| Allicdata Part #: | MC100EL35DTOS-ND |
| Manufacturer Part#: |
MC100EL35DT |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| Short Description: | IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 8TSSOP |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | MC100EL35DT Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL: | -- |
| Base Part Number: | 100EL35 |
| Package / Case: | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Current - Quiescent (Iq): | 32mA |
| Voltage - Supply: | -4.2 V ~ -5.7 V |
| Current - Output High, Low: | -- |
| Trigger Type: | Positive Edge |
| Series: | 100EL |
| Clock Frequency: | 2.2GHz |
| Number of Bits per Element: | 1 |
| Number of Elements: | 1 |
| Output Type: | Differential |
| Type: | D-Type |
| Function: | Reset |
| Part Status: | Obsolete |
| Packaging: | Tube |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The MC100EL35DT is a Logic device designed to act as a simple switch. It is an advanced type of Flip Flop, which when turned on will act as a relay, allowing a current flow through the circuit. This type of Logic device is the most common type used in automatic control systems, such as industrial motor control systems.
The MC100EL35DT has two primary components – a power switching circuit and a logic circuit. The power switching circuit is responsible for controlling the current flow through the circuit. It is composed of a current sensing element, a power transistor, and a switch. The power transistor acts as a gate – when the switch is closed, current flows through the transistor and to the load, such as a motor. The power switching circuit also provides protection against over current and short circuits. The logic circuit is composed of input and output signals that control the power switching circuit.
When the MC100EL35DT is in the “on” position, the logic circuit will detect the signals from the input and activate the power switching circuit. This will allow current to flow through the circuit, allowing the load to operate. The logic circuit will also detect when the load has been removed from the circuit and turn off the power switching circuit. This prevents any further current from flowing, protecting the circuit from any additional damage.
The MC100EL35DT works by providing a secure, reliable, and cost effective way of controlling power in motor control applications. It is simple to install and requires minimal maintenance. It is also more secure than traditional relay control systems, as it completely isolates the power supply and prevents any tampering. This makes it ideal for controlling motor applications where precise control is desired. It is also capable of controlling a wide range of loads, allowing it to be used in multiple applications.
The MC100EL35DT is a versatile Logic device that provides a reliable, cost effective solution to motor control applications. It is easy to install and requires minimal maintenance, making it an ideal choice for any motor control application. It is also capable of controlling a wide range of loads, making it the perfect choice for applications that require precise control. The MC100EL35DT is a great choice for any motor control application that needs reliable and cost-effective control.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MC10XS6225EKR2 | NXP USA Inc | 2.36 $ | 1000 | IC SWITCH HIGH SIDE 32SOI... |
| MC10XS3412JHFKR2 | NXP USA Inc | 2.88 $ | 1000 | IC EXTREME SWITCH GEN3 24... |
| MC10XS4200FKR2 | NXP USA Inc | 3.89 $ | 1000 | IC SW HIGH SIDE 24V DUAL ... |
| MC100E210FNG | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUF 1:4/1:5 700MHZ... |
| MC100EL13DWR2G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:3 1GHZ 20... |
| MC10H641FN | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:9 65MHZ 2... |
| MC100LVEL38DWR2G | ON Semicondu... | -- | 1000 | IC CLOCK GEN ECL 2:1 4/6 ... |
| MC10H352FNR2G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC TRNSLTR UNIDIRECTIONAL... |
| MC10EP116FA | ON Semicondu... | -- | 1000 | IC RCVR/DRVR HEX 6BIT DFF... |
| MC100EL05DR2G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC GATE AND/NAND ECL 2INP... |
| MC10H107FNG | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC 2INPUT OR/NOR TRIPLE 2... |
| MC10E156FNG | ON Semicondu... | 6.32 $ | 1000 | IC MUX LATCH 3BIT 4:1 ECL... |
| MC10EP33DR2G | ON Semicondu... | 2.7 $ | 1000 | IC DIVIDER 1:4 ECL CLK IN... |
| MC100EP131MNR4G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 4BIT 32... |
| MC100EP446FAR2 | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC CONV 8BIT SER/PAR ECL ... |
| MC10H103MG | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC GATE OR 4CH 2-INP 16SO... |
| MC10H106M | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC GATE NOR 3CH 16SOEIAJN... |
| MC100EP139DWR2G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK GEN ECL 2/4 4/5/6 ... |
| MC10H604FNG | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC TRNSLTR UNIDIRECTIONAL... |
| MC100ELT24DTR2 | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC TRNSLTR UNIDIRECTIONAL... |
| MC10H350MELG | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC TRNSLTR UNIDIR 16SOEIA... |
| MC10H603FNR2 | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC TRNSLTR UNIDIRECTIONAL... |
| MC100EP16VTMNR4G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC RCVR/DRVR ECL DIFF VAR... |
| MC100EP08DTG | ON Semicondu... | 5.36 $ | 652 | IC GATE XOR/XNOR ECL 2INP... |
| MC10EP05DG | ON Semicondu... | 4.95 $ | 27 | IC GATE AND/NAND ECL 2INP... |
| MC100EL01DTG | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC GATE OR/NOR ECL 4INPUT... |
| MC10H121P | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC GATE OR/AND 4WIDE 16-D... |
| MC10E163FNR2 | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC MUX 2BIT 8:1 5V ECL 28... |
| MC10H161MEL | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC DECODER BIN 1:8 16-SOE... |
| MC10H165FNR2G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC ENCODER 8INP PRIORITY ... |
| MC10E150FN | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC LATCH 6BIT D 5V ECL 28... |
| MC10EP51MNTAG | ON Semicondu... | 2.81 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 8D... |
| MC100EL31DTR2G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 8T... |
| MC10H123FN | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC GATE NOR 3CH 4/3/3-INP... |
| MC10H188L | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC BUFF NON-INVERT -5.46V... |
| MC10H116FNG | ON Semicondu... | 3.23 $ | 2 | IC LINE RCVR TRIPLE ECL 2... |
| MC10H115FNG | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC RECEIVER QUAD LINE ECL... |
| MC100ES6111FAR2 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 2:10 2.7GHZ... |
| MC100EP11DR2GH | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:2 3GHZ 8S... |
| MC100ELT22DG | ON Semicondu... | -- | 4454 | IC TRNSLTR UNIDIRECTIONAL... |
IC FF D-TYPE DUAL 8BIT 60HXQFN
IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20SOIC
IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 8SOIC
IC FF D-TYPE SNGL 6BIT 16SOIC
IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20SOIC
IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 8SOIC
MC100EL35DT Datasheet/PDF