| Allicdata Part #: | 455-2768-2-ND |
| Manufacturer Part#: |
SM10B-NSHSS-TB (LF)(SN) |
| Price: | $ 0.35 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | JST Sales America Inc. |
| Short Description: | CONN HEADER 10 POS R/A SMD 1.0MM |
| More Detail: | Connector Header Surface Mount, Right Angle 10 pos... |
| DataSheet: | SM10B-NSHSS-TB (LF)(SN) Datasheet/PDF |
| Quantity: | 7500 |
| 1500 +: | $ 0.32289 |
| 3000 +: | $ 0.31213 |
| 7500 +: | $ 0.30137 |
| 10500 +: | $ 0.28630 |
| 15000 +: | $ 0.27985 |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Insulation Height: | 0.173" (4.40mm) |
| Contact Shape: | -- |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | -- |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Insulation Material: | Polyamide (PA), Nylon |
| Features: | Solder Retention |
| Overall Contact Length: | -- |
| Ingress Protection: | -- |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Natural |
| Current Rating: | 1A |
| Voltage Rating: | 50V |
| Mated Stacking Heights: | -- |
| Contact Finish Thickness - Post: | -- |
| Applications: | -- |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Outer Shroud Contact |
| Pitch - Mating: | 0.039" (1.00mm) |
| Number of Positions: | 10 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | -- |
| Series: | NSH |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Surface Mount, Right Angle |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Latch Holder |
| Contact Length - Mating: | -- |
| Contact Length - Post: | -- |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Rectangular Connectors are the most widely used interconnects within the electronics industry. They are used in a variety of industries, from consumer electronics, to automotive, and medical. Headers, Male Pins, and SM10B-NSHSS-TB (LF)(SN) connectors are popular types of these connectors. They have specific application fields as well as various working principles.
Overview of SM10B-NSHSS-TB (LF)(SN) Connectors
SM10B-NSHSS-TB (LF)(SN) connectors are male headers with a 2.2mm Pitch, which refers to the distance between two rows of contacts. The PBT insulator provides superior mechanical protection to ensure the highest performance, reliability, and signal integrity. The lead-free nickle-plated contacts provide excellent durability and interlocking strength to ensure the best possible contact. The SM10B-NSHSS-TB (LF)(SN) connectors are a suitable solution for applications including computer boards, consumer electronics, home appliances, medical, telecommunications, automotive, automotive electronics, and aerospace.
Application Fields
The SM10B-NSHSS-TB (LF)(SN) connectors have a range of application fields, including computer boards, consumer electronics, home appliances, medical, telecommunications, automotive, automotive electronics, and aerospace. These connectors are well suited for applications that require a high degree of durability and reliability. In consumer electronics, the SM10B-NSHSS-TB (LF)(SN) connectors are used in electronic products such as computers, televisions, stereos, phones, and other consumer products. These connectors are also used in automotive and aerospace applications, where reliability is of primary importance. In medical applications, the SM10B-NSHSS-TB (LF)(SN) connectors are used in medical monitoring and diagnostic equipment, MRI machines, X-Ray machines, and other medical devices.
Working Principle
The SM10B-NSHSS-TB (LF)(SN) connectors feature an asymmetrical design that ensures a secure connection by providing superior interlocking strength. The contacts on the connectors are designed to provide a high degree of contact force and blind mate. The connectors are designed to mate quickly and easily, and a single-handed lock-in mechanism ensures a secure connection even under vibration or shock conditions. The SM10B-NSHSS-TB (LF)(SN) connectors are also designed to be resistant to corrosion and abrasion, providing superior durability.
Conclusion
SM10B-NSHSS-TB (LF)(SN) connectors are rectangular connectors with male pins. They have specific application fields, including consumer electronics, automotive electronics, and medical, and have a range of working principles. The asymmetrical design of the connectors ensures a secure connection, while the contacts provide excellent contact force and blind mate. In addition, the connectors are designed to be resistant to corrosion and abrasion, providing superior durability and reliability. This makes the SM10B-NSHSS-TB (LF)(SN) connectors a suitable solution for applications that require a secure connection in demanding environments.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| SM10B-GHS-TB(LF)(SN) | JST Sales Am... | -- | 12500 | CONN HEADER GH SIDE 10POS... |
| SM104033006FE | Ohmite | 2.28 $ | 991 | RES 300M OHM 1.5W 1% RADI... |
| SM104031007JE | Ohmite | 2.24 $ | 2496 | RES 1G OHM 1.5W 5% RADIAL... |
| SM102031007FE | Ohmite | 2.26 $ | 161 | RES 1G OHM 1W 1% RADIAL1 ... |
| SM102031254JE | Ohmite | 1.44 $ | 1000 | RES 1.25M OHM 1W 5% RADIA... |
| SM108034004FE | Ohmite | 1.93 $ | 1000 | RES 4M OHM 2.5W 1% RADIAL... |
| SM10-48S05 | TDK-Lambda A... | 0.0 $ | 1000 | DC DC CONVERTER 5V 10WIso... |
| SM102031003JE | Ohmite | 1.44 $ | 1000 | RES 100K OHM 1W 5% RADIAL... |
| SM102031253JE | Ohmite | 1.44 $ | 1000 | RES 125K OHM 1W 5% RADIAL... |
| SM104032005FE | Ohmite | 2.37 $ | 2 | RES 20M OHM 1.5W 1% RADIA... |
| SM10-48D12 | TDK-Lambda A... | 0.0 $ | 1000 | DC DC CONVERTER +/-12V 10... |
| MF-SM100/33-2 | Bourns Inc. | -- | 12000 | PTC RESET FUSE 33V 1.1A 2... |
| SM104R1K | US Sensor/Li... | 0.62 $ | 1000 | THERM NTC 100KOHM 4140K M... |
| SM104034006FE | Ohmite | 1.54 $ | 1000 | RES 400M OHM 1.5W 1% RADI... |
| SM104032006FE | Ohmite | 2.37 $ | 3965 | RES 200M OHM 1.5W 1% RADI... |
| SM102032004FE | Ohmite | 2.26 $ | 2624 | RES 2M OHM 1W 1% RADIAL2 ... |
| SM108035003FE | Ohmite | 2.98 $ | 108 | RES 500K OHM 2.5W 1% RADI... |
| MF-SM100-2-99 | Bourns Inc. | 0.22 $ | 2000 | PTC RESET FUSE 30V 1.1A 2... |
| SM102035004JE | Ohmite | 1.44 $ | 1000 | RES 5M OHM 1W 5% RADIAL5 ... |
| SM104032007FE | Ohmite | 1.54 $ | 1000 | RES 2G OHM 1.5W 1% RADIAL... |
| SM102035004FE | Ohmite | 2.26 $ | 8 | RES 5M OHM 1W 1% RADIAL5 ... |
| MF-SM100/33-2-99 | Bourns Inc. | 0.22 $ | 1000 | PTC RESET FUSE 33V 1.1A 2... |
| SM10B-PASS-TBT(LF)(SN) | JST Sales Am... | -- | 1000 | CONN HEADER PA 10POS SIDE... |
| MF-SM100-2-006 | Bourns Inc. | 0.0 $ | 1000 | PTC RESET FUSE 30V 1.1A 2... |
| SM108032004FE | Ohmite | 2.0 $ | 1000 | RES 2M OHM 2.5W 1% RADIAL... |
| SM104034003FE | Ohmite | 2.28 $ | 67 | RES 400K OHM 1.5W 1% RADI... |
| SM108033004FE | Ohmite | 1.93 $ | 1000 | RES 3M OHM 2.5W 1% RADIAL... |
| SM102032501JE | Ohmite | 1.44 $ | 1000 | RES 2.5K OHM 1W 5% RADIAL... |
| SM102035006FE | Ohmite | 1.49 $ | 1000 | RES 500M OHM 1W 1% RADIAL... |
| SM1000RMNAFTA | Tripp Lite | 0.0 $ | 1000 | UPS 1000VA 640W 6OUT RACK... |
| SM103J1K | US Sensor/Li... | 1.31 $ | 777 | THERMISTOR NTC 10KOHM 389... |
| SM102035003JE | Ohmite | 1.44 $ | 1000 | RES 500K OHM 1W 5% RADIAL... |
| SM104034007FE | Ohmite | 1.54 $ | 1000 | RES 4G OHM 1.5W 1% RADIAL... |
| SM104J1F | US Sensor/Li... | 0.73 $ | 1000 | THERM NTC 100KOHM 3892K M... |
| SM102033006FE | Ohmite | 1.49 $ | 1000 | RES 300M OHM 1W 1% RADIAL... |
| SM10-100KX | Riedon | 3.81 $ | 53 | RES 100K OHM 0.3W 0.01% R... |
| SM102032505JE | Ohmite | 1.44 $ | 1000 | RES 25M OHM 1W 5% RADIAL2... |
| SM102037501JE | Ohmite | 1.44 $ | 1000 | RES 7.5K OHM 1W 5% RADIAL... |
| SM108033005FE | Ohmite | 1.93 $ | 1000 | RES 30M OHM 2.5W 1% RADIA... |
| SM108035004FE | Ohmite | 1.93 $ | 1000 | RES 5M OHM 2.5W 1% RADIAL... |
CONN HEADER 8POS 2MM VERT TINConnector H...
CONN HEADER 8POS 2MM VERT TINConnector H...
CONN HEADER 7POS 2MM VERT GOLDConnector ...
BOX HEADER, 0.079 24 POSConnector Header...
BOX HEADER, 0.079 30 POSConnector Header...
BOX HEADER, 0.050 64 POSConnector Header...
SM10B-NSHSS-TB (LF)(SN) Datasheet/PDF