| Allicdata Part #: | S1008R-182J-ND |
| Manufacturer Part#: |
S1008R-182J |
| Price: | $ 1.30 |
| Product Category: | Inductors, Coils, Chokes |
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Short Description: | FIXED IND 1.8UH 435MA 600 MOHM |
| More Detail: | 1.8µH Shielded Inductor 435mA 600 mOhm Max 1008 (... |
| DataSheet: | S1008R-182J Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 2000 +: | $ 1.17558 |
| DC Resistance (DCR): | 600 mOhm Max |
| Height - Seated (Max): | 0.095" (2.41mm) |
| Size / Dimension: | 0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm) |
| Supplier Device Package: | 1008 (2520 Metric) |
| Package / Case: | 1008 (2520 Metric) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Inductance Frequency - Test: | 25MHz |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ratings: | -- |
| Frequency - Self Resonant: | 66MHz |
| Q @ Freq: | 30 @ 7.9MHz |
| Series: | S1008R |
| Shielding: | Shielded |
| Current - Saturation: | -- |
| Current Rating: | 435mA |
| Tolerance: | ±5% |
| Inductance: | 1.8µH |
| Material - Core: | Ferrite |
| Type: | -- |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Fixed inductors are electronic components that store energy in the form of magnetic fields when carrying electric current. They are generally used in radio-frequency circuits and are divided into two types: air core inductors and ferrite core inductors. The S1008R-182J inductor belongs to the former because its core is made of air. The specific application field and working principle of this component are explained in detail as follows.
Application Field
S1008R-182J inductors are widely used in radio-frequency circuits as well as in the filtering and wiring of power supplies. They are very useful for reducing noise, stabilizing voltage, protecting circuits, and improving signal transmission. Owing to its air-core structure, S1008R-182J inductors have low DC resistance and high self-resonance frequency. This makes them suitable for radio frequency applications that require high frequency operation without adding too much resistance. They can also be used in precision circuits because their low DCR properties effectively reduce EMI/RFI interference.
Working Principle
The S1008R-182J inductor operates on the principles of Faraday’s law of induction. Whenever a current passes through a conductor, it produces a magnetic field. This magnetic field then interacts with the electric field of the surrounding environment, thus inducing a voltage in the conductor. The voltage induced in the conductor is proportional to the rate of change of the current. In the case of the S1008R-182J inductor, the current through the coil induces a magnetic field in the air core, which in turn induces a voltage in the coil. This voltage is then used to filter out noise and stabilize the voltage.
In conclusion, the S1008R-182J inductor is an effective component used in radio-frequency circuits for noise reduction, stabilized voltage protection, and improved signal transmission. Its core is made of air, which gives it a low DC resistance and high self-resonance frequency. This is an effective component that is widely used in precision circuits due to its low DCR properties. It works on the principles of Faraday’s law of induction, inducing a voltage in the coil by way of the magnetic field in the air core. This voltage is then used to filter out noise and stabilize voltage.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| S1008R-472K | API Delevan ... | 1.67 $ | 500 | FIXED IND 4.7UH 305MA 1.2... |
| S1008R-331J | API Delevan ... | 1.3 $ | 1000 | FIXED IND 330NH 865MA 150... |
| S1008R-152K | API Delevan ... | 1.67 $ | 1000 | FIXED IND 1.5UH 545MA 420... |
| S1008R-122H | API Delevan ... | 1.94 $ | 1000 | FIXED IND 1.2UH 625MA 290... |
| S1008R-222F | API Delevan ... | 3.05 $ | 1000 | FIXED IND 2.2UH 375MA 800... |
| S1008R-471K | API Delevan ... | 1.67 $ | 1000 | FIXED IND 470NH 815MA 170... |
| S1009-KIT-A-CS6332 | TE Connectiv... | 45.38 $ | 1000 | ADHESIVES & SEALANTS |
| S1008R-121J | API Delevan ... | 1.3 $ | 1000 | FIXED IND 120NH 1.06A 100... |
| S10040220P | RFMD | 0.0 $ | 1000 | IC AMP MODULE PP 1GHZ SOT... |
| S1008R-621J | API Delevan ... | 1.3 $ | 1000 | FIXED IND 620NH 770MA 190... |
| S1008R-223G | API Delevan ... | 2.5 $ | 1000 | FIXED IND 22UH 170MA 6 OH... |
| S1008-391F | API Delevan ... | 3.05 $ | 1000 | FIXED IND 390NH 840MA 160... |
| S1008-272G | API Delevan ... | 2.5 $ | 1000 | FIXED IND 2.7UH 365MA 850... |
| S1008R-272K | API Delevan ... | 1.67 $ | 500 | FIXED IND 2.7UH 365MA 850... |
| QB-V850EIX3-S100GF | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | V850E IX3 IECUBE 100 QFP ... |
| S1008R-122G | API Delevan ... | 2.5 $ | 1000 | FIXED IND 1.2UH 625MA 290... |
| S1008R-472F | API Delevan ... | 3.05 $ | 1000 | FIXED IND 4.7UH 305MA 1.2... |
| S100X075T1T | Panduit Corp | 0.1 $ | 2500 | THERMTRANS LBL PVDF 2500/... |
| S1008R-391J | API Delevan ... | 1.3 $ | 1000 | FIXED IND 390NH 840MA 160... |
| S100X225FAL | Panduit Corp | 0.11 $ | 1000 | LASER LABEL OLEFIN 1.00Wh... |
| S1008R-221F | API Delevan ... | 3.05 $ | 1000 | FIXED IND 220NH 930MA 130... |
| FQ-S10010F | Omron Automa... | 0.69 $ | 1000 | IMAGING CAMERA CHASSIS MO... |
| S1008R-821K | API Delevan ... | 1.67 $ | 1000 | FIXED IND 820NH 715MA 220... |
| S1008-123K | API Delevan ... | 1.67 $ | 1000 | FIXED IND 12UH 220MA 3.5 ... |
| S1008-392H | API Delevan ... | 1.94 $ | 1000 | FIXED IND 3.9UH 335MA 1 O... |
| S1008-151G | API Delevan ... | 2.5 $ | 1000 | FIXED IND 150NH 1.015A 11... |
| S1008-822G | API Delevan ... | 2.5 $ | 1000 | FIXED IND 8.2UH 240MA 1.9... |
| S1008-332F | API Delevan ... | 3.05 $ | 1000 | FIXED IND 3.3UH 355MA 900... |
| S1008R-183F | API Delevan ... | 3.05 $ | 1000 | FIXED IND 18UH 200MA 5 OH... |
| S100X150YHJ | Panduit Corp | 0.08 $ | 1000 | LASER/INKJET SELF-LAM 42/... |
| S100X150VHC | Panduit Corp | 42.92 $ | 1000 | P1 CASSETTE LABEL VINYL 1... |
| S1006-KIT-A | TE Connectiv... | 60.96 $ | 5 | S1006-KIT-A |
| S1000CS023 | Pervasive Di... | 52.5 $ | 1000 | MICROCHIP EPD PICTAIL PLU... |
| S1008-121J | API Delevan ... | 1.3 $ | 1000 | FIXED IND 120NH 1.06A 100... |
| S1008-181J | API Delevan ... | 1.3 $ | 1000 | FIXED IND 180NH 970MA 120... |
| S1008-333F | API Delevan ... | 3.05 $ | 1000 | FIXED IND 33UH 125MA 7.4 ... |
| S1008-392F | API Delevan ... | 3.05 $ | 1000 | FIXED IND 3.9UH 335MA 1 O... |
| S1008R-101F | API Delevan ... | 3.05 $ | 1000 | FIXED IND 100NH 1.12A 90 ... |
| S1008-222J | API Delevan ... | 1.3 $ | 1000 | FIXED IND 2.2UH 375MA 800... |
| S100X400VATY | Panduit Corp | 0.1 $ | 1000 | THERMTRANS LABEL VINYL 1.... |
FIXED IND 10UH 590MA 350 MOHM10H Unshiel...
FIXED IND 22NH 1.4A 70 MOHM SMD22nH Unsh...
FIXED IND 13NH 600MA SMD13nH Unshielded ...
FIXED IND 680UH 210MA 4.6 OHM680H Unshie...
FIXED IND 470UH 1.3A 280 MOHM TH470H Uns...
FIXED IND 8.2UH 165MA 2.2 OHM TH8.2H Uns...
S1008R-182J Datasheet/PDF