| Allicdata Part #: | MCM01-025ED102J-F-ND |
| Manufacturer Part#: |
MCM01-025ED102J-F |
| Price: | $ 2.44 |
| Product Category: | Capacitors |
| Manufacturer: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Short Description: | CAP MICA 1000PF 5% 500V SMD |
| More Detail: | 1000pF Mica Capacitor 500V Nonstandard SMD |
| DataSheet: | MCM01-025ED102J-F Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| 200 +: | $ 2.21760 |
| Series: | MCM01 |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Capacitance: | 1000pF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 500V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 200°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Nonstandard SMD |
| Lead Spacing: | -- |
| Features: | RF, High Frequency |
| Size / Dimension: | -- |
| Height - Seated (Max): | -- |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Mica and PTFE capacitors have a wide range of uses in a variety of applications, from energy control and communications to medical and aerospace applications. The MCM01-025ED102J-F is a mica and PTFE capacitor, belonging to a new class of mica and PTFE capacitors and designed for operation in moderate to high frequency conditions. The MCM01-025ED102J-F offers both high capacitance and frequency performance in a small form factor, making it well suited for a variety of power control and high-frequency circuit applications.
The MCM01-025ED102J-F mica and PTFE capacitor is physically composed of two or more insulating plates, separated by a thin dielectric material. The combination of the dielectric layers and the capacitor\'s metallized surfaces effectively create the capacitor. The MCM01-025ED102J-F mica and PTFE capacitor is able to store electrical energy in the form of an electric field. This electric field is created between the two capacitor plate surfaces, which are separated by a thin insulating layer, or dielectric.
The dielectric material of the MCM01-025ED102J-F capacitor consists of a combination of mica and PTFE – a highly stable plastic material. The combination of these two materials creates a capacitor that is able to operate at an increased temperature range without deteriorating. In addition, the combination of mica and PTFE also creates a capacitor with improved mechanical properties – a lighter weight and better resistance to shock and vibration compared to traditional ceramic capacitors. The MCM01-025ED102J-F mica and PTFE capacitor also offers improved durability over traditional capacitors due to its extreme temperature range and more reliable dielectric properties, making it well suited for high-power control applications.
The working principle of the MCM01-025ED102J-F mica and PTFE capacitor is based on the concept of capacitance. In capacitance, the electric field between two plates is proportional to the charge that is stored on the plates separated by a material with an electrical conductivity. The charge is stored by a combination of electric and magnetic forces on the parallel plates of the capacitor, resulting in a capacitance that is characterized by the product of the two plates’ capacitance. The capacitance of the MCM01-025ED102J-F mica and PTFE capacitor is directly proportional to the plate area, insulator dielectric constant, and plate spacing, and is inversely proportional to the thickness of the dielectric layer.
The MCM01-025ED102J-F mica and PTFE capacitor is an excellent choice for applications ranging from electrical energy storage to signal filtering. The combination of mica and PTFE in this capacitor ensures high temperature operation without sacrificing performance or mechanical strength. The MCM01-025ED102J-F mica and PTFE capacitor is also a good solution for improving the performance of electronic equipment, such as high-power industrial controls, as it offers improved frequency performance and longer life expectancy in comparison to standard ceramic capacitors. By providing increased capacitance and frequency performance in a small form factor, the MCM01-025ED102J-F mica and PTFE capacitor is a versatile and highly reliable choice for a variety of power control and high-frequency circuit applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MCM01-010EF111J-F | Cornell Dubi... | 1.53 $ | 1000 | CAP MICA 110PF 5% 1KV SMD... |
| MCM01-014D180J-F | Cornell Dubi... | 0.0 $ | 1000 | CAP PTFE 18PF 5% 500V SMD... |
| MCM01-001CD100M-F | Cornell Dubi... | 0.0 $ | 1000 | CAP MICA 10PF 20% 500V SM... |
| MCM01-001ED(143)G-F | Cornell Dubi... | 1.32 $ | 1000 | CAP MICA 143PF 2% 500V SM... |
| MCM01-009ED680G-F | Cornell Dubi... | 1.33 $ | 1000 | CAP MICA 68PF 2% 500V SMD... |
| MCM01-001ED820M-F | Cornell Dubi... | 0.0 $ | 1000 | CAP MICA 82PF 20% 500V SM... |
| MCM01-010DD220G-F | Cornell Dubi... | 0.0 $ | 1000 | CAP MICA 22PF 2% 500V SMD... |
| MCM01-009CD9R1D-F | Cornell Dubi... | 1.33 $ | 1000 | CAP MICA 9.1PF 0.5PF 500V... |
| MCM01-002ED700J-F | Cornell Dubi... | 0.0 $ | 1000 | CAP MICA 70PF 5% 500V SMD... |
| MCM01-001ED201K-F | Cornell Dubi... | 1.07 $ | 1000 | CAP MICA 200PF 10% 500V S... |
| MCM01-010EF331J-F | Cornell Dubi... | 0.0 $ | 1000 | CAP MICA 330PF 5% 1KV SMD... |
| MCM01-001D6R2D-F | Cornell Dubi... | 1.28 $ | 1000 | CAP PTFE 6.2PF 0.5PF 500V... |
| MCM01-003ED820K-F | Cornell Dubi... | 0.0 $ | 1000 | CAP MICA 82PF 10% 500V SM... |
| MCM01-010ED511G-F | Cornell Dubi... | 0.0 $ | 1000 | CAP MICA 510PF 2% 500V SM... |
| MCM01-016DD500J-F | Cornell Dubi... | 0.0 $ | 1000 | CAP MICA 50PF 5% 500V SMD... |
| MCM01-001DD470J-F | Cornell Dubi... | 1.05 $ | 1000 | CAP MICA 47PF 5% 500V SMD... |
| MCM01-001D030D-F | Cornell Dubi... | 1.28 $ | 1000 | CAP PTFE 3PF 0.5PF 500V S... |
| MCM01-002CD150J-F | Cornell Dubi... | 0.0 $ | 1000 | CAP MICA 15PF 5% 500V SMD... |
| MCM01-014CD180J-F | Cornell Dubi... | 0.0 $ | 1000 | CAP MICA 18PF 5% 500V SMD... |
| MCM01-009ED221J-F | Cornell Dubi... | 1.07 $ | 1000 | CAP MICA 220PF 5% 500V SM... |
| MCM01-001ED750J-F | Cornell Dubi... | 1.1 $ | 1000 | CAP MICA 75PF 5% 500V SMD... |
| MCM01-001D120J-F | Cornell Dubi... | 1.25 $ | 1000 | CAP PTFE 12PF 5% 500V SMD... |
| MCM01-001D220K-F | Cornell Dubi... | 1.25 $ | 1000 | CAP PTFE 22PF 10% 500V SM... |
| MCM01-009D4R4D-F | Cornell Dubi... | 0.0 $ | 1000 | CAP PTFE 4.4PF 0.5PF 500V... |
| MCM01-001ED181K-F | Cornell Dubi... | 1.07 $ | 1000 | CAP MICA 180PF 10% 500V S... |
| MCM01-009EF680J-F | Cornell Dubi... | 1.07 $ | 1000 | CAP MICA 68PF 5% 1000V SM... |
| MCM01-001ED151G-F | Cornell Dubi... | 1.32 $ | 1000 | CAP MICA 150PF 2% 500V SM... |
| MCM01-009CD100D-TF | Cornell Dubi... | 1.16 $ | 1000 | CAP MICA 10PF 0.5PF 500V ... |
| MCM01-001ED860G-F | Cornell Dubi... | 1.32 $ | 1000 | CAP MICA 86PF 2% 500V SMD... |
| MCM01-009DD300J-F | Cornell Dubi... | 1.37 $ | 1000 | CAP MICA 30PF 5% 500V SMD... |
| MCM01-010EF121J-F | Cornell Dubi... | 0.0 $ | 1000 | CAP MICA 120PF 5% 1KV SMD... |
| MCM01-001DD550J-F | Cornell Dubi... | 0.0 $ | 1000 | CAP MICA 55PF 5% 500V SMD... |
| MCM01-001ED900J-F | Cornell Dubi... | 0.0 $ | 1000 | CAP MICA 90PF 5% 500V SMD... |
| MCM01-010EF201J-F | Cornell Dubi... | 0.0 $ | 1000 | CAP MICA 200PF 5% 1KV SMD... |
| MCM01-010EF910J-F | Cornell Dubi... | 0.0 $ | 1000 | CAP MICA 91PF 5% 1KV SMD9... |
| MCM01-001D270K-F | Cornell Dubi... | 1.25 $ | 1000 | CAP PTFE 27PF 10% 500V SM... |
| MCM01-009EF221J-F | Cornell Dubi... | 1.65 $ | 1000 | CAP MICA 220PF 5% 1KV SMD... |
| MCM01-009D120J-F | Cornell Dubi... | 1.25 $ | 1000 | CAP PTFE 12PF 5% 500V SMD... |
| MCM01-001CD200J-F | Cornell Dubi... | 1.37 $ | 1000 | CAP MICA 20PF 5% 500V SMD... |
| MCM01-009DD270A-MF | Cornell Dubi... | 1.43 $ | 1000 | METAL CLAD - MICA27pF Mic... |
CAP MICA 220PF 2% 500V 1812220pF Mica Ca...
CAP MICA 50PF 5% 500V SMD50pF Mica Capac...
CMR MICA5600pF Mica Capacitor 500V Radia...
CAP MICA 15PF 5% 4KV SMD15pF Mica Capaci...
CMR MICA0.011F Mica Capacitor 500V Radia...
CMR MICA4700pF Mica Capacitor 500V Radia...
MCM01-025ED102J-F Datasheet/PDF