SSM-104-L-DV-A-K Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
SSM-104-L-DV-A-K-ND
Manufacturer Part#:
SSM-104-L-DV-A-K
Product Category:
Connectors, Interconnects
Manufacturer: Samtec Inc.
Short Description: .025 SOCKET STRIPS
More Detail: 8 Position Receptacle, Pass Through Connector Sur...
DataSheet: SSM-104-L-DV-A-K datasheetSSM-104-L-DV-A-K Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Insulation Color: Black
Contact Finish Thickness - Post: --
Contact Material: Phosphor Bronze
Contact Shape: Square
Insulation Material: Liquid Crystal Polymer (LCP)
Applications: --
Voltage Rating: 405VAC, 572VDC
Current Rating: 5.2A per Contact
Features: Board Guide, Pick and Place
Ingress Protection: --
Mated Stacking Heights: --
Contact Finish - Post: Tin
Material Flammability Rating: --
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Contact Length - Post: --
Insulation Height: 0.290" (7.37mm)
Series: SSM
Contact Finish Thickness - Mating: 10.0µin (0.25µm)
Contact Finish - Mating: Gold
Fastening Type: Push-Pull
Termination: Solder
Mounting Type: Surface Mount
Row Spacing - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Rows: 2
Pitch - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded: All
Number of Positions: 8
Style: Board to Board or Cable
Contact Type: Female Socket
Connector Type: Receptacle, Pass Through
Part Status: Active
Packaging: Bulk
Description
The SSM-104-L-DV-A-K connectors have an overall length of 104 mm with a width of 6.6 mm. The ribbon height of the connector is 2.6 mm and the right and left margins are 28.2 mm and 28.8 mm respectively. The SSM-104-L-DV-A-K connectors have a total of 4 connectors and the pin / socket count is 2x2. It also features a locking system which helps to secure the connection.