| Allicdata Part #: | LTC3646IMSE#PBF-ND |
| Manufacturer Part#: |
LTC3646IMSE#PBF |
| Price: | $ 4.73 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Linear Technology/Analog Devices |
| Short Description: | IC REG BUCK ADJ 1A SYNC 16MSOP |
| More Detail: | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 2V... |
| DataSheet: | LTC3646IMSE#PBF Datasheet/PDF |
| Quantity: | 122 |
| 1 +: | $ 4.29660 |
| 25 +: | $ 2.88540 |
| 100 +: | $ 2.44831 |
Specifications
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 2V |
| Base Part Number: | LTC3646 |
| Supplier Device Package: | 16-MSOP-EP |
| Package / Case: | 16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Frequency - Switching: | 200kHz ~ 3MHz |
| Current - Output: | 1A |
| Voltage - Output (Max): | 30V |
| Series: | -- |
| Voltage - Input (Max): | 40V |
| Voltage - Input (Min): | 4V |
| Number of Outputs: | 1 |
| Output Type: | Adjustable |
| Topology: | Buck |
| Output Configuration: | Positive |
| Function: | Step-Down |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tube |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The LTC3646IMSE#PBF is a high performance synchronous step-down switching regulator specifically designed for portable applications where high efficiency, low quiescent current operation and small size are critical. It offers an adjustable output voltage from 0.8V to 5V and features a relatively low operating current of 3.2mA (typical) with low dropout voltages under 1.5V. The LTC3646IMSE#PBF is a PMIC (power management integrated circuit) voltage regulator that is part of the DC-to-DC switching regulator family. A switching regulator is an electronic circuit that converts aDC voltage from one level to another, usually with a greater degree of efficiency than a linear regulator. The switching regulator LTC3646IMSE#PBF works by rapidly switching a power MOSFET on and off to transfer energy from the input voltage to the output voltage.The device utilizes 6-bit digital control to adjust the output voltage. It can be controlled via an I2C bus interface, which provides the programmable output voltage selection feature. The LTC3646IMSE#PBF also has a built in power-limit circuitry which helps it achieve low quiescent current operation. This power-limit feature allows the convenient monitoring of the device’s thermal performance.The LTC3646IMSE#PBF is ideal for portable and battery powered applications, such as handheld electronics and embedded systems. It features low ripple, high switching frequency and a wide operating temperature range from -40°C to +125°C. It can support load currents up to 3A and has input voltage ranges from 3V to 17V. It has excellent thermal performance and is very efficient, with a switching efficiency of up to 95%. It is important to note that there are also some drawbacks to using this device. The LTC3646IMSE#PBF requires a specific set-up and layout in order to optimize its performance. The proper design and layout of an inductor and capacitor are essential for the proper functioning of the regulator. Also, due to its low operating current, it is not suitable for high-current applications. In conclusion, the LTC3646IMSE#PBF is a high performance, low quiescent current, synchronous step-down switching regulator specifically designed for portable applications requiring small size and high efficiency. It features an adjustable output voltage from 0.8V to 5V, 6-bit digital control to adjust the output voltage, built in power-limit circuitry allowing for convenient monitoring of thermal performance and impressive thermal performance with efficient up to 95%.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "LTC3" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| LTC3210EUD#TRPBF | Linear Techn... | 1.48 $ | 1000 | IC LED DRIVER RGLTR 25MA ... |
| LTC3215EDD#TRPBF | Linear Techn... | 1.53 $ | 1000 | IC LED DRIVER RGLTR 700MA... |
| LTC3676HLXE-1#PBF | Linear Techn... | 10.3 $ | 170 | IC CONV I.MX6 48LQFP- Con... |
| LTC3105EMS#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC CONV DC/DC 400MA HIEFF... |
| LTC3725EMSE#PBF | Linear Techn... | 3.64 $ | 650 | IC SECONDARY SIDE CTRLR 1... |
| LTC3864HDE#PBF | Linear Techn... | 4.13 $ | 134 | IC REG CTRLR BUCK 12DFNBu... |
| LTC3777ILXE#PBF | Linear Techn... | 13.85 $ | 245 | 150V VIN AND VOUT SYNCHRO... |
| LTC3615EUF-1#PBF | Linear Techn... | 5.96 $ | 2546 | IC REG BUCK ADJ 3A DL SYN... |
| LTC3534EDHC#PBF | Linear Techn... | 4.76 $ | 1025 | IC REG BUCK BOOST ADJ 0.5... |
| LTC3548AEDD#PBF | Linear Techn... | 3.69 $ | 847 | IC REG BCK BST ADJ DL SYN... |
| LTC3114MPFE-1#PBF | Linear Techn... | 14.16 $ | 152 | IC REG BCK BST ADJ 1A SYN... |
| LTC3649EFE#PBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BUCK ADJ 4A SYNCBu... |
| LTC3406BES5#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC... |
| LTC3621IMS8E-25#TRPBF | Linear Techn... | 2.49 $ | 1000 | IC REG BUCK 5V 1A SYNC 8M... |
| LTC3621HMS8E-3.3#TRPBF | Linear Techn... | 2.7 $ | 1000 | IC REG BUCK 3.3V 1A SYNC ... |
| LTC3624IDD-2#TRPBF | Linear Techn... | 2.86 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 8... |
| LTC3604IMSE#TRPBF | Linear Techn... | 3.17 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 2.5A SYNC... |
| LTC3602EFE#TRPBF | Linear Techn... | 3.59 $ | 1000 | IC REG BCK ADJ 2.5A SYNC ... |
| LTC3769EUF#PBF | Linear Techn... | 4.17 $ | 1000 | IC REG CTRLR BOOST/SEPIC ... |
| LTC3809IDD-1#TRPBF | Linear Techn... | 2.3 $ | 1000 | IC REG CTRLR BUCK 10DFNBu... |
| LTC3737EGN#PBF | Linear Techn... | 3.07 $ | 1000 | IC REG CTRLR BUCK 24SSOPB... |
| LTC3826IUH#PBF | Linear Techn... | 4.8 $ | 1000 | IC REG CTRLR BUCK 32QFNBu... |
| LTC3634EUFD#TRPBF | Linear Techn... | 3.72 $ | 1000 | IC CONV DDR DDR2 DDR3 28Q... |
| LTC3676HLXE | Linear Techn... | 0.0 $ | 1000 | IC POWER MANAGEMENT* Vol... |
| LTC3700EMS#TRPBF | Linear Techn... | 2.0 $ | 1000 | IC REG DL BUCK/LINEAR 10M... |
| LTC3851AIMSE#PBF | Linear Techn... | 2.93 $ | 212 | IC REG CTRLR BUCK 16MSOPB... |
| LTC3868EUFD-1#PBF | Linear Techn... | 4.08 $ | 40 | IC REG CTRLR BUCK 28QFNBu... |
| LTC3863HMSE#PBF | Linear Techn... | 4.13 $ | 186 | IC REG CTRLR BUCK 12MSOPB... |
| LTC3560ES6#TRMPBF | Linear Techn... | -- | 500 | IC REG BUCK ADJ 0.8A SYNC... |
| LTC3124EDHC#PBF | Linear Techn... | 4.92 $ | 1115 | IC REG BOOST ADJ 2.5A SYN... |
| LTC3417AEFE#PBF | Linear Techn... | -- | 836 | IC REG BUCK ADJ DL SYNC 2... |
| LTC3616EUDD#PBF | Linear Techn... | -- | 969 | IC REG BUCK ADJ 6A SYNC 2... |
| LTC3412AIUF#PBF | Linear Techn... | -- | 988 | IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 1... |
| LTC3119EUFD#PBF | Linear Techn... | -- | 1188 | IC REG BCK BST 18V 5A QFN... |
| LTC3371HUHF#PBF | Linear Techn... | 7.28 $ | 125 | IC REG BUCK ADJ 2A QD SYN... |
| LTC3624IMSE-25#PBF | Linear Techn... | 4.9 $ | 37 | IC REG BUCK 5V 2A SYNC 12... |
| LTC3542EDC#TRMPBF | Linear Techn... | 1.37 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC... |
| LTC3622EDE-2#PBF | Linear Techn... | 5.67 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 1A DL SYN... |
| LTC3407AIDD-2#PBF | Linear Techn... | -- | 2 | IC REG BCK BST ADJ 0.8A D... |
| LTC3542IS6#TRPBF | Linear Techn... | 1.74 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC... |
Latest Products
LM2575HVMX-5.0
IC REG BUCK 5V 1A 24-SOICBuck Switching ...
LM3671MFX-1.375
IC REG BUCK 1.375V 0.6A SOT23Buck Switch...
LM2598S-12
IC REG BUCK 12V 1A TO263-7Buck Switching...
LM2577T-15
IC REG MULTI CONFIG 15V 3A TO220Boost, F...
TN8D51A-HB11-E
IC REG BUCK 12V 8A TO-220FLBuck Switchin...
LM2681M6
IC REG SWITCHD CAP RATIO SOT23Charge Pum...
LTC3646IMSE#PBF Datasheet/PDF