DL SYNC 2... |
| LTC3616EUDD#PBF | Linear Techn... | -- | 969 | IC REG BUCK ADJ 6A SYNC 2... |
| LTC3412AIUF#PBF | Linear Techn... | -- | 988 | IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 1... |
| LTC3119EUFD#PBF | Linear Techn... | -- | 1188 | IC REG BCK BST 18V 5A QFN... |
| LTC3371HUHF#PBF | Linear Techn... | 7.28 $ | 125 | IC REG BUCK ADJ 2A QD SYN... |
| LTC3624IMSE-25#PBF | Linear Techn... | 4.9 $ | 37 | IC REG BUCK 5V 2A SYNC 12... |
| LTC3542EDC#TRMPBF | Linear Techn... | 1.37 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC... |
| LTC3622EDE-2#PBF | Linear Techn... | 5.67 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 1A DL SYN... |
| LTC3407AIDD-2#PBF | Linear Techn... | -- | 2 | IC REG BCK BST ADJ 0.8A D... |
| LTC3542IS6#TRPBF | Linear Techn... | 1.74 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC... |
Latest Products
LM2575HVMX-5.0
IC REG BUCK 5V 1A 24-SOICBuck Switching ...
LM3671MFX-1.375
IC REG BUCK 1.375V 0.6A SOT23Buck Switch...
LM2598S-12
IC REG BUCK 12V 1A TO263-7Buck Switching...
LM2577T-15
IC REG MULTI CONFIG 15V 3A TO220Boost, F...
TN8D51A-HB11-E
IC REG BUCK 12V 8A TO-220FLBuck Switchin...
LM2681M6
IC REG SWITCHD CAP RATIO SOT23Charge Pum...
LTC3632IMS8E#PBF Datasheet/PDF