LTC6905CS5-96#TRMPBF Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
LTC6905CS5-96#TRMPBFTR-ND
Manufacturer Part#:
LTC6905CS5-96#TRMPBF
Product Category:
Integrated Circuits (ICs)
Manufacturer: Linear Technology/Analog Devices
Short Description: IC OSC SILICON 96MHZ TSOT23-5
More Detail: Oscillator, Silicon IC 96MHz TSOT-23-5
DataSheet: LTC6905CS5-96#TRMPBF datasheetLTC6905CS5-96#TRMPBF Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Series: --
Packaging: Tape & Reel (TR)
Part Status: Active
Type: Oscillator, Silicon
Count: --
Frequency: 96MHz
Voltage - Supply: 2.7 V ~ 5.5 V
Current - Supply: 8mA
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Package / Case: SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device Package: TSOT-23-5
Mounting Type: Surface Mount
Base Part Number: LTC6905
Description
The LTC6905CS5-96#TRMPBF is a Precision Programmable Oscillator optimized for high-current, high-accuracy operation in 5V systems. It features a guaranteed 1.2V rated output voltage, a 4ns settling time, and a 4ns output hold time. The oscillator offers precise control of the output frequency using an integrated 7-bit digital configurator which allows precise, low jitter and drift performance across a wide operating temperature range.
The LTC6905CS5-96#TRMPBF Programmable Oscillator includes an on-chip configurator which allows for exact tuning of the output frequency with no external components. It is capable of generating precise oscillator frequencies from 100kHz to 99.999MHz by adding a crystal or other frequency reference. The LTC6905CS5-96#TRMPBF also incorporates a 16-bit phase and frequency detector (PFD), allowing for precise frequency synthesis from any reference frequency from 10kHz to 99.999MHz.