| Allicdata Part #: | MC10E122FNR2G-ND |
| Manufacturer Part#: |
MC10E122FNR2G |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| Short Description: | IC BUFF NON-INVERT -5.7 V 28PLCC |
| More Detail: | Buffer, Non-Inverting 9 Element 1 Bit per Element ... |
| DataSheet: | MC10E122FNR2G Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Series: | 10E |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Logic Type: | Buffer, Non-Inverting |
| Number of Elements: | 9 |
| Number of Bits per Element: | 1 |
| Input Type: | -- |
| Output Type: | Push-Pull |
| Current - Output High, Low: | -- |
| Voltage - Supply: | -4.2 V ~ -5.7 V |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 28-LCC (J-Lead) |
| Supplier Device Package: | 28-PLCC (11.51x11.51) |
| Base Part Number: | 10E122 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
MC10E122FNR2G is a bidirectional, quad-level translator circuit that is a member of ON Semiconductor’s family of logic-level translators. Typically, MC10E122FNR2G circuits are used to level and interface between TTL, HCMOS, HCT, or ECL logic signals.
In many modern circuit designs, TTL or HCMOS logic signals need to be interfaced with ECL logic signals. This can be accomplished by using the MC10E122FNR2G. This device consists of four distinct, independent translating circuits that provide signal conversion from four TTL, HCMOS, HCT, or ECL signal sources to four ECL signal outputs, or from four ECL signal sources to four TTL, HCMOS, or HCT signal outputs. Each circuit is completely independent, and is capable of handling up to 4.5V signal levels, either in or out.
The device operates with supply voltages of either 3V (VCC) or 5V (VGC), but it should be noted that they must be the same voltage. To ensure accurate signal translation, both VCC and VGC pins should be connected to the same voltage reference. The MC10E122FNR2G also has open-collector outputs, meaning it can sink a current up to the VCC voltage level without damage. This is useful for driving logic signals for circuits with higher voltage than the MC10E122FNR2G is designed for.
The MC10E122FNR2G is mainly used in applications such as power control, bus-controlled parallel I/O systems, as well as industrial, automotive, and medical applications. It also has broad uses in various communication systems, from cellular telephones and LAN systems, to ATM and emulation systems.
The MC10E122FNR2G has an operating temperature range of -55℃ to 125℃ and is available in a 14-pin, SOIC package. The device is a combination of a logic buffer, driver, receiver, and transceiver, and can be used in many applications in order to ensure proper signal transfer between two different logic levels.
To summarize, the MC10E122FNR2G is a versatile logic-level translator with bidirectional, quad-level signal conversion capabilities. It is capable of handling up to 4.5V signal levels and has wide use in various modern circuit designs. With its combination of a logic buffer, driver, receiver and transceiver, it can ensure error-free signal translations between two different logic levels.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MC10XS6225EKR2 | NXP USA Inc | 2.36 $ | 1000 | IC SWITCH HIGH SIDE 32SOI... |
| MC10XS3412JHFKR2 | NXP USA Inc | 2.88 $ | 1000 | IC EXTREME SWITCH GEN3 24... |
| MC10XS4200FKR2 | NXP USA Inc | 3.89 $ | 1000 | IC SW HIGH SIDE 24V DUAL ... |
| MC100E210FNG | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUF 1:4/1:5 700MHZ... |
| MC100EL13DWR2G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:3 1GHZ 20... |
| MC10H641FN | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:9 65MHZ 2... |
| MC100LVEL38DWR2G | ON Semicondu... | -- | 1000 | IC CLOCK GEN ECL 2:1 4/6 ... |
| MC10H352FNR2G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC TRNSLTR UNIDIRECTIONAL... |
| MC10EP116FA | ON Semicondu... | -- | 1000 | IC RCVR/DRVR HEX 6BIT DFF... |
| MC100EL05DR2G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC GATE AND/NAND ECL 2INP... |
| MC10H107FNG | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC 2INPUT OR/NOR TRIPLE 2... |
| MC10E156FNG | ON Semicondu... | 6.32 $ | 1000 | IC MUX LATCH 3BIT 4:1 ECL... |
| MC10EP33DR2G | ON Semicondu... | 2.7 $ | 1000 | IC DIVIDER 1:4 ECL CLK IN... |
| MC100EP131MNR4G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 4BIT 32... |
| MC100EP446FAR2 | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC CONV 8BIT SER/PAR ECL ... |
| MC10H103MG | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC GATE OR 4CH 2-INP 16SO... |
| MC10H106M | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC GATE NOR 3CH 16SOEIAJN... |
| MC100EP139DWR2G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK GEN ECL 2/4 4/5/6 ... |
| MC10H604FNG | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC TRNSLTR UNIDIRECTIONAL... |
| MC100ELT24DTR2 | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC TRNSLTR UNIDIRECTIONAL... |
| MC10H350MELG | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC TRNSLTR UNIDIR 16SOEIA... |
| MC10H603FNR2 | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC TRNSLTR UNIDIRECTIONAL... |
| MC100EP16VTMNR4G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC RCVR/DRVR ECL DIFF VAR... |
| MC100EP08DTG | ON Semicondu... | 5.36 $ | 652 | IC GATE XOR/XNOR ECL 2INP... |
| MC10EP05DG | ON Semicondu... | 4.95 $ | 27 | IC GATE AND/NAND ECL 2INP... |
| MC100EL01DTG | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC GATE OR/NOR ECL 4INPUT... |
| MC10H121P | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC GATE OR/AND 4WIDE 16-D... |
| MC10E163FNR2 | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC MUX 2BIT 8:1 5V ECL 28... |
| MC10H161MEL | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC DECODER BIN 1:8 16-SOE... |
| MC10H165FNR2G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC ENCODER 8INP PRIORITY ... |
| MC10E150FN | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC LATCH 6BIT D 5V ECL 28... |
| MC10EP51MNTAG | ON Semicondu... | 2.81 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 8D... |
| MC100EL31DTR2G | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC FF D-TYPE SNGL 1BIT 8T... |
| MC10H123FN | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC GATE NOR 3CH 4/3/3-INP... |
| MC10H188L | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC BUFF NON-INVERT -5.46V... |
| MC10H116FNG | ON Semicondu... | 3.23 $ | 2 | IC LINE RCVR TRIPLE ECL 2... |
| MC10H115FNG | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC RECEIVER QUAD LINE ECL... |
| MC100ES6111FAR2 | NXP USA Inc | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 2:10 2.7GHZ... |
| MC100EP11DR2GH | ON Semicondu... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:2 3GHZ 8S... |
| MC100ELT22DG | ON Semicondu... | -- | 4454 | IC TRNSLTR UNIDIRECTIONAL... |
IC TRANSCVR NON-INVERT 5.5V 24SOTranscei...
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 20SSOPTransceive...
IC BUF NON-INVERT 3.6V 60HXQFNBuffer, No...
IC TXRX NON-INVERT 3.6V 48TSSOPTransceiv...
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 56TSSOPTransceiv...
IC ADDRESS DRVR 3.6V 56TSSOPAddress Driv...
MC10E122FNR2G Datasheet/PDF