| Allicdata Part #: | SCRH62B-100-ND |
| Manufacturer Part#: |
SCRH62B-100 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Inductors, Coils, Chokes |
| Manufacturer: | Signal Transformer |
| Short Description: | FIXED IND 10UH 1.38A 150 MOHM |
| More Detail: | 10µH Shielded Inductor 1.38A 150 mOhm Max Nonstan... |
| DataSheet: | SCRH62B-100 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| DC Resistance (DCR): | 150 mOhm Max |
| Height - Seated (Max): | 0.126" (3.20mm) |
| Size / Dimension: | 0.256" L x 0.252" W (6.50mm x 6.40mm) |
| Supplier Device Package: | -- |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Inductance Frequency - Test: | 100kHz |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Ratings: | -- |
| Frequency - Self Resonant: | -- |
| Q @ Freq: | -- |
| Series: | SCRH62B |
| Shielding: | Shielded |
| Current - Saturation: | 1.1A |
| Current Rating: | 1.38A |
| Tolerance: | ±20% |
| Inductance: | 10µH |
| Material - Core: | -- |
| Type: | -- |
| Part Status: | Obsolete |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Fixed Inductors: SCRH62B-100 Application Field and Working Principle
Fixed inductors are widely used in electronic circuit designs as passive components. Inductors are used in power supplies, coupling circuits and RF signal processing. One of the most popular fixed inductors is the SCRH62B-100, a wide-bodied component made of high-purity ferrite material. In this article, we look at the application field and working principles of SCRH62B-100.
Application Field of SCRH62B-100
SCRH62B-100 is a fixed inductor designed for applications in high frequency switching circuits up to 1 MHz. The device has low DCR and is suitable for high current applications. It can be used in automotive circuits such as airbag ECU and other power electronics designs. The inductor is also suitable for high current resonant circuit applications such as LCD panel drivers and electrostatic discharge protection circuits. The SCRH62B-100 is designed for direct surface mount applications with no additional lead frame or connector required.
Working Principle of SCRH62B-100
The SCRH62B-100 is a high density inductor with an inductance of 5.1 uH at 1 kHz. The device has a self-resonant frequency of up to 1 MHz and consists of two sister coils with an outer shield and two ferrite cores. The core material is high-purity ferrite with an impedance of 1 mΩ. The inductance factor of the device is 0.00225 G2/mH and is mainly determined by the coil structure. The device also has low DCR with a maximum of 0.25 Ohms.
When the SCRH62B-100 is used in an electronic circuit, it generates a magnetic field when an input current is applied. The magnetic field stores energy and induces a voltage in the same coil when the input current stops. This is how the inductor filters out high frequency signals and allows low frequency signals to pass through. As the core material of the device is made of high-purity ferrite, it has high inductance and low DCR making it suitable for high frequency switching applications.
The SCRH62B-100 is a reliable component for high frequency switching applications up to 1 MHz. It has low DCR and high inductance making it suitable for high current applications in automotive circuits, LCD panel drivers, electrostatic discharge protection and other power electronics designs.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| SCRH127-220 | Signal Trans... | 0.34 $ | 2000 | FIXED IND 22UH 4A 43.2 MO... |
| SCRH1035R-330 | Signal Trans... | 0.29 $ | 1000 | FIXED IND 33UH 1.7A 162 M... |
| SCRH74B-121 | Signal Trans... | 0.3 $ | 1000 | FIXED IND 120UH 520MA 660... |
| SCRH124-121 | Signal Trans... | 0.32 $ | 1000 | FIXED IND 120UH 1.23A 380... |
| SCRH127-331 | Signal Trans... | 0.34 $ | 1000 | FIXED IND 330UH 1.22A 640... |
| SCRH127/LD-120 | Signal Trans... | 0.36 $ | 1000 | FIXED IND 12UH 5.59A 21.3... |
| SCRH105RY-561 | Signal Trans... | 0.36 $ | 1000 | FIXED IND 560UH 570MA 1.4... |
| SCRH105A-5R6 | Signal Trans... | 0.36 $ | 1000 | FIXED IND 5.6UH 6A 21 MOH... |
| SCRH127B-2R4 | Signal Trans... | 0.42 $ | 1000 | FIXED IND 2.4UH 10.8A 11.... |
| SCRH127B-680 | Signal Trans... | 0.42 $ | 1000 | FIXED IND 68UH 2.23A 140 ... |
| SCRH73-121 | Signal Trans... | 0.25 $ | 1000 | FIXED IND 120UH 490MA 890... |
| SCRH73-470 | Signal Trans... | 0.25 $ | 1000 | FIXED IND 47UH 760MA 360 ... |
| SCRH1035R-221 | Signal Trans... | 0.29 $ | 1000 | FIXED IND 220UH 730MA 880... |
| SCRH123-180 | Signal Trans... | 0.3 $ | 1000 | FIXED IND 18UH 2.4A 104 M... |
| SCRH127B-151 | Signal Trans... | 0.42 $ | 1000 | FIXED IND 150UH 1.6A 280 ... |
| SCRHB125B-6822 | Signal Trans... | 0.43 $ | 1000 | INDUCT ARRAY 2 COIL 5.5UH... |
| SCRH2D14-3R9 | Signal Trans... | 0.29 $ | 1000 | FIXED IND 3.9UH 1.03A 178... |
| SCRH127/LD-820 | Signal Trans... | 0.36 $ | 1000 | FIXED IND 82UH 2.4A 130 M... |
| SCRH127B-221 | Signal Trans... | 0.42 $ | 1000 | FIXED IND 220UH 1.44A 390... |
| SCRH62B-5R5 | Signal Trans... | 0.0 $ | 1000 | FIXED IND 5.5UH 1.8A 96 M... |
| SCRH4D28-8R2 | Signal Trans... | 0.22 $ | 1000 | FIXED IND 8.2UH 1.77A 117... |
| SCRH64-271 | Signal Trans... | 0.29 $ | 1000 | FIXED IND 270UH 450MA 2.3... |
| SCRH64-470 | Signal Trans... | 0.29 $ | 1000 | FIXED IND 47UH 900MA 520 ... |
| SCRH64-561 | Signal Trans... | 0.29 $ | 1000 | FIXED IND 560UH 360MA 5.4... |
| SCRH104-560 | Signal Trans... | 0.33 $ | 1000 | FIXED IND 56UH 1.4A 230 M... |
| SCRH105A-6R8 | Signal Trans... | 0.36 $ | 1000 | FIXED IND 6.8UH 5.4A 26 M... |
| SCRH5D28-100 | Signal Trans... | 0.23 $ | 1000 | FIXED IND 10UH 2.62A 65 M... |
| SCRH2D11-2R2 | Signal Trans... | 0.26 $ | 1000 | FIXED IND 2.2UH 1.27A 121... |
| SCRH73B-121 | Signal Trans... | 0.27 $ | 1000 | FIXED IND 120UH 490MA 890... |
| SCRH64-102 | Signal Trans... | 0.29 $ | 1000 | FIXED IND 1MH 210MA 9.26 ... |
| SCRH105R-150 | Signal Trans... | 0.32 $ | 1000 | FIXED IND 15UH 4A 41 MOHM... |
| SCRH105R-391 | Signal Trans... | 0.32 $ | 1000 | FIXED IND 390UH 780MA 953... |
| SCRH124-150 | Signal Trans... | 0.32 $ | 1000 | FIXED IND 15UH 3.5A 50 MO... |
| SCRH4D14R-180 | Signal Trans... | 0.33 $ | 1000 | FIXED IND 18UH 680MA 515 ... |
| SCRH124B-220 | Signal Trans... | 0.39 $ | 1000 | FIXED IND 22UH 3A 66 MOHM... |
| SCRH103R-820 | Signal Trans... | 0.29 $ | 1000 | FIXED IND 82UH 980MA 513 ... |
| SCRH104-121 | Signal Trans... | 0.33 $ | 1000 | FIXED IND 120UH 870MA 450... |
| SCRH105A-470 | Signal Trans... | 0.36 $ | 1000 | FIXED IND 47UH 2.47A 147 ... |
| SCRH74B-471 | Signal Trans... | 0.3 $ | 1000 | FIXED IND 470UH 260MA 3.0... |
| SCRH123-331 | Signal Trans... | 0.3 $ | 1000 | FIXED IND 330UH 560MA 1.5... |
FIXED IND 10UH 590MA 350 MOHM10H Unshiel...
FIXED IND 22NH 1.4A 70 MOHM SMD22nH Unsh...
FIXED IND 13NH 600MA SMD13nH Unshielded ...
FIXED IND 680UH 210MA 4.6 OHM680H Unshie...
FIXED IND 470UH 1.3A 280 MOHM TH470H Uns...
FIXED IND 8.2UH 165MA 2.2 OHM TH8.2H Uns...
SCRH62B-100 Datasheet/PDF