| Allicdata Part #: | MC100EP35DTGOS-ND |
| Manufacturer Part#: |
MC100EP35DTG |
| Price: | $ 8.44 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| Short Description: | IC FF JK TYPE SNGL 1BIT 8TSSOP |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | MC100EP35DTG Datasheet/PDF |
| Quantity: | 90 |
| 1 +: | $ 7.67340 |
| 10 +: | $ 7.05222 |
| 100 +: | $ 5.95602 |
| 500 +: | $ 5.29830 |
| 1000 +: | $ 4.85982 |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL: | -- |
| Base Part Number: | 100EP35 |
| Package / Case: | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Current - Quiescent (Iq): | 50mA |
| Voltage - Supply: | -3 V ~ -5.5 V |
| Current - Output High, Low: | -- |
| Trigger Type: | Positive Edge |
| Series: | 100EP |
| Clock Frequency: | 3GHz |
| Number of Bits per Element: | 1 |
| Number of Elements: | 1 |
| Output Type: | Differential |
| Type: | JK Type |
| Function: | Reset |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tube |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Flip flops are the most basic building block for any type of digital logic circuitry. The MC100EP35DTG is a popular simple flip flop with two outputs and is used in a wide range of applications. In this article, we will look at the application field and working principle of the MC100EP35DTG.
Application Field
The MC100EP35DTG flip flop is a versatile tool that has a wide range of application areas. It is commonly used in computer systems, where it is used to store data and perform logic operations. It is also used in digital signal processing (DSP) devices, such as ASICs, digital filters or FPGAs, where it is used to store and process digital signals. In addition, the flip flop can also be used for controlling output signals in microcontrollers and in embedded systems.
Working Principle
The MC100EP35DTG is a simple flip flop logic gate with two inputs (A and B) and two outputs (Q and Q*). It has two operating modes: the ‘input’ mode and the ‘output’ mode. In the input mode, the flip flop is able to store the gate’s current state (1 or 0) by using the inputs A and B. For example, if A is 1 and B is 0, then the output Q will be 1 and the output Q* will be 0. In the output mode, the flip flop will output either its current state or a given signal depending on the settings of the two inputs. For example, if A is 1 and B is 0, then the output Q will be 1 and the output Q* will be 0. If A is 0 and B is 1, then the output Q will be 0 and the output Q* will be 1.
Conclusion
The MC100EP35DTG is a versatile, simple flip flop that can be used in a wide range of applications. It is commonly used in computer systems, digital signal processors, and embedded systems, and is capable of storing and processing digital signals. It is simple to use and has two operating modes, the ‘input’ and ‘output’ modes, that allow it to store the current state of the gate or to output a given signal. Overall, it is a great tool for anyone looking to do digital logic work.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MC10XS6225EKR2 | NXP USA Inc | 2.36 $ | 1000 | IC SWITCH HIGH SIDE 32SOI... |
| MC10XS3412JHFKR2 | NXP USA Inc | 2.88 $ | 1000 | IC EXTREME SWITCH GEN3 24... |
| MC10XS4200FKR2 | NXP USA Inc | 3.89 $ | 1000 | IC SW HIGH SIDE 24V DUAL ... |
| MC100E210FNG | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUF 1:4/1:5 700MHZ... |
| MC100EL13DWR2G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:3 1GHZ 20... |
| MC10H641FN | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:9 65MHZ 2... |
| MC100LVEL38DWR2G | ON Semicondu... | -- | 1000 | IC CLOCK GEN ECL 2:1 4/6 ... |
| MC10H352FNR2G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC TRNSLTR UNIDIRECTIONAL... |
| MC10EP116FA | ON Semicondu... | -- | 1000 | IC RCVR/DRVR HEX 6BIT DFF... |
| MC100EL05DR2G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC GATE AND/NAND ECL 2INP... |
| MC10H107FNG | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC 2INPUT OR/NOR TRIPLE 2... |
| MC10E156FNG | ON Semicondu... | 6.32 $ | 1000 | IC MUX LATCH 3BIT 4:1 ECL... |
| MC10EP33DR2G | ON Semicondu... | 2.7 $ | 1000 | IC DIVIDER 1:4 ECL CLK IN... |
| MC100EP131MNR4G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 4BIT 32... |
| MC100EP446FAR2 | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC CONV 8BIT SER/PAR ECL ... |
| MC10H103MG | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC GATE OR 4CH 2-INP 16SO... |
| MC10H106M | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC GATE NOR 3CH 16SOEIAJN... |
| MC100EP139DWR2G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK GEN ECL 2/4 4/5/6 ... |
| MC10H604FNG | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC TRNSLTR UNIDIRECTIONAL... |
| MC100ELT24DTR2 | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC TRNSLTR UNIDIRECTIONAL... |
| MC10H350MELG | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC TRNSLTR UNIDIR 16SOEIA... |
| MC10H603FNR2 | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC TRNSLTR UNIDIRECTIONAL... |
| MC100EP16VTMNR4G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC RCVR/DRVR ECL DIFF VAR... |
| MC100EP08DTG | ON Semicondu... | 5.36 $ | 652 | IC GATE XOR/XNOR ECL 2INP... |
| MC10EP05DG | ON Semicondu... | 4.95 $ | 27 | IC GATE AND/NAND ECL 2INP... |
| MC100EL01DTG | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC GATE OR/NOR ECL 4INPUT... |
| MC10H121P | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC GATE OR/AND 4WIDE 16-D... |
| MC10E163FNR2 | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC MUX 2BIT 8:1 5V ECL 28... |
| MC10H161MEL | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC DECODER BIN 1:8 16-SOE... |
| MC10H165FNR2G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC ENCODER 8INP PRIORITY ... |
| MC10E150FN | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC LATCH 6BIT D 5V ECL 28... |
| MC10EP51MNTAG | ON Semicondu... | 2.81 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 8D... |
| MC100EL31DTR2G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 8T... |
| MC10H123FN | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC GATE NOR 3CH 4/3/3-INP... |
| MC10H188L | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC BUFF NON-INVERT -5.46V... |
| MC10H116FNG | ON Semicondu... | 3.23 $ | 2 | IC LINE RCVR TRIPLE ECL 2... |
| MC10H115FNG | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC RECEIVER QUAD LINE ECL... |
| MC100ES6111FAR2 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 2:10 2.7GHZ... |
| MC100EP11DR2GH | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:2 3GHZ 8S... |
| MC100ELT22DG | ON Semicondu... | -- | 4454 | IC TRNSLTR UNIDIRECTIONAL... |
IC FF D-TYPE DUAL 8BIT 60HXQFN
IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20SOIC
IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 8SOIC
IC FF D-TYPE SNGL 6BIT 16SOIC
IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20SOIC
IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 8SOIC
MC100EP35DTG Datasheet/PDF