| Allicdata Part #: | MB2505-ND |
| Manufacturer Part#: |
MB2505 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Discrete Semiconductor Products |
| Manufacturer: | Diodes Incorporated |
| Short Description: | RECTIFIER BRIDGE 50V 25A MB |
| More Detail: | Bridge Rectifier Single Phase Standard 50V QC Term... |
| DataSheet: | MB2505 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Series: | -- |
| Packaging: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Diode Type: | Single Phase |
| Technology: | Standard |
| Voltage - Peak Reverse (Max): | 50V |
| Current - Average Rectified (Io): | 25A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.1V @ 12.5A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 10µA @ 50V |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | QC Terminal |
| Package / Case: | 4-Square, MB |
| Supplier Device Package: | MB |
| Base Part Number: | MB2505 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Diodes - Bridge Rectifiers are used in various electrical and electronics applications. Though their use is most recognized in power supplies, their applications range from lighting control, to converting AC to DC, switching, and data storage applications.
The MB2505 bridge rectifier is one of the most widely used bridge rectifiers in the industry, due to its large forward peak current capabilities and its large reverse voltage capability. It is one of the most versatile and cost-effective rectifiers on the market today.
The MB2505 bridge rectifier has a maximum average forward current rating of 2.5A and is capable of withstanding up to 25A of surge or peak current. In addition, its high voltage capability of up to 2500V makes the MB2505 a very reliable bridge rectifier.
The MB2505 bridge rectifier’s typical application field covers:
- Power supplies such as switching power supply, regulated power supply etc;
- Converting AC to DC for various types of communication equipments as well as for LED lighting applications;
- DC switching applications such as DC motor drives;
- Data storage applications like computer hard drives;
- Safety or security systems;
- Various analog and power circuits as well as controllers used in industrial automation.
The working principle of the MB2505 bridge rectifier is simple but effective. It is an arrangement of four diodes connected in a bridge configuration that is used to convert an AC signal into a DC signal. The four diodes create a “bridge†between the two AC input points and the opposite DC output points. When an AC voltage is applied across the input terminals, the voltage will alternate from positive to negative at a set frequency. As the voltage alternates between positive and negative, two of the diodes will conduct current while the other two are reverse biased, or have no current flowing. This creates a flow of current from the input terminal to the output terminal which is regulated DC power.
The MB2505 bridge rectifier offers superior performance due to its ability to withstand higher surge currents and a higher reverse voltage than other bridge rectifiers on the market. The bridge rectifier’s design also offers improved heatsinking capabilities and higher efficiency, which makes it an ideal choice for a variety of high power applications.
The MB2505 bridge rectifier is a reliable, cost-effective component for various electronics and power supply applications. Its various features, such as its high surge current rating and high voltage capability, make the MB2505 an outstanding choice for a variety of applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MB2521S4W01-CE | NKK Switches | 4.98 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A... |
| MB256W-BP | Micro Commer... | 0.0 $ | 1000 | RECT BRIDGE 25A 600V WIRE... |
| MB2511S2W45 | NKK Switches | 3.96 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A... |
| MB251D-BP | Micro Commer... | 0.0 $ | 1000 | RECT BRIDGE 25A 110V MB-3... |
| MB258W-BP | Micro Commer... | 0.0 $ | 1000 | RECT BRIDGE 25A 800V WIRE... |
| MB2521S2W45 | NKK Switches | 6.15 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A... |
| MB2505W | Micro Commer... | 0.0 $ | 1000 | RECT BRIDGE 25A 50V WIRE ... |
| MB2521S4W01/U | NKK Switches | 4.6 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A... |
| MB2511S4G03 | NKK Switches | 4.28 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.... |
| MB2511S4W03 | NKK Switches | 3.67 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A... |
| MB2521JW01 | NKK Switches | 5.26 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A... |
| MB254 | Diodes Incor... | -- | 1000 | RECTIFIER BRIDGE 400V 25A... |
| MB2505-F | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | RECTIFIER BRIDGE 50V 25A ... |
| MB2511S4G01-BA | NKK Switches | 4.28 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.... |
| MB252W-BP | Micro Commer... | 0.0 $ | 1000 | RECT BRIDGE 25A 200V WIRE... |
| MB2511S4W01-CG | NKK Switches | 3.73 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A... |
| MB2511S4G01-BC | NKK Switches | 4.28 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.... |
| MB251-F | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | RECTIFIER BRIDGE 100V 25A... |
| MB258W | Micro Commer... | 0.0 $ | 1000 | RECT BRIDGE 25A 800V WIRE... |
| MB254-F | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | RECTIFIER BRIDGE 25A 400V... |
| MB251W-BP | Micro Commer... | 1.96 $ | 477 | RECT BRIDGE 25A 100V WIRE... |
| MB252 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | RECTIFIER BRIDGE 200V 25A... |
| MB2511S2W30 | NKK Switches | 0.0 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A... |
| MB2511S2W13 | NKK Switches | 3.75 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A... |
| MB2521S4W01-CG | NKK Switches | 4.98 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A... |
| MB2511S2G30 | NKK Switches | 4.34 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.... |
| MB2511JW01 | NKK Switches | 4.07 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A... |
| MB2521S4W01 | NKK Switches | 4.6 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A... |
| MB2511S4G03-BA | NKK Switches | 4.13 $ | 121 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.... |
| MB2521S4W01-CB | NKK Switches | 5.47 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A... |
| MB2521S4G03 | NKK Switches | 0.0 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.... |
| MB251W | Micro Commer... | 0.0 $ | 1000 | RECT BRIDGE 25A 100V WIRE... |
| MB2511S4W01-BC | NKK Switches | 3.67 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A... |
| MB256 | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | RECTIFIER BRIDGE 600V 25A... |
| MB2521S4W03 | NKK Switches | 5.22 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A... |
| MB2505W-BP | Micro Commer... | 0.0 $ | 1000 | RECT BRIDGE 25A 50V WIRE ... |
| MB2511S2G13-BA | NKK Switches | 2.93 $ | 1000 | SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.... |
| MB2510W | Micro Commer... | 0.0 $ | 1000 | RECT BRIDGE 25A 1000V WIR... |
| MB254W | Micro Commer... | 0.0 $ | 1000 | RECT BRIDGE 25A 400V WIRE... |
| MB2510W-BP | Micro Commer... | 0.0 $ | 1000 | RECT BRIDGE 25A 1000V WIR... |
BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 2A KBPMBridge Rec...
IC BRIDGE RECT 1.5A 100V WOMBridge Recti...
IC BRIDGE RECT 1.5A 50V WOMBridge Rectif...
RECT BRIDGE 1200V 90A MTKBridge Rectifie...
RECT BRIDGE 1A 240VBridge Rectifier Sing...
BRIDGE RECT 3 PHASE 800V 58ABridge Recti...
MB2505 Datasheet/PDF