| Allicdata Part #: | SIT1602BI-81-28N-50.000000Y-ND |
| Manufacturer Part#: |
SIT1602BI-81-28N-50.000000Y |
| Price: | $ 0.49 |
| Product Category: | Crystals, Oscillators, Resonators |
| Manufacturer: | SiTime |
| Short Description: | -40 TO 85C, 7050, 20PPM, 2.8V, 5 |
| More Detail: | 50MHz XO (Standard) HCMOS, LVCMOS Oscillator 2.8V ... |
| DataSheet: | SIT1602BI-81-28N-50.000000Y Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1000 +: | $ 0.44050 |
| Frequency Stability: | ±20ppm |
| Current - Supply (Disable) (Max): | -- |
| Height - Seated (Max): | 0.039" (1.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm) |
| Package / Case: | 4-SMD, No Lead |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Ratings: | -- |
| Current - Supply (Max): | 4.5mA |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Absolute Pull Range (APR): | -- |
| Series: | SiT1602B |
| Voltage - Supply: | 2.8V |
| Output: | HCMOS, LVCMOS |
| Function: | -- |
| Frequency: | 50MHz |
| Type: | XO (Standard) |
| Base Resonator: | MEMS |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Introduction
Oscillators are devices which generate a continuous precise waveshape at a fixed frequency without any external source. Oscillators are broadly divided into two types; linear or non-linear. The SIT1602BI-81-28N-50.000000Y oscillator belongs to the non-linear type which makes use of an active element to generate a required frequency by using feedback. It will be helpful to analyze the application field of the SIT1602BI-81-28N-50.000000Y oscillator and understand its working principle in order to appreciate its usability.
Application Field of SIT1602BI-81-28N-50.000000Y Oscillator
The SIT1602BI-81-28N-50.000000Y Oscillator is an ideal device to use for generating reference clock signals in digital systems. It is capable of operating with an input voltage range of between 5.5V to 5.5Volts with an output frequency of 50MHz. It is frequently used in digital signal processing (DSP) and communication systems, where it is regularly used for phase locked loops (PLL) clock frequency synchronization, clocking logic circuits, data communications and signal encoding and decoding. The SIT1602BI-81-28N-50.000000Y can also be used as a voltage controlled oscillator (VCO) for frequency tuning of input signals.
Working Principle of SIT1602BI-81-28N-50.000000Y Oscillator
The working of the SIT1602BI-81-28N-50.000000Y Oscillator is based on a simple feedback technique. An active element is used as the main oscillating element. The active element is set to its quiescent or operating condition by applying the supply voltage. A feedback circuit is connected to the active element, with the help of which the oscillating element is biased into an operating condition by the input voltage applied. This feedback circuit is also used to keep the output at a specific frequency, by tweaking the frequency of the feedback circuit.
The feedback circuit is tuned in such a way that the oscillations are exponentially damped and self-activating. Usually the feedback circuit is composed of an inductor and capacitor in parallel. The oscillation frequency is decided by the time constants of the inductor and Capacitor. This time constant is determined by the capacitance and the inductance of the inductor and capacitor.
The active elements used for the oscillator can be resistors, transistors or Integrated Circuits (IC). Depending on the type of active element chosen, the circuit configuration of the oscillator varies. The active element should be chosen as per the requirements such as output frequency, output voltage, input voltage and power dissipation.
The SIT1602BI-81-28N-50.000000Y Oscillator is a highly reliable device and is used in many essential applications such as communications, industrial, automotive, medical etc. The device offers good stability and accuracy, which makes it a preferred choice for many applications.
Conclusion
To conclude, the SIT1602BI-81-28N-50.000000Y Oscillator is a versatile, reliable and accurate non-linear oscillator which is used widely in digital and communication systems. It is widely used as a reference clock, phase locked loops (PLL) clock frequency generator, clocking logic circuits and signal encoding and decoding. Its working principle is based on a feedback principle which ensures that it has a nominal frequency with a good stability and accuracy.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| SIT1602AI-73-33E-25.000000G | SiTime | 0.61 $ | 1000 | OSC MEMS 25.0000MHZ LVCMO... |
| SIT1602BC-73-25E-77.760000D | SiTime | 0.35 $ | 1000 | -20 TO 70C, 2016, 50PPM, ... |
| SIT1602BC-73-28N-72.000000D | SiTime | 0.35 $ | 1000 | -20 TO 70C, 2016, 50PPM, ... |
| SIT1602BC-73-28S-54.000000D | SiTime | 0.35 $ | 1000 | -20 TO 70C, 2016, 50PPM, ... |
| SIT1602BC-73-30S-24.000000D | SiTime | 0.35 $ | 1000 | -20 TO 70C, 2016, 50PPM, ... |
| SIT1602BC-73-33N-33.000000D | SiTime | 0.35 $ | 1000 | -20 TO 70C, 2016, 50PPM, ... |
| SIT1602BC-73-33S-30.000000D | SiTime | 0.35 $ | 1000 | -20 TO 70C, 2016, 50PPM, ... |
| SIT1602BC-73-XXE-33.333330D | SiTime | 0.35 $ | 1000 | -20 TO 70C, 2016, 50PPM, ... |
| SIT1602BC-73-28E-33.000000E | SiTime | 0.36 $ | 1000 | -20 TO 70C, 2016, 50PPM, ... |
| SIT1602BC-73-28N-37.500000E | SiTime | 0.36 $ | 1000 | -20 TO 70C, 2016, 50PPM, ... |
| SIT1602BC-73-33S-35.840000E | SiTime | 0.36 $ | 1000 | -20 TO 70C, 2016, 50PPM, ... |
| SIT1602BC-13-18S-38.000000D | SiTime | 0.37 $ | 1000 | -20 TO 70C, 2520, 50PPM, ... |
| SIT1602BC-13-25N-74.176000D | SiTime | 0.37 $ | 1000 | -20 TO 70C, 2520, 50PPM, ... |
| SIT1602BC-13-25S-33.333000D | SiTime | 0.37 $ | 1000 | -20 TO 70C, 2520, 50PPM, ... |
| SIT1602BC-13-30N-33.330000D | SiTime | 0.37 $ | 1000 | -20 TO 70C, 2520, 50PPM, ... |
| SIT1602BC-13-XXS-28.636300D | SiTime | 0.37 $ | 1000 | -20 TO 70C, 2520, 50PPM, ... |
| SIT1602BC-23-18S-24.576000D | SiTime | 0.37 $ | 1000 | -20 TO 70C, 3225, 50PPM, ... |
| SIT1602BC-23-30N-72.000000D | SiTime | 0.37 $ | 1000 | -20 TO 70C, 3225, 50PPM, ... |
| SIT1602BC-23-33E-3.570000D | SiTime | 0.37 $ | 1000 | -20 TO 70C, 3225, 50PPM, ... |
| SIT1602BI-73-18E-66.600000D | SiTime | 0.37 $ | 1000 | -40 TO 85C, 2016, 50PPM, ... |
| SIT1602BI-73-25E-74.175824D | SiTime | 0.37 $ | 1000 | -40 TO 85C, 2016, 50PPM, ... |
| SIT1602BI-73-30N-6.000000D | SiTime | 0.37 $ | 1000 | -40 TO 85C, 2016, 50PPM, ... |
| SIT1602BI-73-33S-20.000000D | SiTime | 0.37 $ | 1000 | -40 TO 85C, 2016, 50PPM, ... |
| SIT1602BI-73-XXS-74.250000D | SiTime | 0.37 $ | 1000 | -40 TO 85C, 2016, 50PPM, ... |
| SIT1602AC-23-XXE-25.000000E | SiTime | 0.39 $ | 1000 | OSC XO 25MHZ OEOscillator... |
| SIT1602BC-13-18E-27.000000E | SiTime | 0.39 $ | 1000 | OSC MEMS 27.0000MHZ LVCMO... |
| SIT1602BC-23-18E-33.333300E | SiTime | 0.39 $ | 1000 | OSC MEMS 33.3333MHZ LVCMO... |
| SIT1602BC-13-18E-19.200000E | SiTime | 0.39 $ | 1000 | -20 TO 70C, 2520, 50PPM, ... |
| SIT1602BC-13-18N-14.000000E | SiTime | 0.39 $ | 1000 | -20 TO 70C, 2520, 50PPM, ... |
| SIT1602BC-13-18S-66.666000E | SiTime | 0.39 $ | 1000 | -20 TO 70C, 2520, 50PPM, ... |
| SIT1602BC-13-30E-38.000000E | SiTime | 0.39 $ | 1000 | -20 TO 70C, 2520, 50PPM, ... |
| SIT1602BC-13-30S-38.000000E | SiTime | 0.39 $ | 1000 | -20 TO 70C, 2520, 50PPM, ... |
| SIT1602BC-13-XXE-38.000000E | SiTime | 0.39 $ | 1000 | -20 TO 70C, 2520, 50PPM, ... |
| SIT1602BC-13-XXE-74.175824E | SiTime | 0.39 $ | 1000 | -20 TO 70C, 2520, 50PPM, ... |
| SIT1602BC-23-18E-77.760000E | SiTime | 0.39 $ | 1000 | -20 TO 70C, 3225, 50PPM, ... |
| SIT1602BC-23-18N-66.666600E | SiTime | 0.39 $ | 1000 | -20 TO 70C, 3225, 50PPM, ... |
| SIT1602BC-23-25S-60.000000E | SiTime | 0.39 $ | 1000 | -20 TO 70C, 3225, 50PPM, ... |
| SIT1602BC-23-30E-4.000000E | SiTime | 0.39 $ | 1000 | -20 TO 70C, 3225, 50PPM, ... |
| SIT1602BC-23-33N-66.600000E | SiTime | 0.39 $ | 1000 | -20 TO 70C, 3225, 50PPM, ... |
| SIT1602BC-23-XXN-60.000000E | SiTime | 0.39 $ | 1000 | -20 TO 70C, 3225, 50PPM, ... |
-20 TO 70C, 2520, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
-20 TO 70C, 2520, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
-20 TO 70C, 2520, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
-20 TO 70C, 3225, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
-20 TO 70C, 3225, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
-20 TO 70C, 3225, 10PPM, 1.8V, 2Oscillat...
SIT1602BI-81-28N-50.000000Y Datasheet/PDF