MFR200DRE52-448R Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
MFR200DRE52-448R-ND
Manufacturer Part#:
MFR200DRE52-448R
Product Category:
Resistors
Manufacturer: Yageo
Short Description: RES MF 2W 0.5% AXIAL
More Detail: 448 Ohms ±0.5% 2W Through Hole Resistor Axial Met...
DataSheet: MFR200DRE52-448R datasheetMFR200DRE52-448R Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Series: MFR
Packaging: Tape & Reel (TR)
Part Status: Active
Resistance: 448 Ohms
Tolerance: ±0.5%
Power (Watts): 2W
Composition: Metal Film
Features: --
Temperature Coefficient: ±50ppm/°C
Operating Temperature: -55°C ~ 155°C
Package / Case: Axial
Supplier Device Package: Axial
Size / Dimension: 0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)
Height - Seated (Max): --
Number of Terminations: 2
Description
The MFR200DRE52-448R Through Hole Resistor is made up of a resistive material that is able to resist the flow of electric current. It is a non-polarized resistor, which means that it has no polarity with respect to current direction. The resistor has a resistance value of 4.48Ω and a maximum continuous power rating of 600 mW. It has a very low temperature coefficient of resistance, which means that its resistance does not change with changing temperatures. This makes the MFR200DRE52-448R an ideal choice for use in high-temperature applications, such as automotive electronics.