| Allicdata Part #: | PI74STX1G14CXTR-ND |
| Manufacturer Part#: |
PI74STX1G14CX |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Diodes Incorporated |
| Short Description: | IC INVERTER 1CH 1-INP SC70-5 |
| More Detail: | Inverter IC 1 Channel SC-70-5 |
| DataSheet: | PI74STX1G14CX Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Current - Output High, Low: | 32mA, 32mA |
| Base Part Number: | 74STX1G14 |
| Package / Case: | 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 |
| Supplier Device Package: | SC-70-5 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL: | 3.6ns @ 5V, 50pF |
| Logic Level - High: | 1.4 V ~ 3.6 V |
| Logic Level - Low: | 0.2 V ~ 1.2 V |
| Series: | 74STX |
| Current - Quiescent (Max): | 2µA |
| Voltage - Supply: | 1.65 V ~ 5.5 V |
| Features: | -- |
| Number of Inputs: | 1 |
| Number of Circuits: | 1 |
| Logic Type: | Inverter |
| Part Status: | Obsolete |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The PI74STX1G14CX is one of the many logic gate and inverter options on the market today. Often used in automotive and industrial markets, this logic gate and inverter serves a variety of functions with its wide range of features. This article will breakdown what applications this logic gate and inverter are used for, as well as provide an insight into its working principle.
Application
The PI74STX1G14CX is used for a host of various digital systems and applications. It is a popular choice for Augmented Reality applications and is commonly used to drive the data and power signals required for such systems. It is also used in a variety of telecommunications, networking and systems control applications due to its optimum logic level compatibility. This logic gate and inverter is also useful for driving displays and LCDs in computing applications, as well as providing reset and clear functions for DSPs.
The PI74STX1G14CX is often used as part of a complete package where it is mated with other logic gates and inverters to complete the design. It can be used in a variety of I/O systems such as motor control, automotive applications and home appliances.
Working Principle
The PI74STX1G14CX is a logic gate and inverter package that comprises of fourteen inputs and twelve outputs. As a logic gate or inverter component, it works on the 2-input NAND principle. That is, for each of the inputs, the output is dependent upon the two input conditions. The outputs can be either inverted or non-inverted depending upon the component\'s setting.
The PI74STX1G14CX logic gate and inverter component also offers numerous levels of protection. Its internal protection circuitry helps to protect against overcurrent, overvoltage and ESD (electrostatic discharge). This helps to ensure the component\'s reliability and durability in applications that are exposed to varying harsh environmental conditions.
The PI74STX1G14CX logic gate and inverter component is capable of operating in temperatures ranging from -40°C to 125°C, making it an ideal choice for automotive applications as well as for applications in which extremely low or high temperatures are experienced.
Conclusion
The PI74STX1G14CX is a highly reliable and versatile logic gate and inverter component that can be used in a variety of digital systems and applications. It is ideal for use in applications that are exposed to varying harsh environmental conditions, making it a popular choice for automotive and industrial markets. In addition, it offers numerous levels of protection, making it a reliable component to use in any system.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| PI74FCT162244TAE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 5.5V 48... |
| PI74FCT16245ATAE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 5.5V 4... |
| PI74FCT245TQE | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 5.25V ... |
| PI74LPT16245CAEX | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 3.6V 4... |
| PI74FCT162373ATA | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC 16-BIT TRANS LATCH 48T... |
| PI74LPT573AQ | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC OCT TRANSPARENT LATCH ... |
| PI74AVC+16245A | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 3.6V 4... |
| PI74SSTVF32852ANBE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC REGSTRD BUFF 24B-28B 1... |
| PI74LPT244AS | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 3.6V 20... |
| PI74FCT16244ATAE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 5.5V 48... |
| PI74FCT16244ATVE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 5.5V 48... |
| PI74FCT543ATS | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 5.25V ... |
| PI74FCT162245TAE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 5.5V 4... |
| PI74LVC3245ALE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| PI74LPT16245AAE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 3.6V 4... |
| PI74VCX16241AE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 3.6V 48... |
| PI74FCT16245CTAE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 5.5V 4... |
| PI74SSTU32864NBE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC 25BIT CONFIG REG BUFF ... |
| PI74FCT162244ATVE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 5.5V 48... |
| PI74FCT16245CTVEX | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 5.5V 4... |
| PI74SSTV16857AEX | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC REGIST BUFF 14BIT DDR ... |
| PI74FCT244TQE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 5.25V 2... |
| PI74FCT16245ATV | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 5.5V 4... |
| PI74LPT16374AAE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC 16-BIT OCTAL REG 48 TS... |
| PI74VCX16244AEX | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC BUF NON-INVERT 3.6V 48... |
| PI74SSTVF16857AAE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC REG BUFFER 14BIT 48TSS... |
| PI74STX4G4245ZJEX | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| PI74FCT2827ATQ | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 5.25V 2... |
| PI74HSTL1212AEX | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| PI74HSTL1212AE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| PI74FCT16244CTVE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 5.5V 48... |
| PI74ALVCHR162245AEX | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC TXRX NON-INVERT 3.6V 4... |
| PI74AVC164245LAAEX | Diodes Incor... | -- | 1000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| PI74AVC+16345A | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC ADDRESS DRVR 3.6V 56TS... |
| PI74FCT244ATQ | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 5.25V 2... |
| PI74ALVTC16241A | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 3.6V 48... |
| PI74STX1G126TEX | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 5.5V SO... |
| PI74LPT573AS | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC OCT TRANSPARENT LATCH ... |
| PI74FCT240ATQ | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC BUFFER INVERT 5.25V 20... |
| PI74LPT244CQE | Diodes Incor... | 0.0 $ | 1000 | IC BUF NON-INVERT 3.6V 20... |
IC GATE NOR 1CH 2-INP SOT25NOR Gate IC 1...
IC GATE NOR 1CH 2-INP SC70-5NOR Gate IC ...
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14SOPNAND Gate IC...
IC INVERTER 6CH 6-INP 16TSSOPInverter IC...
IC GATE XOR 2CH 2-INP US8XOR (Exclusive ...
IC GATE AND 2CH 4-INP 14SOICAND Gate IC ...
PI74STX1G14CX Datasheet/PDF