| Allicdata Part #: | 455-2766-2-ND |
| Manufacturer Part#: |
SM12B-NSHSS-TB (LF)(SN) |
| Price: | $ 0.41 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | JST Sales America Inc. |
| Short Description: | CONN HEADER 12 POS R/A SMD 1.0MM |
| More Detail: | Connector Header Surface Mount, Right Angle 12 pos... |
| DataSheet: | SM12B-NSHSS-TB (LF)(SN) Datasheet/PDF |
| Quantity: | 3000 |
| 1500 +: | $ 0.36735 |
| 3000 +: | $ 0.35511 |
| 7500 +: | $ 0.34286 |
| 10500 +: | $ 0.32572 |
| 15000 +: | $ 0.31837 |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Insulation Height: | 0.173" (4.40mm) |
| Contact Shape: | -- |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | -- |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Insulation Material: | Polyamide (PA), Nylon |
| Features: | Solder Retention |
| Overall Contact Length: | -- |
| Ingress Protection: | -- |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Natural |
| Current Rating: | 1A |
| Voltage Rating: | 50V |
| Mated Stacking Heights: | -- |
| Contact Finish Thickness - Post: | -- |
| Applications: | -- |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Outer Shroud Contact |
| Pitch - Mating: | 0.039" (1.00mm) |
| Number of Positions: | 12 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | -- |
| Series: | NSH |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Surface Mount, Right Angle |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Latch Holder |
| Contact Length - Mating: | -- |
| Contact Length - Post: | -- |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins encompass a wide range of products including SM12B-NSHSS-TB (LF)(SN). These connectors are mostly used where reliable and efficient termination and connection of cables to printed circuit boards is required.
Headers, Male Pins such as the SM12B-NSHSS-TB (LF)(SN) are preferred because of their low cost for power connections. They are resistant to heat, vibration and are extremely durable. SM12B-NSHSS-TB (LF)(SN) are available in various sizes depending on the intended application.
The SM12B-NSHSS-TB (LF)(SN) is widely used in industries ranging from Automotive, Computers, Telecommunications, Aerospace, and Military, amongst many others. It features a low profile, panel mounting design that is perfect for applications requiring high speeds and high insulation resistance. The SM12B-NSHSS-TB (LF)(SN) is a 10-pin header with a shrouded body, making it the perfect cable connector for areas with less space.
The SM12B-NSHSS-TB (LF)(SN) utilizes an innovative combination of materials such as aluminum alloy, stainless steel and copper alloy. This provides excellent resistivity to environmental changes, strong mechanical protection, and reliable contact performance. The SM12B-NSHSS-TB (LF)(SN) has a very low insertion force, preventing any accidental disconnection or damage to the printed circuit board.
The terminals are designed with an angled metal-to-metal interface which provides a low electrical contact resistance even after thousands of cycles. The terminals have a low temperature coefficient of resistance, also known as a TCR, so they are suitable for high frequency applications. In addition, the SM12B-NSHSS-TB (LF)(SN) has an operating temperature of -55 to +125°C, making it a highly reliable product.
The SM12B-NSHSS-TB (LF)(SN) has several features that make it ideal for industrial and commercial applications. Its compact design reduces the installation space needed so it can fit in even the tightest of spaces. It also has a very high current rating allowing it to handle a high number of current carrying circuits. The insulation thickness of the terminals is also very high, making them perfect for high voltage applications.
The working principle of the SM12B-NSHSS-TB (LF)(SN) is based on the contact spring back principle. When the terminal and header are mated, the contact spring back bridging the connection between them. This ensures a reliable connection every time, even after repeated use. The contact spring back also prevents short circuits and ensures there is no cross talk between the lines.
In conclusion, the SM12B-NSHSS-TB (LF)(SN) is an ideal rectangular connector product for general and industrial use. It offers excellent heat resistance, high current rating, and reliable connection. Its slim and compact design is perfect for applications requiring high speeds and insulation resistance, and its low cost makes it an attractive product.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| SM1231E433A | Semtech Corp... | 60.64 $ | 3 | RF TXRX MODULE ISM ... |
| SM1204BC-R/B | Bivar Inc. | 0.28 $ | 45000 | LED BLUE/RED CLEAR 1204 R... |
| LP35-S-Q29-00500-H30S-28/V-SM12-T2 | Sensata-BEI ... | 0.0 $ | 1000 | ENCODER INCR 500 M12 T4 P... |
| SM1210RGY | Bivar Inc. | 0.0 $ | 1000 | LED RED/GRN/YLLW CLEAR 12... |
| HS25F-62-R10-BS-1024-ABZC-28V/V-SM12-S | Sensata-BEI ... | 419.27 $ | 1000 | ENCODER ROTARY 1024PPR 28... |
| SM1206SRC | Bivar Inc. | 0.11 $ | 1000 | LED RED CLEAR 1206 SMDRed... |
| SM128CS-ACTEL-1 | Microsemi Co... | 0.7 $ | 1000 | ADAPTER MODULE ANTIFUSE 1... |
| SM1204UAC | Bivar Inc. | 0.08 $ | 3000 | LED AMBER CLEAR 1204 R/A ... |
| LP35-S-AG-12-H30S-28/SI-SM12-T2 | Sensata-BEI ... | 0.0 $ | 1000 | ENCODER ABS 12 BIT GC SSI... |
| LP35-S-AG-15-H30S-28/SI-SM12-T2 | Sensata-BEI ... | 0.0 $ | 1000 | ENCODER ABS 15 BIT GC SSI... |
| SM1206BWC-IL | Bivar Inc. | 0.36 $ | 1000 | LED BLUE CLEAR 1206 SMDBl... |
| HS25F-62-R10-BS-1024-ABZC-15V/V-SM12-S | Sensata-BEI ... | 422.73 $ | 7 | ENCODER ROTARY 1024PPR 15... |
| LP35-S-AG-13-H30S-28/SI-SM12-T2 | Sensata-BEI ... | 0.0 $ | 1000 | ENCODER ABS 13 BIT GC SSI... |
| SM1206HC | Bivar Inc. | 0.11 $ | 3000 | LED RED CLEAR 1206 SMDRed... |
| HS25F-62-R1-BS-1024-ABZC-15V/V-SM12-S | Sensata-BEI ... | 478.31 $ | 5 | ENCODER ROTARY 12BIT 1024... |
| SM1250S | JKL Componen... | 0.64 $ | 1000 | LAMP INCAND T1.5 TELE SLI... |
| LP35-S-P-XP-H30S-28/V-SM12-T2 | Sensata-BEI ... | 577.27 $ | 5 | ENCODER PROGRAMABLE INCR ... |
| HS25F-62-R10-BS-2048-ABZC-28V/V-SM12-S | Sensata-BEI ... | 436.59 $ | 1000 | ENCODER ROTARY 2048PPR 28... |
| LP35-S-Q29-00100-H30S-28/V-SM12-T2 | Sensata-BEI ... | 0.0 $ | 1000 | ENCODER INCR 100 M12 T8 P... |
| SM1206UV-405-IL | Bivar Inc. | -- | 1000 | EMITTER UV 408NM 25MA 120... |
| SM1204URC | Bivar Inc. | 0.08 $ | 1000 | LED RED CLEAR 1204 R/A SM... |
| HS35F-100-R2-BS-1024-ABZC-28V/V-SM12-S | Sensata-BEI ... | 519.75 $ | 18 | ENCODER 1024PPR 28V INDUS... |
| LP35-S-AG-09-H30S-28/SI-SM12-T2 | Sensata-BEI ... | 0.0 $ | 1000 | ENCODER ABS 9 BIT GC SSI ... |
| SM1206BWC | Bivar Inc. | 0.85 $ | 1000 | LED BLUE CLEAR 1206 SMDBl... |
| SM1206URC | Bivar Inc. | 0.13 $ | 1000 | LED RED CLEAR 1206 SMDRed... |
| SM1206UWC-IL | Bivar Inc. | 0.41 $ | 1000 | LED WHITE DIFFUSED 1206 S... |
| SM1210RGB | Bivar Inc. | 0.99 $ | 9000 | LED RGB CLEAR 1210 SMDRed... |
| SM1204SGC | Bivar Inc. | -- | 1000 | LED GREEN CLEAR 1204 R/A ... |
| SM1231E868A | Semtech Corp... | 60.64 $ | 5 | RF TXRX MODULE ISM ... |
| SM12B-SRSS-TB(LF)(SN) | JST Sales Am... | -- | 1000 | CONN HEADR SH 12POS SIDE ... |
| SM1206SBWC-IL | Bivar Inc. | 0.22 $ | 1000 | LED BLUE CLEAR 1206 SMDBl... |
| SM1204SPGC | Bivar Inc. | 0.22 $ | 1000 | LED GREEN CLEAR 1204 R/A ... |
| LP35-S-Z-XP-S12-28/SI-SM12-T0 | Sensata-BEI ... | 672.35 $ | 1000 | ENCODER PROGRAMABLE ABS 1... |
| LP35-S-P-XP-S3E-28/V-SM12-T0 | Sensata-BEI ... | 516.15 $ | 1000 | ENCODER PROGRAMABLE INCR ... |
| SM12T1G | ON Semicondu... | -- | 39000 | TVS DIODE 12V 19V SOT23-3 |
| HS35F-62-R14-SS-1024-ABZC-28V/V-SM12-S | Sensata-BEI ... | 576.58 $ | 2 | ENCODER ROTARY 1024PPR 28... |
| LP35-S-AB-06-H30S-28/SI-SM12-T2 | Sensata-BEI ... | 0.0 $ | 1000 | ENCODER ABS 6 BIT NB SSI ... |
| LP35-S-AB-11-H30S-28/SI-SM12-T2 | Sensata-BEI ... | 0.0 $ | 1000 | ENCODER ABS 11 BIT NB SSI... |
| H25D-SS-1024-ABZC-15V/V-SM12-S | Sensata-BEI ... | 511.39 $ | 2 | ENCODER ROTARY 1024PPR 15... |
| LP35-S-Z-XP-S3E-28/SI-SM12-T0 | Sensata-BEI ... | 672.35 $ | 1000 | ENCODER PROGRAMABLE ABS 3... |
CONN HEADER 8POS 2MM VERT TINConnector H...
CONN HEADER 8POS 2MM VERT TINConnector H...
CONN HEADER 7POS 2MM VERT GOLDConnector ...
BOX HEADER, 0.079 24 POSConnector Header...
BOX HEADER, 0.079 30 POSConnector Header...
BOX HEADER, 0.050 64 POSConnector Header...
SM12B-NSHSS-TB (LF)(SN) Datasheet/PDF