SQW-108-01-L-D-VS-A-016-TR Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
SQW-108-01-L-D-VS-A-016-TR-ND
Manufacturer Part#:
SQW-108-01-L-D-VS-A-016-TR
Product Category:
Connectors, Interconnects
Manufacturer: Samtec Inc.
Short Description: 2MM SOCKET STRIPS
More Detail: 16 Position Receptacle Connector Surface Mount
DataSheet: SQW-108-01-L-D-VS-A-016-TR datasheetSQW-108-01-L-D-VS-A-016-TR Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Insulation Color: Black
Contact Finish Thickness - Post: --
Contact Material: Phosphor Bronze
Contact Shape: Square
Insulation Material: Liquid Crystal Polymer (LCP)
Applications: --
Voltage Rating: --
Current Rating: 3.8A per Contact
Features: Board Guide
Ingress Protection: --
Mated Stacking Heights: --
Contact Finish - Post: Tin
Material Flammability Rating: UL94 V-0
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Contact Length - Post: --
Insulation Height: 0.300" (7.62mm)
Series: SQW
Contact Finish Thickness - Mating: 10.0µin (0.25µm)
Contact Finish - Mating: Gold
Fastening Type: Push-Pull
Termination: Solder
Mounting Type: Surface Mount
Row Spacing - Mating: 0.079" (2.00mm)
Number of Rows: 2
Pitch - Mating: 0.079" (2.00mm)