| Allicdata Part #: | PI6C557-06LIEX-ND |
| Manufacturer Part#: |
PI6C557-06LIEX |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Diodes Incorporated |
| Short Description: | IC CLOCK GENERATOR 20-TSSOP |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | PI6C557-06LIEX Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Ratio - Input:Output: | 2:4 |
| Base Part Number: | PI6C557 |
| Supplier Device Package: | 20-TSSOP |
| Package / Case: | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply: | 3.135 V ~ 3.465 V |
| Frequency - Max: | 200MHz |
| Differential - Input:Output: | Yes/Yes |
| Series: | -- |
| Number of Circuits: | 1 |
| Output: | HCSL |
| Input: | HCSL |
| Main Purpose: | PCI Express (PCIe) |
| PLL: | No |
| Part Status: | Last Time Buy |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The PI6C557-06LIEX is a clock/timing device designed for specific application fields. It is designed for the power-sensitive applications where higher temperature is expected. It is a high frequency oscillator with no crystal and it can support frequencies from 1KHz up to 30MHz .
The PI6C557-06LIEX is a unique type of AC or DC supply-powered oscillator. It has a reliable and stable frequency operation over a wide temperature range. It has low power consumption and excellent phase noise performance. It is also equipped with high-frequency gain support and excellent output phase control.
The PI6C557-06LIEX may be used in the communication devices, such as broadcast transmitters, optical receivers, and cellular base station, as well as in the timing or clock-related devices. Its excellent phase noise performance makes it suitable in applications such as GPS, Wi-Fi, and ultra-wideband selectivity.
The PI6C557-06LIEX is a clock/timing device primarily intended for application fields which require low power consumption. Its internal architecture is designed similarly to other circuits that already exist in the market. It is composed of five stages. The first stage is a high-frequency gain transistor which allows precise frequency control of the oscillation. An adjustable resistor is used to adjust the gain and oscillator frequency.
The second stage is the output buffer section which buffers the output of the oscillator to the appropriate load. The third stage is the Voltage Controlled Oscillator (VCO) section which is a voltage controlled oscillator with excellent matching of components to maintain the same oscillation frequency regardless of the supply voltage.
The fourth stage is the Frequency Divider Chain which divides the output of the oscillator down to the desired output frequency. It uses a set of frequency dividers and a series of resonators to get the divided output. Finally, the fifth stage is a Deviation Compensator which is used to adjust the frequency of the output signal.
The PI6C557-06LIEX is designed for certain application fields and provides excellent performance for power-sensitive applications. It is a high frequency oscillator with no crystal and is capable of supporting frequencies from 1KHz up to 30MHz. It has a highly reliable and stable frequency operation over a wide temperature range. It also provides low power consumption and excellent phase noise performance. It is equipped with high-frequency gain support and excellent output phase control. It is best used in communication devices, such as broadcast transmitters, optical receivers, and cellular base station, as well as in the timing or clock-related devices.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| PI6C10806BLE | Diodes Incor... | -- | 528 | IC CLK BUFFER 1:6 160MHZ ... |
| PI6C49004AAEX | Diodes Incor... | 1.17 $ | 1000 | CLOCK GENERATOR TSSOP-56 |
| PI6C2408-1WE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC ZERO DELAY CLOCK BUFF ... |
| PI6C20400LEX | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC CLOCK BUFF DIFF 28-TSS... |
| PI6C20400SHEX | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC CLOCK BUFF 1:4 28-SSOP |
| PI6C2405A-1HWIE | Diodes Incor... | 1.53 $ | 405 | IC ZERO DELAY CLOCK BUFF ... |
| PI6C2501WE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC PLL CLOCK DRIVER 8-SOI... |
| PI6C2509-133LE | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC PLL CLOCK DRIVER 9OUT ... |
| PI6CB18200ZDIEX | Diodes Incor... | 0.89 $ | 3500 | CLOCKBUFFERV-QFN4040-24Cl... |
| PI6C557-03BLEX | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC CLOCK GENERATOR 16TSSO... |
| PI6C49X0202WIEX | Diodes Incor... | 0.96 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:2 8SOICCl... |
| PI6C4911510FAEIE | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC CLOCK BUFFER MUX 2:10 ... |
| PI6C73225-5GWF | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC CLOCKClock IC |
| PI6C20800SVEX | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC CLOCK BUFFER 1:8 SSOP |
| PI6C41204LE | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC CLK BUFFER 2:4 266MHZ ... |
| PI6C20400BLE | Diodes Incor... | -- | 83 | IC CLOCK BUFFER 1:4 28TSS... |
| PI6C557-06LE | Diodes Incor... | -- | 184 | IC CLOCK GENERATOR 20-TSS... |
| PI6C49X0210ZHIEX | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC CLOCK BUFF 3:10 200MHZ... |
| PI6C180VEX | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFFER 1:18 100MHZ... |
| PI6C185-00QEX | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC CLK BUFF 1:7 133.3MHZ ... |
| PI6CEQ20200LIEX | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC CLOCK GENERATOR 20-TSS... |
| PI6C2405A-1HWE | Diodes Incor... | -- | 2 | IC ZERO DELAY CLOCK BUFF ... |
| PI6C49015LIEX | Diodes Incor... | 0.85 $ | 1000 | IC CLOCK GENERATOR 28TSSO... |
| PI6C2504AQE | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC PLL CLOCK DRIVER 4OUT ... |
| PI6CV855-02LE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC PLL CLOCK DVR SSTL_2 2... |
| PI6C49004AE | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC CLOCK GENERATOR 56TSSO... |
| PI6C22409-1HWIEX | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC ZERO DELY CLK BUFF 1:9... |
| PI6C22409-1HLEX | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC ZERO DELAY CLK BUFF 16... |
| PI6C49019AIE | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC CLOCK GENERATOR TSSOP |
| PI6CG18201ZDIE | Diodes Incor... | 1.84 $ | 460 | CLOCK GENERATOR V-QFN4040... |
| PI6C557-03AQLE | Diodes Incor... | -- | 119 | IC CLOCK GENERATOR 16TSSO... |
| PI6C2972FCE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC PLL CLOCK DRIVER 52-LQ... |
| PI6C557-05QLEX | Diodes Incor... | -- | 3000 | IC CLOCK GENERATOR TSSOP |
| PI6C557-03LEX | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC CLOCK GENERATOR TSSOP |
| PI6C49016ZDIE | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC CLOCK GENERATOR TQFN |
| PI6C2409-1HLE+DCX | Diodes Incor... | -- | 1000 | CLOCK BUFFER TSSOP-16Cloc... |
| PI6C4911505-04LIEX | Diodes Incor... | 1.25 $ | 1000 | IC CLOCK BUFFER MUX 2:5 2... |
| PI6CB18200ZDIE | Diodes Incor... | 1.32 $ | 1000 | CLOCKBUFFERV-QFN4040-24Cl... |
| PI6C10810QE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC CLK BUFF 1:10 250MHZCl... |
| PI6C2402WE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC PLL CLOCK DRIVER 8-SOI... |
IC CLK BUFFER 1-8 DIFF 48-SSOP
IC CLK GEN DESKTOP PC 48-SSOP
IC PLL CLK DVR SDRAM 52-CABGA
IC PC CLOCK 48-SSOPMemory, DDR PC Clock ...
IC SYSTEM CLK CHIP AMD-K8 56SSOPPCI Expr...
IC K8 CLOCK CHIP 48-SSOP
PI6C557-06LIEX Datasheet/PDF