SSF-LXH305SRD Optoelectronics |
|
| Allicdata Part #: | SSF-LXH305SRD-ND |
| Manufacturer Part#: |
SSF-LXH305SRD |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Optoelectronics |
| Manufacturer: | Lumex Opto/Components Inc. |
| Short Description: | LED T-3MM 660NM SRED DIFF RA SMD |
| More Detail: | LED Circuit Board Indicator Single Red Diffused, T... |
| DataSheet: | SSF-LXH305SRD Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| 1 +: | 0.00000 |
| Series: | -- |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Part Status: | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Color: | Red |
| Wavelength - Peak: | 660nm |
| Configuration: | Single |
| Current: | 20mA |
| Millicandela Rating: | 80mcd |
| Viewing Angle: | 60° |
| Lens Type: | Diffused, Tinted |
| Lens Style/Size: | Round with Domed Top, 3mm (T-1) |
| Voltage Rating: | 1.7V |
| Mounting Type: | Surface Mount, Right Angle |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
LEDs - Circuit Board Indicators, Arrays, Light Bars, Bar Graphs
SSF-LXH305SRD is a Low power, 5mm bi-colour LED which has a unique half- moon shape. It is a 2-colour LED specially designed for Chasing lighting, and use for illuminated light displays for motor cycles and other vehicles, such as signal towers. The SSF-LXH305SRD has two white LEDs inside the package and their emission colors can be combined to produce a red or yellow effect.
Application Field
SSF-LXH305SRD has a wide range of application fields, primarily indoor background lighting applications and dynamic effects such as chase lighting in automotive, marine and other products applications. Years of experience in the field also enables SSF-LXH305SRD to provide low risk and cost effective solutions.
The application field of this LED package includes: decorative lighting, background lighting, scene lighting, mood lighting, illuminating automobile, marine and other equipment on the LED fuel gauge bar graph, LED seven-segment, LED dot matrix and LED arrays.
Working Principle
The SSF-LXH305SRD Half-Moon LED package consists of two white LEDs with independent terminals for each one. The principle of operation involves the use of two LEDs in conjunction with internal resistance and current limiting components to achieve the desired color effect. The two LEDs are triggered separately in order to create the desired effect, producing red or yellow depending on the combination of the two LEDs.
The working principle can be divided into two stages. When the first LED is activated, the forward voltage of the first LED reduces by a certain amount, when the second LED is activated, the forward voltage of the second LED reduces by a certain amount. The reduction in voltage of each LED causes the current to be redistributed which creates the desired color effect.
The SSF-LXH305SRD Half-Moon LED package can be programmed to create custom effects by controlling the two white LEDs independently. This allows for a wide range of effects such as chasing lighting, rainbow effects, or flickering effects.
Conclusion
The SSF-LXH305SRD Half-Moon LED package is an innovative package designed for a wide range of applications. It is able to create vibrant colours and dynamic effects when combined with the correct programming. It is a cost effective and reliable solution which is used by a range of industries.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
DISPLAY 10SEG YELLOW GREENLED Circuit Bo...
DISPLAY 10SEG REDLED Circuit Board Indic...
DISPLAY 10SEG GREENLED Circuit Board Ind...
DISPLAY 10SEG BLUELED Circuit Board Indi...
DISPLAY 10SEG AMBERLED Circuit Board Ind...
15MM LED SQUARE BLUELED Circuit Board In...
SSF-LXH305SRD Datasheet/PDF