| Allicdata Part #: | MP2-H090-51S1-S-TG30-ND |
| Manufacturer Part#: |
MP2-H090-51S1-S-TG30 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | 3M |
| Short Description: | CONN HEADER 2-FB 90POS 5ROW |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | MP2-H090-51S1-S-TG30 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Number of Columns: | -- |
| Voltage Rating: | -- |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Current Rating: | 1.5A |
| Color: | Beige |
| Contact Finish Thickness: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish: | Gold |
| Features: | Board Guide |
| Contact Layout, Typical: | -- |
| Termination: | Solder |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Series: | MetPak™ MP2 |
| Number of Rows: | 5 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |