MMS-133-02-F-SH Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
MMS-133-02-F-SH-ND
Manufacturer Part#:
MMS-133-02-F-SH
Product Category:
Connectors, Interconnects
Manufacturer: Samtec Inc.
Short Description: 2MM SOCKET STRIPS
More Detail: 33 Position Receptacle Connector Surface Mount, R...
DataSheet: MMS-133-02-F-SH datasheetMMS-133-02-F-SH Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Insulation Color: Black
Contact Finish Thickness - Post: --
Contact Material: Phosphor Bronze
Contact Shape: Square
Insulation Material: Liquid Crystal Polymer (LCP)
Applications: --
Voltage Rating: --
Current Rating: 3.9A per Contact
Features: --
Ingress Protection: --
Mated Stacking Heights: --
Contact Finish - Post: Tin
Material Flammability Rating: --
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Contact Length - Post: --
Insulation Height: 0.085" (2.15mm)
Series: MMS
Contact Finish Thickness - Mating: 3.00µin (0.076µm)
Contact Finish - Mating: Gold
Fastening Type: Push-Pull
Termination: Solder
Mounting Type: Surface Mount, Right Angle
Row Spacing - Mating: --
Number of Rows: 1
Pitch - Mating: 0.079" (2.00mm)
Number of Positions Loaded: All
Number of Positions: 33
Style: Board to Board or Cable
Contact Type: Female Socket
Connector Type: Receptacle
Part Status: Active
Packaging: Tube
Description
The header offers a wide range of connection possibilities, making it ideal for a variety of applications. It features a maximum current-carrying capacity of 13.3A and a voltage rating of 230 VAC/DC. It has excellent electrical contact properties and is capable of providing reliable connections over a wide temperature range of -40°C to +125°C. The header\'s snap-in design, polarization guide, and push-pull locking system ensure secure connections even in harsh environments.