| Allicdata Part #: | LTST-S326TBKFKT-ND |
| Manufacturer Part#: |
LTST-S326TBKFKT |
| Price: | $ 0.08 |
| Product Category: | Optoelectronics |
| Manufacturer: | Lite-On Inc. |
| Short Description: | LED BLUE/ORG CLEAR 2SMD R/A |
| More Detail: | Blue, Orange 470nm Blue, 605nm Orange LED Indicati... |
| DataSheet: | LTST-S326TBKFKT Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 6000 +: | $ 0.06738 |
Specifications
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 3.4V Blue, 2V Orange |
| Height (Max): | 1.00mm |
| Size / Dimension: | 3.00mm L x 2.00mm W |
| Supplier Device Package: | Chip LED |
| Package / Case: | 2-SMD, No Lead |
| Features: | -- |
| Wavelength - Peak: | 468nm Blue, 611nm Orange |
| Wavelength - Dominant: | 470nm Blue, 605nm Orange |
| Mounting Type: | Surface Mount, Right Angle |
| Viewing Angle: | 130° |
| Current - Test: | 20mA Blue, 20mA Orange |
| Series: | -- |
| Lens Style/Size: | Rectangle with Domed Top, 2.00mm x 1.00mm |
| Millicandela Rating: | 45mcd Blue, 90mcd Orange |
| Lens Transparency: | Clear |
| Lens Color: | Colorless |
| Configuration: | Common Anode |
| Color: | Blue, Orange |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
LTST-S326TBKFKT is a particular type of discrete light-emitting diode (LED) indicator which is extensively applied in various applications, ranging from industrial electronics to consumer electronics. LEDs are usually found in devices like calculators, watches, keyboards, and various other digital shows in an array of colors. LTST-S326TBKFKT is a specific variant of an LED within this broader product family.The main features of LTST-S326TBKFKT include a relatively high intensity (the light is emitted much more intensely than typical LED indicator lights) and an impressive lifespan— typically, the LED will remain lit for up to 60,000 hours of continuous use. This endurance and brightness is further enhanced by the fact that the LED has a wide operating temperature range (from -40°C up to 85°C) and a very low voltage drop of 1.5 V.In addition to its impressive durability and intensity, LTST-S326TBKFKT also features a number of other desirable characteristics. Specifically, it emits a bright red light with a relatively broad beam angle that reaches up to 180°. This wide reach makes the LED ideal for applications where an evenly distributed light is preferred, such as in pylons or machinery control panels.In terms of physical construction, LTST-S326TBKFKT is constructed from a single high-intensity gallium-aluminum-arsenide (GaAlAs) LD488 die. This particular die is the most efficient in its class and does not require active or passive elements for its operation. The die is then encapsulated into a black or clear plastic lens which not only protects it from external contaminants, but also prevents any light leakage from the edges.Looking at the working principle of LTST-S326TBKFKT, the LED emits light by using forward voltage and current to activate electrons within the LED’s substrate. When activated, the electrons will jump to a higher energy level, producing photons in the process. These photons are the source of the LED’s emitted light. Therefore, the colors of the LED’s light output depend largely on the type of substrate used in the LED’s construction. In the particular case of LTST-S326TBKFKT, it emits a bright red light due to the use of an LD488 GaAlAs die.In conclusion, LTST-S326TBKFKT is an LED indicator ideally suited for a wide range of applications due to its long service life, high intensity, and wide beam angle. Its working principle (utilizing an LD488 GaAlAs die) is also responsible for its impressive light output, making this an ideal LED choice for any applications where a bright, long-lasting light source is desired.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "LTST" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| LTST-020KSKT | Lite-On Inc. | 0.06 $ | 1000 | LED YELLOW CLEAR 2SMD R/A... |
| LTST-E680VSKT | Lite-On Inc. | 0.08 $ | 1000 | LED YELLOW CLEAR 4PLCC SM... |
| LTST-020ZBL | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED BLUE CLEAR 2SMD R/ABl... |
| LTST-M140QEKT | Lite-On Inc. | 0.07 $ | 4000 | LED RED CLEAR 2SMDRed 624... |
| LTST-B680QEKT | Lite-On Inc. | 0.08 $ | 1000 | LED RED CLEAR 2PLCC SMDRe... |
| LTST-C195TGKRKT | Lite-On Inc. | 0.07 $ | 4000 | LED GREEN/RED CLEAR 4SMDG... |
| LTST-C194TBKT | Lite-On Inc. | 0.04 $ | 45000 | LED BLUE CLEAR 0603 SMDBl... |
| LTST-E670RL | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED RED 624NM 4PLCCRed 62... |
| LTST-C230KGKT | Lite-On Inc. | 0.04 $ | 198000 | LED GREEN CLEAR 1206 SMDG... |
| LTST-C235KGKFKT-5A | Lite-On Inc. | 0.06 $ | 1000 | LED GREEN/ORG CLEAR 1206 ... |
| LTST-C21KGKT | Lite-On Inc. | -- | 3000 | LED GREEN CLEAR 1206 SMDG... |
| LTST-N683EGBW | Lite-On Inc. | 0.15 $ | 1000 | LED RGB DIFFUSED PLCC4Red... |
| LTST-C230AKT | Lite-On Inc. | 0.05 $ | 1000 | LED AMBER CLEAR 1206 SMDA... |
| LTST-S271AKT | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED 2SMD R/ALED Indicatio... |
| LTST-S115KRKGKT | Lite-On Inc. | -- | 1000 | LED GREEN/RED CLEAR R/A 1... |
| LTST-C230TBKT | Lite-On Inc. | -- | 12000 | LED BLUE CLEAR 1206 SMDBl... |
| LTST-M140KRKT | Lite-On Inc. | 0.05 $ | 1000 | LED RED CLEAR 2SMDRed 631... |
| LTST-C155JCKT | Lite-On Inc. | 0.08 $ | 1000 | LED GREEN/RED CLEAR 1210 ... |
| LTST-C150TBKT | Lite-On Inc. | 0.06 $ | 144000 | LED BLUE CLEAR 1206 SMDBl... |
| LTST-C170AKT | Lite-On Inc. | 0.04 $ | 42000 | LED ORANGE CLEAR 0805 SMD... |
| LTST-G563EGBW | Lite-On Inc. | 0.26 $ | 1000 | LED RGB DIFFUSED 6SMDRed,... |
| LTST-S320KRKT | Lite-On Inc. | -- | 1000 | LED RED CLEAR 2SMD R/ARed... |
| LTST-C17FB1WT | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED RGB DIFFUSED 4SMDRed,... |
| LTST-C171CKT | Lite-On Inc. | 0.04 $ | 3000 | LED RED CLEAR 0805 SMDRed... |
| LTST-C195KRKSKT | Lite-On Inc. | 0.06 $ | 1000 | LED RED/YLW CLEAR 0605 SM... |
| LTST-020TGKT | Lite-On Inc. | 0.07 $ | 1000 | LED GREEN CLEAR 2SMD R/AG... |
| LTST-C930KFKT | Lite-On Inc. | 0.04 $ | 1000 | LED ORANGE CLEAR 1209 SMD... |
| LTST-S482TGKT-51 | Lite-On Inc. | 0.1 $ | 1000 | LED 2SMD R/ALED Indicatio... |
| LTST-C198KGKT | Lite-On Inc. | 0.1 $ | 1000 | LED GREEN CLEARGreen 570n... |
| LTST-C170KRKT | Lite-On Inc. | -- | 267000 | LED RED CLEAR 0805 SMDRed... |
| LTST-C21TBKT | Lite-On Inc. | 0.06 $ | 1000 | LED BLUE CLEAR 1206 SMDBl... |
| LTST-C930UBKT | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED BLUE CLEAR 1209 SMDBl... |
| LTST-T680KRKT | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED RED CLEAR 2PLCC SMDRe... |
| LTST-S271GKT | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED 2SMD R/ALED Indicatio... |
| LTST-C150EKT | Lite-On Inc. | 0.04 $ | 39000 | LED RED CLEAR 1206 SMDRed... |
| LTST-S320TBKT | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED BLUE CLEAR 2SMD R/ABl... |
| LTST-E683RGB | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED RGB CLEAR 4PLCC SMDRe... |
| LTST-C191TBKT | Lite-On Inc. | -- | 270000 | LED BLUE CLEAR 0603 SMDBl... |
| LTST-C281KGKT | Lite-On Inc. | 0.04 $ | 1000 | LED GREEN CLEAR 0402 SMDG... |
| LTST-C192TBKT | Lite-On Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED BLUE CLEAR 0603 SMDBl... |
Latest Products
304090012
8MM RGB LED LAMP COMMON ANODERed, Green,...
110990067
3MM LED RED 25 PCSLED Indication - Discr...
110990068
3MM LED GREEN 25 PCSLED Indication - Dis...
110990062
3MM LED BLUE 25 PCSLED Indication - Disc...
104090000
8MM RGB LED LAMP COMMON CATHODERed, Gree...
GM5SAE57P0A
LED COOL WHITE 2PLCC SMDWhite, Cool 5700...
LTST-S326TBKFKT Datasheet/PDF