| Allicdata Part #: | PI74FCT162245ATAEX-ND |
| Manufacturer Part#: |
PI74FCT162245ATAEX |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Diodes Incorporated |
| Short Description: | IC TXRX NON-INVERT 5.5V 48TSSOP |
| More Detail: | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Ele... |
| DataSheet: | PI74FCT162245ATAEX Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Series: | 74FCT |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Logic Type: | Transceiver, Non-Inverting |
| Number of Elements: | 2 |
| Number of Bits per Element: | 8 |
| Input Type: | -- |
| Output Type: | 3-State |
| Current - Output High, Low: | 24mA, 24mA |
| Voltage - Supply: | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width) |
| Supplier Device Package: | 48-TSSOP |
| Base Part Number: | 74FCT162245 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The PI74FCT162245ATAEX is a profoundly versatile, low-power 16-bit transceiver with low-voltage tolerant input/output (I/O) stages and integrated hysteresis. The device is used in applications ranging from asynchronous communications to expandable logic buffers, and has become increasingly popular for its wide range of features and flexibility.
The sixteen items are composed by four C-MOS open-collector buffers, four low-power Schottky diodes, three inverters, and five recievers, providing an efficient and flexible range of output and input operations.
The PI74FCT162245ATAEX is a low-power device that can function as a bus driver, translator, buffer, or transceiver. It can also provide fan-out and power-saving functions. Using Schottky TTL technology and logic thresholds, the device can provide a wide range of inputs and outputs to accommodate multiple applications.
The PI74FCT162245ATAEX is powered by a 3.3V supply, but can tolerate a range of VDD and VSS levels, allowing the device to be used in a wide array of applications, including battery-powered applications. The device also features power-saving features, such as Schottky clamping, integrated protection, and logic thresholds for improved efficiency.
The PI74FCT162245ATAEX can also be used in asynchronous communication applications, due to its excellent high-speed capability. The device also integrates a hysteresis input circuit, which can be used to prevent false triggering due to noise. The hysteresis circuit enables the device to reliably identify the logic signals.
The PI74FCT162245ATAEX can also be used as an expandable logic buffer. In this application, the device provides a buffer that allows asynchronous communication between two logic blocks, such as two registers. The buffers are controlled by logic signals, providing a high-speed, low-power solution for synchronizing two devices.
The PI74FCT162245ATAEX is an excellent choice for applications that require high speed, low power, reasonable cost, and excellent flexibility. Its ability to tolerate a wide range of VDD and VSS levels and its hysteresis input circuit make it an ideal choice for asynchronous communication applications and expandable logic buffers.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| PI74FCT162244TAE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 5.5V 48... |
| PI74FCT16245ATAE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 5.5V 4... |
| PI74FCT245TQE | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 5.25V ... |
| PI74LPT16245CAEX | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 3.6V 4... |
| PI74FCT162373ATA | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC 16-BIT TRANS LATCH 48T... |
| PI74LPT573AQ | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC OCT TRANSPARENT LATCH ... |
| PI74AVC+16245A | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 3.6V 4... |
| PI74SSTVF32852ANBE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC REGSTRD BUFF 24B-28B 1... |
| PI74LPT244AS | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 3.6V 20... |
| PI74FCT16244ATAE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 5.5V 48... |
| PI74FCT16244ATVE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 5.5V 48... |
| PI74FCT543ATS | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 5.25V ... |
| PI74FCT162245TAE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 5.5V 4... |
| PI74LVC3245ALE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| PI74LPT16245AAE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 3.6V 4... |
| PI74VCX16241AE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 3.6V 48... |
| PI74FCT16245CTAE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 5.5V 4... |
| PI74SSTU32864NBE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC 25BIT CONFIG REG BUFF ... |
| PI74FCT162244ATVE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 5.5V 48... |
| PI74FCT16245CTVEX | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 5.5V 4... |
| PI74SSTV16857AEX | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REGIST BUFF 14BIT DDR ... |
| PI74FCT244TQE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 5.25V 2... |
| PI74FCT16245ATV | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 5.5V 4... |
| PI74LPT16374AAE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC 16-BIT OCTAL REG 48 TS... |
| PI74VCX16244AEX | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC BUF NON-INVERT 3.6V 48... |
| PI74SSTVF16857AAE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC REG BUFFER 14BIT 48TSS... |
| PI74STX4G4245ZJEX | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| PI74FCT2827ATQ | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 5.25V 2... |
| PI74HSTL1212AEX | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| PI74HSTL1212AE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| PI74FCT16244CTVE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 5.5V 48... |
| PI74ALVCHR162245AEX | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 3.6V 4... |
| PI74AVC164245LAAEX | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| PI74AVC+16345A | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC ADDRESS DRVR 3.6V 56TS... |
| PI74FCT244ATQ | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 5.25V 2... |
| PI74ALVTC16241A | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 3.6V 48... |
| PI74STX1G126TEX | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 5.5V SO... |
| PI74LPT573AS | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC OCT TRANSPARENT LATCH ... |
| PI74FCT240ATQ | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC BUFFER INVERT 5.25V 20... |
| PI74LPT244CQE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 3.6V 20... |
IC TRANSCVR NON-INVERT 5.5V 24SOTranscei...
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 20SSOPTransceive...
IC BUF NON-INVERT 3.6V 60HXQFNBuffer, No...
IC TXRX NON-INVERT 3.6V 48TSSOPTransceiv...
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 56TSSOPTransceiv...
IC ADDRESS DRVR 3.6V 56TSSOPAddress Driv...
PI74FCT162245ATAEX Datasheet/PDF