| Allicdata Part #: | LTST-C195KGJEKT-ND |
| Manufacturer Part#: |
LTST-C195KGJEKT |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Optoelectronics |
| Manufacturer: | Lite-On Inc. |
| Short Description: | LED GREEN/RED CLEAR SMD |
| More Detail: | Green, Red 571nm Green, 624nm Red LED Indication -... |
| DataSheet: | LTST-C195KGJEKT Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2V Green, 2V Red |
| Height (Max): | 0.65mm |
| Size / Dimension: | 1.60mm L x 1.50mm W |
| Supplier Device Package: | 4-SMD |
| Package / Case: | 4-SMD, No Lead |
| Features: | -- |
| Wavelength - Peak: | 574nm Green, 632nm Red |
| Wavelength - Dominant: | 571nm Green, 624nm Red |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Viewing Angle: | 130° |
| Current - Test: | 20mA |
| Series: | -- |
| Lens Style/Size: | Rectangle with Flat Top, 1.10mm x 1.50mm |
| Millicandela Rating: | 35mcd Green, 45mcd Red |
| Lens Transparency: | Clear |
| Lens Color: | Colorless |
| Configuration: | Independent |
| Color: | Green, Red |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
LED Indication - Discrete has been a much-sought and ever-evolving field of technology for decades. The advent of key technologies such as the LTST-C195KGJEKT, is a testament to this continuing trend in innovation. With this new device in hand, the potential applications and working principles of LEDs is made clearer than ever before.
LEDs (Light Emitting Diodes) are a type of semiconductor diode which, upon being activated by electrical current, emits visible light. This is achieved by the movement of electrons across the junction between the layered substrates, move appropriate to the material\'s band-gap energy. This energy is then released in the form of light photons.
LTST-C195KGJEKT is a device that is especially geared towards LED indication. It comes in a compact form factor with a wide range of applications. Depending on the task, users can easily make use of the feature to indicate the status of a large range of devices. It is also highly cost effective, as well being resilient to temperature and moisture variations, making it a reliable option for any LED indication.
The working principle behind the LTST-C195KGJEKT are relatively simple. It functions off the binary logic model, where the on/off state of the LED is governed by the voltage applied across its terminals. By applying compliant voltage along with precise timing, the device is able to successfully charge and discharge the LEDs, giving off the desired luminance effect.
As for the applications, the LTST-C195KGJEKT can be utilised in a number of different ways. It can be used to indicate light emitter sources, power status, process and equipment controls, as well as diagnostics. Additionally, it also offers an efficient and reliable source of illumination when used in conjunction with other instruments and equipment. In any case, its primary utility lies in providing accurate and clear indication to the controlling systems.
Given how versatile and reliable the LTST-C195KGJEKT is, it is no surprise that it is being actively used in a wide variety of industries. From aerospace and automotive industries to medical and consumer electronics, the discrete LED indication is an integral part of many modern day device operations.
To conclude, the LTST-C195KGJEKT is a key example of technological progress achieved in the LED indication arena. With its superb performance, efficient use of power and wide range of applications, this product clearly manages to stand out in an ever-evolving market. Thus, it is a preferred choice for most people that require reliable, discrete LED indication.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| LTST-020KSKT | Lite-On Inc. | 0.06 $ | 1000 | LED YELLOW CLEAR 2SMD R/A... |
| LTST-E680VSKT | Lite-On Inc. | 0.08 $ | 1000 | LED YELLOW CLEAR 4PLCC SM... |
| LTST-020ZBL | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED BLUE CLEAR 2SMD R/ABl... |
| LTST-M140QEKT | Lite-On Inc. | 0.07 $ | 4000 | LED RED CLEAR 2SMDRed 624... |
| LTST-B680QEKT | Lite-On Inc. | 0.08 $ | 1000 | LED RED CLEAR 2PLCC SMDRe... |
| LTST-C195TGKRKT | Lite-On Inc. | 0.07 $ | 4000 | LED GREEN/RED CLEAR 4SMDG... |
| LTST-C194TBKT | Lite-On Inc. | 0.04 $ | 45000 | LED BLUE CLEAR 0603 SMDBl... |
| LTST-E670RL | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED RED 624NM 4PLCCRed 62... |
| LTST-C230KGKT | Lite-On Inc. | 0.04 $ | 198000 | LED GREEN CLEAR 1206 SMDG... |
| LTST-C235KGKFKT-5A | Lite-On Inc. | 0.06 $ | 1000 | LED GREEN/ORG CLEAR 1206 ... |
| LTST-C21KGKT | Lite-On Inc. | -- | 3000 | LED GREEN CLEAR 1206 SMDG... |
| LTST-N683EGBW | Lite-On Inc. | 0.15 $ | 1000 | LED RGB DIFFUSED PLCC4Red... |
| LTST-C230AKT | Lite-On Inc. | 0.05 $ | 1000 | LED AMBER CLEAR 1206 SMDA... |
| LTST-S271AKT | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED 2SMD R/ALED Indicatio... |
| LTST-S115KRKGKT | Lite-On Inc. | -- | 1000 | LED GREEN/RED CLEAR R/A 1... |
| LTST-C230TBKT | Lite-On Inc. | -- | 12000 | LED BLUE CLEAR 1206 SMDBl... |
| LTST-M140KRKT | Lite-On Inc. | 0.05 $ | 1000 | LED RED CLEAR 2SMDRed 631... |
| LTST-C155JCKT | Lite-On Inc. | 0.08 $ | 1000 | LED GREEN/RED CLEAR 1210 ... |
| LTST-C150TBKT | Lite-On Inc. | 0.06 $ | 144000 | LED BLUE CLEAR 1206 SMDBl... |
| LTST-C170AKT | Lite-On Inc. | 0.04 $ | 42000 | LED ORANGE CLEAR 0805 SMD... |
| LTST-G563EGBW | Lite-On Inc. | 0.26 $ | 1000 | LED RGB DIFFUSED 6SMDRed,... |
| LTST-S320KRKT | Lite-On Inc. | -- | 1000 | LED RED CLEAR 2SMD R/ARed... |
| LTST-C17FB1WT | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED RGB DIFFUSED 4SMDRed,... |
| LTST-C171CKT | Lite-On Inc. | 0.04 $ | 3000 | LED RED CLEAR 0805 SMDRed... |
| LTST-C195KRKSKT | Lite-On Inc. | 0.06 $ | 1000 | LED RED/YLW CLEAR 0605 SM... |
| LTST-020TGKT | Lite-On Inc. | 0.07 $ | 1000 | LED GREEN CLEAR 2SMD R/AG... |
| LTST-C930KFKT | Lite-On Inc. | 0.04 $ | 1000 | LED ORANGE CLEAR 1209 SMD... |
| LTST-S482TGKT-51 | Lite-On Inc. | 0.1 $ | 1000 | LED 2SMD R/ALED Indicatio... |
| LTST-C198KGKT | Lite-On Inc. | 0.1 $ | 1000 | LED GREEN CLEARGreen 570n... |
| LTST-C170KRKT | Lite-On Inc. | -- | 267000 | LED RED CLEAR 0805 SMDRed... |
| LTST-C21TBKT | Lite-On Inc. | 0.06 $ | 1000 | LED BLUE CLEAR 1206 SMDBl... |
| LTST-C930UBKT | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED BLUE CLEAR 1209 SMDBl... |
| LTST-T680KRKT | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED RED CLEAR 2PLCC SMDRe... |
| LTST-S271GKT | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED 2SMD R/ALED Indicatio... |
| LTST-C150EKT | Lite-On Inc. | 0.04 $ | 39000 | LED RED CLEAR 1206 SMDRed... |
| LTST-S320TBKT | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED BLUE CLEAR 2SMD R/ABl... |
| LTST-E683RGB | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED RGB CLEAR 4PLCC SMDRe... |
| LTST-C191TBKT | Lite-On Inc. | -- | 270000 | LED BLUE CLEAR 0603 SMDBl... |
| LTST-C281KGKT | Lite-On Inc. | 0.04 $ | 1000 | LED GREEN CLEAR 0402 SMDG... |
| LTST-C192TBKT | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED BLUE CLEAR 0603 SMDBl... |
8MM RGB LED LAMP COMMON ANODERed, Green,...
3MM LED RED 25 PCSLED Indication - Discr...
3MM LED GREEN 25 PCSLED Indication - Dis...
3MM LED BLUE 25 PCSLED Indication - Disc...
8MM RGB LED LAMP COMMON CATHODERed, Gree...
LED COOL WHITE 2PLCC SMDWhite, Cool 5700...
LTST-C195KGJEKT Datasheet/PDF