| Allicdata Part #: | NMP650-E#C#-00-ND |
| Manufacturer Part#: |
NMP650-E#C#-00 |
| Price: | $ 207.19 |
| Product Category: | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) |
| Manufacturer: | Mean Well USA Inc. |
| Short Description: | NMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY 65 |
| More Detail: | Enclosed AC DC Converter 2 Output 12V 5V 20A, 36... |
| DataSheet: | NMP650-E#C#-00 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | $ 188.35700 |
| Power (Watts): | 420W |
| Approvals: | CB, CE, cURus, EAC, TUV |
| Minimum Load Required: | -- |
| Size / Dimension: | 9.84" L x 3.50" W x 1.61" H (250.0mm x 89.0mm x 41.0mm) |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Features: | Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 70°C (With Derating) |
| Efficiency: | 88.5% |
| Voltage - Isolation: | 4kV |
| Applications: | ITE (Commercial), Medical |
| Series: | NMP |
| Current - Output (Max): | 20A, 36A |
| Voltage - Output 4: | -- |
| Voltage - Output 3: | -- |
| Voltage - Output 2: | 5V |
| Voltage - Output 1: | 12V |
| Voltage - Input: | 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC |
| Number of Outputs: | 2 |
| Type: | Enclosed |
| Part Status: | Active |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
NMP650-E#C#-00 AC DC converters are reliable and long lasting power solutions used for a variety of applications, such as consumer electronics, medical equipment, energy-saving lighting, industrial automation, telecommunications, and motor drives. The AC DC converters utilize advanced technology to transform AC power to DC power. As implied by its name, AC DC retransforms alternating current (AC) power to direct current (DC) power.
The main component of an AC DC converter is the rectifier, which is the device used to convert AC to DC power. A rectifier is an electrical circuit that contains one or more diodes, which are devices that allow electric current to pass in one direction. The diodes are connected in a bridge circuit, allowing for alternating current to be rectified into direct current. The rectifier then passes the current through a capacitor, which helps to smooth out dips and surges in the current.
The NMP650-E#C#-00 AC DC converters have a wide range of output power levels ranging from 400W to 1200W. They are also highly efficient, and are designed to be able to provide stable output voltage for various applications such as server applications, power supplies, and UPS systems. They also feature overvoltage, overcurrent, and overheating protection, as well as active current sharing for easy distribution of power between multiple AC DC converters.
The NMP650-E#C#-00 AC DC converters also have a range of features to make them ideal for industrial applications, such as remote monitoring and control. They are also equipped with advanced power management capabilities that help to minimize energy losses, thus further increasing their efficiency. additionally, the converters are available in a variety of sizes, so they can be easily integrated into any system configuration.
The NMP650-E#C#-00 AC DC converters use advanced synchronous rectified topology to provide reliable, efficient and stable output power. This topology uses a diode bridge rectifier to convert the AC power to DC power, and a pulse width modulator (PWM) to control the output power. The PWM is used to produce pulse signals that are active when the power supply voltage changes. These pulses indicate the amount of current to be supplied to the load in order to maintain the desired output voltage.
Overall, the NMP650-E#C#-00 AC DC converters are perfect for providing reliable, efficient and stable power for various applications. They provide high efficiency with low noise, have built-in protection features to protect against overvoltage, overcurrent, and overheating, and are available in a variety of sizes to fit any system configuration. The converters are highly reliable and capable of providing efficient and stable output power for a variety of applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| NMP650-HC##-00 | Mean Well US... | 207.19 $ | 1000 | NMP CONFIGURABLE POWER SU... |
| NMP650-CHH#-00 | Mean Well US... | 253.16 $ | 1000 | NMP CONFIGURABLE POWER SU... |
| NMP650-KE#C-00 | Mean Well US... | 253.16 $ | 1000 | NMP CONFIGURABLE POWER SU... |
| NMP650-#CKK-03 | Mean Well US... | 256.32 $ | 1000 | NMP CONFIGURABLE POWER SU... |
| NMP650-KEEK-00 | Mean Well US... | 290.07 $ | 1000 | NMP CONFIGURABLE POWER SU... |
| NMP650-KKCK-00 | Mean Well US... | 290.07 $ | 1000 | NMP CONFIGURABLE POWER SU... |
| NMP650-KEEE-02 | Mean Well US... | 293.13 $ | 1000 | NMP CONFIGURABLE POWER SU... |
| NMP650-EKHH-03 | Mean Well US... | 293.13 $ | 1000 | NMP CONFIGURABLE POWER SU... |
| NMP650-CK##-00 | Mean Well US... | 207.19 $ | 1000 | NMP CONFIGURABLE POWER SU... |
| NMP650-#CKE-00 | Mean Well US... | 253.16 $ | 1000 | NMP CONFIGURABLE POWER SU... |
| NMP650-CCHE-00 | Mean Well US... | 290.07 $ | 1000 | NMP CONFIGURABLE POWER SU... |
| NMP650-CECC-00 | Mean Well US... | 290.07 $ | 1000 | NMP CONFIGURABLE POWER SU... |
| NMP650-CKEC-00 | Mean Well US... | 290.07 $ | 1000 | NMP CONFIGURABLE POWER SU... |
| NMP650-HHEH-01 | Mean Well US... | 293.13 $ | 1000 | NMP CONFIGURABLE POWER SU... |
| NMP650-EEEE-00 | Mean Well US... | 290.07 $ | 1000 | NMP CONFIGURABLE POWER SU... |
| NMP650-KHKK-00 | Mean Well US... | 290.07 $ | 1000 | NMP CONFIGURABLE POWER SU... |
| NMP650-CCEH-01 | Mean Well US... | 293.13 $ | 1000 | NMP CONFIGURABLE POWER SU... |
| NMP650-KEKK-03 | Mean Well US... | 293.13 $ | 1000 | NMP CONFIGURABLE POWER SU... |
| NMP650-CCHC-00 | Mean Well US... | 290.07 $ | 1000 | NMP CONFIGURABLE POWER SU... |
| NMP650-ECKK-03 | Mean Well US... | 293.13 $ | 1000 | NMP CONFIGURABLE POWER SU... |
| NMP650-HHHC-06 | Mean Well US... | 294.61 $ | 1000 | NMP CONFIGURABLE POWER SU... |
| NMP650-#HC#-00 | Mean Well US... | 207.19 $ | 1000 | NMP CONFIGURABLE POWER SU... |
| NMP650-#KC#-00 | Mean Well US... | 207.19 $ | 1000 | NMP CONFIGURABLE POWER SU... |
| NMP650-#EE#-02 | Mean Well US... | 210.34 $ | 1000 | NMP CONFIGURABLE POWER SU... |
| NMP650-#K#C-00 | Mean Well US... | 207.19 $ | 1000 | NMP CONFIGURABLE POWER SU... |
| NMP650-HE#K-00 | Mean Well US... | 253.16 $ | 1000 | NMP CONFIGURABLE POWER SU... |
| NMP650-HEH#-00 | Mean Well US... | 253.16 $ | 1000 | NMP CONFIGURABLE POWER SU... |
| NMP650-KC#H-00 | Mean Well US... | 253.16 $ | 1000 | NMP CONFIGURABLE POWER SU... |
| NMP650-CCH#-01 | Mean Well US... | 256.32 $ | 1000 | NMP CONFIGURABLE POWER SU... |
| NMP650-HHH#-01 | Mean Well US... | 256.32 $ | 1000 | NMP CONFIGURABLE POWER SU... |
| NMP650-CCCE-02 | Mean Well US... | 293.13 $ | 1000 | NMP CONFIGURABLE POWER SU... |
| NMP650-EEEH-02 | Mean Well US... | 293.13 $ | 1000 | NMP CONFIGURABLE POWER SU... |
| NMP650-E##E-00 | Mean Well US... | 207.19 $ | 1000 | NMP CONFIGURABLE POWER SU... |
| NMP650-EK##-00 | Mean Well US... | 207.19 $ | 1000 | NMP CONFIGURABLE POWER SU... |
| NMP650-#CKK-00 | Mean Well US... | 253.16 $ | 1000 | NMP CONFIGURABLE POWER SU... |
| NMP650-HKC#-00 | Mean Well US... | 253.16 $ | 1000 | NMP CONFIGURABLE POWER SU... |
| NMP650-ECHE-00 | Mean Well US... | 290.07 $ | 1000 | NMP CONFIGURABLE POWER SU... |
| NMP650-EHKE-00 | Mean Well US... | 290.07 $ | 1000 | NMP CONFIGURABLE POWER SU... |
| NMP650-HKHH-00 | Mean Well US... | 290.07 $ | 1000 | NMP CONFIGURABLE POWER SU... |
| NMP650-EEKH-01 | Mean Well US... | 293.13 $ | 1000 | NMP CONFIGURABLE POWER SU... |
NMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY 12Enclosed...
NMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY 12Enclosed...
NMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY 12Enclosed...
NMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY 12Enclosed...
NMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY 12Enclosed...
NMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY 12Enclosed...
NMP650-E#C#-00 Datasheet/PDF